Romanov Koyunu – Damızlık koyunlar

Romanov koyunu bütün dünyaya Rusya’dan dağılmıştır. Kısaca romanov koyununu anavatanı Rusya’dır.

Rusya’daki koyunlardan seleksiyonla elde edilmiştir. Romanov dişi damızlık koyunların diğer bir adıda kuzu makinası olarak bilinir.

Romanov Koyunun Başlıca Özellikleri:

Döl verimi yüksek, deri ve post kalitesi iyidir. Yapağısı kabadır. Romanov damızlık koyunlar küçük ve ince yapılıdır. Vücuduna göre bacakları uzundur. Kuyrukları ince ve yağsızdır. Yetişkin romanov dişi damızlık koyunlar 45 – 50 kg ağılığında, damızlık koçlar 60 ila 80 kg arasında değişmektedir. Hem çok soğuk hemde sıcak iklime dayanıklıdır. Değişken hava şartlarına uyum sağlamaları mükemmeldir. Onun için birçok ülkede üretilmesi için romanov koyunu ile melezleme çalışmaları yapılmaktadır.

Romanov Koyununun Genetik Yapısı:

Yılda 2 kez gebe kalma özelliğine sahiptir. Bir batında 2 – 4  kuzu doğumu yapabilir. Damızlık koyunlar da döl verimi, iyi bakım ve beslenme ile yılda % 300 civarındadır.

Romanov damızlık koyunu olarak, süt verimi yıllık koyun başı  150 – 200 litre civarındadır. Laktasyon süresi 100 gündür. Doğan erkek kuzuların 4 ayda 40 – 45 kg ulaşması ayrı bir özelliktir. Kaliteli karkas özelliğine sahiptir. Romanov koyunlarında erkek ve dişilerin 3 ayda cinsel olgunluğa ulaşmış olması dikkat çekecek bir özelliktir.

Romanov koyunu mevsim dışı kızgınlık göstermesinden dolayı yılda 2 kez gebe kalabilme özelliğine sahiptir. Bu özelliğinden dolayı her mevsim taze kuzu eti pazarı oluşturması ve aynı zamanda değişik mevsimlerde taze koyun sütü bulunabilme özelliği taşıması açısından Romanov koyunu özel bir hayvandır.

Romanov damızlık koyunlarının Türkiye’de Erzurum Koyunculuk Araştıma Merkezi’nde değişik bölgelerdeki adaptasyonu göz önüne alınarak melezleme çalışması yapılmaktadır. Melezleme İvesi ve Morkaraman koyunlarıyla yapılmaktadır.

Ege Bölgesi’nde bazı özel girişimciler Romanov koyunu yetiştiriciliği yapmaktadırlar. Aynı zamanda romanov koyun ticaretide yapanlar mevcuttur. İstenildiğinde Romanov dişi koyun ve koç romanov satışı yapmaktadırlar.


Yorumlar

 1. Hasan dedi ki:

  Fiyatlar cok yuksek. Ayiptir millete 800-900 liralik koyunu 1500-2000 e satmak.
  Arkadasim var ukrynadan isteyen olursa seve seve yardim ederim. hasankyg@gmail.com e mailim. Musait olur olmaz cevap yazarim

 2. Mehmet TURGUT dedi ki:

  Ukrayna’daki çiftliğinden adresinize Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının onayı ile Sertifikalı Damızlık Saf Romanov Koyunu almak için arayabilirsiniz. Tel : 0850 346 57 17

 3. Ant dedi ki:

  Kuzu fiyatlarının 1200 tl. Olduğu yerde, ben anaç saf ırk romanov u 1500 tl. Çok satıyorum. Ve gebe ilgilenen olursa mail adresim: abkaynak@hotmail.com

 4. Mehmet TURGUT dedi ki:

  Ukrayna’dan Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı izni ile ağılınıza teslim Sertifikalı Saf Damızlık Romanov Koyunu almak isterseniz arayın: 0850 346 57 17

 5. HARUN dedi ki:

  TEL : 05462626112

  SAFKAN ROMANOV KOYUNU YURTDIŞINDAN SATIN ALMAK İSTEYENLER !

  Hayvanlarınız ukraynaki çiftliğimizden kendiniz gelip seçebilirsiniz.
  Tüm işlemler (hayvanlar,gümrükleme,nakliye,ukraynadaki veteriner ve resmi işlemler) bizim tarafımızdan halledilecek şekilde kapı teslim çalışıyoruz.
  Hayvanlar gebedir. Minimum 100 baş olmak üzere istediğiniz kadar getirebiliriz. Tüm bu konular hakkında bilgi almak için bizi arayabilirsiniz. Hayırlı ve bereketli günler.

 6. Murat dedi ki:

  Bitlis te yetistiriyorum bende. Saf kan olmasına dikkat edin diğer ırklarla çiftleştirme Romanov benzeyen yavruları saf kan diye satıyorlar. Bendeki lerin hepsi saf ırktır ispat ederim. 05321637210 murat

Trackbacks

 1. […] Romanov koyun fiyatları ile charollais koyun fiyatları merinos koyun fiyatlarına göre daha dar bir ortamda şekillenmektedir. Romanov koyunu ile charollais koyunu sınırlı yerlerde sınırlı şekilde yetiştirilmektedir. […]

Paylaş

*