Merinos Koyunu – Yapağı Verimi Yüksek Koyunlar

Merinos koyunu, dokuma endüstrisinin işlevi ve kaliteli yapağı üretimi için, yetiştirilmektedir. Merinos koyunları kullanılarak, Anadolu’ daki değişik koyunlarla melezleme ile, merinoslaştırma sonucuna gidilmiştir. Bu melezme çalışma sonucu yapağı verimi yüksek koyunlar Karacabey Merinosu, Malya Koyunu, Anadolu Merinosu ve Konya Merinosu elde edilmiştir. Bu çalışmalar başlamadan önce 1935 yılında merinos çiftliği Devlet tarafından kurulmuş ve melezleme çalışması bundan sonra başlamıştır.

Merinos Çiftliği 1935 yılında o zamanki adıyla Karacabey Harası bünyesi içinde çalışmalarına başlamıştır. Şimdiki adı Karacabey Tarım İşletmsi olan bu kurumdam merinos damızlık koyun satışı yapılmaktadır.

Bu merinoslaştırma çalışması yapılan bu koyunların özellikleri :

1- Yapağı verimleri yüksektir. Yapağı verimleri yerli koyunlardan üstündür.

2- Bütün vücutları beyaz renklidir. Malya koyunu dışındakilerde kuyruk ince ve uzundur.

3- Canlı ağırlıkları diğer yerli koyunlardan yüksektir.

4- Merinos melezleri Orta Anadolu iklim şartlarına uymakta biraz zorlanmaktadırlar.

Türkiye’ de melezleme yapılmış yapağı verimi yüksek koyunlar şunlardır.

Karacabey Merinosu :

Alman et merinosları ile Kıvırcık koyunlarının melezlemesi yöntemi ile çiftleştirilmesi sonucu elde edilmiş bir koyundur. Büyük çoğunlukla % 90 gibi Merinos koyun geni taşırlar.

Vücudu komple beyazdır. Kuyruklar ince ve uzundur. Boyun kuvvetli geniş, sırt düzgün, sağrı geniş ve az düşüktür. Butlar dolgun ve derindir.Yapağısı bir boyda ve incedir. Ortalama canlı ağırlıkları 50 – 55 kg civarındadır.

Kuzularda gelişme hızlıdır. Yapağı verimi yıllık 3 ila 3.5 kg arasındadır. Bir laktasyondaki süt verimi 60 – 70 litre civarındadır.

Karacabey Tarım İşletmesinde yetiştirilmiştir. Güney Marmara bölgesinde yetiştirilmektedir.

Malya Koyunu :

Alman et merinoslarla Akkaraman koyunlarının melezlemesi yöntemi ile oluşturulmuştur. Akkaraman koçlarla yapılan melezlemede % 40 civarında merinos geni taşıyan yarım yağlı kuyruklu Malya koyunu üretilmiştir.

Vücut tamamen beyazdır. Baş ve ayaklarda siyah lekeler bulunabilir. Kuyruk yarım yağlıdır. Yapağı verimi Akkaramandan yüksektir. Vucudu incedir. Canlı ağırlık ortalama 45 – 50 kg civarındadır.

Kuzularda gelişme hızlıdır. Yapağı verimi 2.5 ila 2.8 kg civarındadır.

Ortaanadolu’ da Malya Tarım İşletmesinde melezleme çalışması yapılarak üretilen Malya koyunu Ortaanadolu bölgesinde yetiştirilmektedir.

Anadolu Merinosu :

Alman et Merinosu ile Akkaraman dişi koyunlarının melezlemesinden elde edilmişlerdir. % 80 civarında merinos geni taşırlar.

Bütün vücudu beyazdır. Yapağısı uzun, sık ve bir örnektir. Koyunları boynuzsuzdur. Koçlarında nadiren bonuz bulunabilir.İri ve geniç yapılıdır.Kuyruk ince ve kısadır. Ortalama canlı ağırlıkları 55 – 60 kg. civarındadır.

Laktasyon süresi 120 gün ortalamasındadır. Bir laktasyonda 70 – 80 litre civarında süt verir. Yapağı verimi 3 ila 3.5 kg arasında değişir.

Ortaanadolu Gözlü Tarım İşletmesinde çalışılarak yetiştirilen Anadolu merinosu Orta Anadoluda yetiştirilmektedir.  Aynı zamanda Akkaraman koyunlarının ıslahındada kullanılmaktadır.

Konya Merinosu :

Konya Merinosu, G2 ve G3 düzeyindeki Alman et merinosu Akkaraman melezi koyun ve koçların birleşiminden elde edilmişlerdir. % 90 civarında merinos geni taşırlar.

Vücut, baş ve kuyruklar beyazdır. Kuyruk ince ve uzundur. Koyunlar ve koçları bonuzsuzdur. Akkaraman koyunlara göre iri ve geniş yapılı bir yapıya sahiptir. Ortalama canlı ağırlıkları 55 – 60 kg civarındadır.

Bir laktasyonda süt verimi 50 – 60 litre civarındadır. Ortalama yapağı verimi 3.5 ila 4 kg arasında değişir.

Konya Tarım İşletmesindeki çalışmalar sonucu üretilen Konya merinosu Saf olarak yetiştirilmekle beraber Akkaraman koyununun ıslahı içinde kullanılmaktadır. Konya merinosu Ortaanadolu Bölgesinde yetiştirilmektedir.

Merinos Koyunu Anadolu’ da yetiştirilmesi 1933 yıllarından itibaren başlamıştır. Anadolu’ da bulunan çeşitli koyun ırkları ile melezleme yapılarak yöreye uyumu sağlanmıştır. Yapağı verimi ve kaliteli yünü ile her zaman gündemde olan merinos koyununun yapağısı birinci sırada halen dokumacılıkta kullanılmaktadır.


Yorumlar

 1. MEVLÜT DURSUN dedi ki:

  20 tane koyun almak istiyorum, fiyatlarını ögrene bilirmiyim?

 2. ismail polat dedi ki:

  30 veya 50 adet merinos damızlık almak istiyorum ama fiyatı cazip olmalı bilgilerinize arz ederim. İyi çalışmalar dilerim.

 3. ORÇUN ZOLUN dedi ki:

  Yenişehir’de merinos bakmak istiyorum, koyunların fiyatını verirseniz sevinirim, ilgine şimdiden teşekkür ederim.

 4. H.ibrahim dedi ki:

  Selam.
  Merinos koyunu almak istyiorum. Bana bilgi vermenizi arz ederim.
  tel : 0534 733 03 30

 5. admin dedi ki:

  Arkadaşlar,
  Merinos koyunların ve melezlerinin ülkemizde nerelerde bulunduğu ve yetiştirildiğini kısacada olsa yazdık. Merinos koyunu ülkemizin her bölgesinde yetişmez. Yetiştirildiği yerler sınırlıdır. Bahsedilen bölgelerde bulabilirsiniz. Buralar Bursa, Eskişehir ve Konya civarıdır. Buralardan temin edebilirsiniz.

 6. ahmet dedi ki:

  20 tane merinos dişi koyun alacam fiyatlarını bilen varsa yazsa……… şimdiden teşekkürler.

 7. recep dedi ki:

  10 adet kaliteli merinos koyun almak istiyorum. Fiyat verebilirmisiniz? Teşekür ederim. Yerimiz Isparta’dadır.

 8. EYİP AKYILDIZ dedi ki:

  50 Adet Konya’da üretim yapmak için merinos koyun almak istiyorum. Hazirana kadar ne zaman alabilirim fiyat nedir? Başka bir önereceğiniz cins varmı fiyatı nedir? krediyle alınabiliyormu?

 9. huseyın dedi ki:

  Yuz veya yuz ellı arası merınos koyun almak ıstıyorum. Bu konuda yetkılı arkadaslardan okuyan olursa bılgılendırılmemı arz ve rıca ederım. Konya’da üretıldıgını bılıyorum, ama purosudurlerıne henuz ulasamadım. Konya’lıyım Konya’da oturuyorum bılgılerınıze sımdıden tsk ederım ıyı calısmalar.

 10. admin dedi ki:

  Sayın Huseyin,
  Eğer kesin kararlıysanız İlinizde Koyun ve Keçi Birliği vardır. Uğrayıp bu Birlikten bilgi alabilirsiniz. Sonuçta koyunculuk yapacaksan bu birliğe üye olacaksın. Yerini Tarım İl Müdürlüğünden öğrenebilirsin.

 11. fuat koca dedi ki:

  20 adet Eskişehir Sivrihisar’da bakmak için, damızlık genç koyun fiyatı ne kadardır? Teşekkürler.

 12. mesut yıldız dedi ki:

  Damızlık koc almak ıstıyorum. Koyunun ırkını degıstırecegım. Mugla Mılas’dan
  mesut_yildiz80@hotmail.com

 13. Ayhan Telliogulları dedi ki:

  250 ADET BANKA KREDİSİ İLE KOYUN ALMAK İSTİYORUM YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM.

 14. ali durmaz dedi ki:

  ülkemizde bircok arkadasimizi saf charolais koyunlari ile tanistirdik ve halende aylik 200 civari saf romanov ve charolais irki koyun ve koclardan getirmeye devam ediyoruz,ayrica cok yakin bir zamanda saf saanen keciside getirecegiz..elimizdeki irklari assagida siralayacagim bu irklardan edinmek isteyen arkadaslar olursa herzaman gelip görebilirler hali hazirda enaz 100 safkan koyun elimde bulunur..herkese selamlar saygilar 0531 310 12 55

  charolais koyun ve koc
  romanov koyun koc ve kuzu
  ile de france koyun ve koc
  jacob koyun ve koc (süs hayvanidir 6 boynuzludur)
  orjinal simos sakizi koyun ve koc
  dogu friz koyunu ve kocu

 15. halil ibrahim uysal dedi ki:

  ben romanov kocu veya damızlık romanov koyunu almak istiyorum en az 40 adet fiyat ve bilgi verirmisiniz nakit ödeme seceğiyle tabi veya banka kıredisi ile.?

 16. Ahmet PEKAK dedi ki:

  Merinos kuzulardan almak istiyorum 5 dişi 5 erkek fiyatı ne kadardır? pekakahmet@hotmail.com

 17. AHMET DEMİRCİ dedi ki:

  ile de france,charolais koçları için fiyat alabilirmiyim…

 18. Recep caliskan dedi ki:

  25 adet merinos almak istiyorum bilginize 0533 389 25 55

 19. ŞENOL SARICA dedi ki:

  şenol sarıca merinos çivt yavrulayan kuyunlardan almak istiyorum 5 koyun 2 koç yardımcı olursanız sevinirim.0535 822 96 20

 20. cengiz duman dedi ki:

  10 adet merinos koyun almak istiyorum ikiz kuzu yapandan fiyatlarını nasıl ögrene bilirim bilgilendirirseniz memnun kalırım iyi calışmalar

 21. süleyman çetin dedi ki:

  selamün aleyküm ben merinos koyun almak istiyorum ikiz kuzulayan lardan ne olur bana yrdımcı olur musunuz.Benim yasım 27 kendimi bildim bileli el işinde çalisiyorum.Artık kendi işim olsun,istiyorum ne olur sizden ricam bana yardımcı olurmusunuz.çok hevesim var merinos küçük bas hayvanlarımın olmasın da.Ne olur Ne olur ALLAH RIZASI İÇİN BANA YARDIMCI OLUN.YARDIMCI OLANLARDAN ALLAH RAZI OLSUN.NASIL NEREDENne şekiller le alabilirim ne olur ama ne olur yardımcı olur musunuz.yardımlarınız için TEL:0 543 498 71 72 şimdi den çok tsk ederim kendi işimi yapabilmemin ilk ve son fırsatı bu; el işin de çok yoruldum yıprandım.YARDIM LARINIZI BEKLİYORUM Bennim için ne kadar çabuk cevap vede yardımcı olursanız o kadar iyi olur yardım elinizi uzatın ne olur ne olur

 22. ramazan dedi ki:

  EYİP AKYILDIZ adınızı bilmiyirum abi sakız cinsi var 600 ve 700 civarı bişeydir onlar

 23. ramazan cavdar dedi ki:

  mormos koyun almak isteyorum ama hic blgim yoktur beni bilginendiresinz sevinirim zirat ban kasından klradesyle almak isteyorum 50 adet veya 60 adet ola bilir bilgi verirsniz sevimirim tesekürler

 24. mehmet dedi ki:

  mrb arkadaşlar elimde kuzulu merinos koyunlar vardr 3 ad 1 ikiz dierleri tek kuzuludurlar gebelerde var isteyen arkadaşlara yardımcı olurum bursadan mehmet 0533 967 98 06

 25. mehmet dedi ki:

  slm arkadaşlar herkes ister ikiz üçüz kuzulayan koyun ama bakın herkese kanmayın mernos koyun deyip kırma koyun satanlar var ve koyundan ikiz almak için koyuna buna güzel itinalı bakım ister ayrıca en önem liside koç sürüde çok önemli olan bir dengedir koçun aşımı yani sizin anlayacaığınız dilden çiftleşmesi sıprem sayısının bol olması koyunnun da bakım lı gelşimi salığı iyi olması bun lar olduk tan sonra ikizde 3 de kuzu alına bilir ama şunuda unut mayalım koç saf merinos ırkı sertifikalı olması yada babası öyle olmalı bide arkadaşın biri 10koyun 2 koç almak istemiş ne gerek var biz 50 80 koyuna bir koç salıyoz yetiyo tek koç yeterli olur say gılar sevgiler . 0533 967 98 06 mehmet

 26. süleyman dedi ki:

  eyv. sayın mehmet abim sagolasın bu vermiş oldugun bilgilerden ötürü YÜCE YARADAN MEVLAM GÖNLÜNE GÖRE VERSİN rabbim herkesin gönlüne göre versin ne yapmaya çalısıryorsa onun iki katını bulsun. Dün benı aradın allah razı olsun bir takım önemli bilgiler verdin allah gönlüne göre versin İNSAALLAH olurda işlerim yolun da giderse senın bir çayını içerim nasip olursa eksik olan bir takım bilgilerini de alırız :)şimdilik yaradan mevlama emanet olasın saygılarım la mehmet abim

 27. ufuk orhan dedi ki:

  50 adat hasmer koyunu almakistiyorum 05334391843

 28. Nalım Halil gönülcü dedi ki:

  slm ben kütaya simavdan Ben 15 adet mernos (hakiki) dişi kuzu almak istiyorum acaba bana yardımcı olabilirmisiniz teşekkürler. 05453065909

 29. ersan çakmak dedi ki:

  slm bn erdirneden ersan 100 adet merinos damılık koyun almak istiyorum 1 veye 2 yaşında olan lardan ve onlara 6 adet damızlık koç almak istiyorum bna yardım cı olursanız sevinirim. ve fiyatlarını da öğrenmek istiyorum
  saygılar….

 30. emine dedi ki:

  ben kütahyadan halil 150 adet koyunum var 2 adet koç satın almak istiyorum tel:05437461586

 31. kerem kazar dedi ki:

  2 adet meninos kuzusu alcam tel 0535 706 2969 acil bekliyorum

 32. gülnar sayan dedi ki:

  sim ben sadec damızlık romanov kounu almak istıyorum kendım erzıncanda ikamet edıyorum bırde fıyatın oyrenmek istıyorum

 33. mehmetali dedi ki:

  ben damızlık kuzu veya koyun almak istiyorum mernos cinsi fiyatları bildirirseniz sevinirim

 34. yılmaz atila dedi ki:

  süper kalite merinos koçlarımız var ilgilenenlere duyurulur

 35. kubilaytahsin dedi ki:

  200 adet merinos koyun ve 1 adet koç satlık edirne de çifti 1700 tl

 36. kubilaytahsin dedi ki:

  @ersan çakmak: 05056917249 hazır var 1-2 yaşında gebe koyun ve koç yardımıcı olalım

 37. MURAT BAYKUL dedi ki:

  İKİ KARDES TARIM HAYVANCILIK

  BURSA MUSTAFA KEMAL PASADAN

  DAMIZLIK MERINOS IRKI GEBE KUZULU KOYUN
  DAMIZLIK KOÇ
  KURBANLIK BAKMAK ICIN ERKEK KUZU

  AYRICA YONA SAMAN OT FİG SAMAN

  BİGİ İCİN 0531 033 90 35 0535 596 84 41

 38. habip şafak dedi ki:

  @ali durmaz: slm charolais koyunla ilgleniyorum
  fiyatlar nerdir kuzu toklu koyun koç fiyatlar öğrenmek istiyorum
  slm

 39. Resul TURHAN dedi ki:

  @mesut yıldız:
  Çiftliğimizde Sınırlı Sayıda %100 Saf Dorper Koçlar Ve Avusturalya Merinosu Koçlar Mevcuttur İlgililere Duyurulur… TEL:0505 916 44 83

 40. İsmail CANDAN dedi ki:

  70 tane Kuzulu Koyun almak istiyorum. Merinos veya sakız koyunu olabilir. Bana yardımcı olun. Tel: 5445065290

 41. mehmet karagöz dedi ki:

  damızlık koç bulunur izmir bergama göçbeyli kasabası karacabey hara malı koçlar bulunur satılık 70 adet 1 yaşında koçlar var toklu satılık

 42. şevket dedi ki:

  satılık koyun arıyorum banka kiredili 05377856765

 43. Okan görgülü dedi ki:

  Satılık 100 tane kuzulu koyun vardır Merinos kırma karışık cins dir ilginiz için teşekkür ederim numaradan ulaşabilirsiniz 05353534880

Paylaş

*