Kuzu Yetiştiriciliği – Kuzu Bakımı

Kuzu yetiştiriciliği, insan beslenmesi için gerekli olan bir iş koludur. Kuzu yetiştiriciliği esasında damızlık koyun yetiştiriciliği ile beraberdir. Sonuçta damızlık koyun yetiştiriciliği bir birine bağlı olarak kuzu yetiştiriciliği olarak devam etmektedir.

Kuzu yetiştiriciliğinde önemli olan çok iyi damızlık koyun seçimi yapılması gereklidir. Bunun sebebi sağlıklı kuzu elde etmek başta olmak üzere döl verimi yüksek damızlık koyun ırkı seçimi de önemlidir.

Kuzu Çiftliği ve Damızlık Koyun Çiftliği:

Damızlık koyun çiftliği besiye alınacak kuzu çiftliğine uygun olmalıdır. Yeni doğan kuzuların belli bir süre ana koyunla beraber kalacağından kuzu çiftliği konumu önemlidir.

Kuzu Bakımı:

Kuzu yetiştiriciliği yaparken kuzu bakımı önemlidir. Yeni doğan yavru kuzulara itina ile bakılmalıdır. Yeni doğan yavru kuzu bakımında öncelikle dezenfektan tedbirler gereklidir. Yeni doğan yavru kuzularda ağız sütü emzirilmelidir. Zaten yeni doğan kuzu belli bir müddet ana sütü ile beslenmesi şarttır. Yeni doğan yavru kuzuya ağız sütü verilmesi, yavru kuzunun bağışıklık sistemini güçlendirir. Devamında ana sütünün devam etmesi kuzunun bazı hastalıklardan korunmasını sağlar.

Kuzu bakımı, ana sütüyle beslenme devam ederken, ikinci haftadan sonra kuzu işkembesi hızlı bir şekilde gelişmeye başlar. İkinci haftadan sonra kesif yem ve kaliteli sindirilebilir kaliteli ot verilmeye başlanmalıdır.

Kuzu Besiciliği:

Kuzunun besiciliğinde kuzunun doğumundan besi sonuna kadar geçen zaman içerisinde kuzu besi periyodu şöyle bir sıralama yapılabilir.

* Bazı kuzu besiciliğinde kuzuya süt verme işi 10. haftaya kadar verilmektedir. Bazı kuzu besiciliğinde 2. haftadan itibaren sütten kesilebilir.

* İkinci haftadan sonra kuzulara kesif yem ve kaliteli kuru ot verilmeye başlanmalıdır. Kuzuda kullanılacak kesif sanayi yemi 18 protein olmalıdır. Çünkü kuzularda hızlı günlük canlı ağırlık artışı olduğundan kuzu yemi önemlidir.

*Kuzular 10 – 12 haftalık olunca 20 kg. civarındadır. Kuzu ırkına görede olsa üç aylık bir kuzu iyi beslenirse 25 kg. ortalamasında olmalıdır. Bunun içinde iyi kuzu bakımı olması gereklidir.

* Kuzu besiciliğinde en önemlisi kuzu hastalıkları için yapılacak aşı ve ilaçlamaları kesinlikle Veteriner Hekiminize danışarak yaptırmanız gereklidir.

Kuzu Yemi:

Kuzu yemi bütün yem fabrikalarında üretilmektedir. Yukarıda bahsetmiş olduğumuz gibi 18 protein değerinde kesif yem üretilerek kuzulara özel olarak hazırlanmış kuzu yemi verilmelidir.

Kuzu Hastalıkları:

Koyunlara has bütün hastalıklara kuzularda yakalanabilir. Ancak yeni doğan yavru kuzularda ağız sütü ve ana sütü uzunca bir süre verilmelidir. Ana sütünden almış oldukları antikorla belli hastalıklardan korunmalıdır. Bunun yanı sıra gerekli bulaşıcı hastalıklara karşı aşı yaptırılmalıdır. Kuzu hastalıkları kuzu performansını düşürdüğü ve ölümlere sebep olduğu için dikkatli olunmalıdır.

Kuzu yetiştiriciliği, insanların ihtiyacı olan kuzu eti için önemlidir. İnsanların hayvansal protein ihtiyacının bir bölümü de özel olarak beslenen kuzu etinden karşılanmaktadır.


Yorumlar

 1. emrah dedi ki:

  büyük ihtimalle entirit oldular.yani ishal.iştahları kesilir .tetramezatin verin ağızdan@murat orhan:

 2. sekan gunduz dedi ki:

  satilik damizlik koyunlar bulunmaktadir koyunlarim genc ve ilk dogumunda 2 kiz sonraki dogumlarinda hep 3 kuzu veriyolar satilik 3 esi kuzularim bulunmaktadir ilgilenenler 05433232345

 3. hasan arı dedi ki:

  mrb ben yorum yapmıycam ama edirne uzunköprüye çok yakın bi köyde satılık yerim var inanın burasının merası çokkk güzel hala çeltik tarlaların dan dökülen başaklar tarlalarda yerde duruyu buday ayçiçek ve çayırlar süper ama insanlar yaşlı hayvan bakıcak adam yok benim satılık 3 odalı evim 15 başlık ahırım 9 tane ilkine doğurcak düvelerimle satıcam 1000mk içersin de ama kapalı alanım çok var belki 500mk kapalı alanım var köy içinde yolun kenarın da yerim tf no.05356618719 hayvanlarla birlikte satılık tır

 4. Yaşar AYDIN dedi ki:

  15-20 Günlük Bir Kuzumuz Emmiyor Akıtamıyor Yeni Emmiş Gibi Karnı Şiş Ama Hiç Emmiyor İhtahsız Sebebi Ne Olabilir.Tadavi İçin Uygulayabiliceğimiz Bir Yöntem Var Mı ? İlginiz İçin Teşekürler…

 5. necip görceğiz dedi ki:

  koyunlarım düşük yapıyor ne yapmalıyım lütfen yardımcı olabilirmisiniz.şimdiden tşk ederim.

 6. necip görceğiz dedi ki:

  sy yaşar aydın dışkı yolu kapalı doğmuş olabilir

 7. süleyman dedi ki:

  merhaba necip bey paylaşımınızı okudum düşük yapmanın farklı nedenleri var bence öncelikle sitres yani hayvanlarınızın barınahı nasıl barınahın kapısı rüzgarın poyraz yönünde olmaması havandırması iyi olması nen oranının iyi olması verdiğiniz yem miktarı belkide verdiğiniz yemin içinde minarallerin düşük olması ani yem değişiklikleri parazitler kesifyemlerin un şeklinde verilmesi mısır kırması yulaf ezmesi arpa melas karıştırıp verin ağırda dezenfekte yapın ve hayvanlarınıza nazik davrenın denemekte fayda var

 8. ibrahim dedi ki:

  yaşar bey kuzu ilk doğdukdan bir hafta içerisinde soğuk almış olabilir bunun neticesinde karın boşluğunda ur yani sutopu şeklinde olur.ur devamlı büyür kuzu yemeye başlasa bile et yapmaz.masıraf etmeyeyim derseniz kesin.
  necip bey koyunlara gebeliğin 3,4 ve 5 ayı çok iyi bakmanız gerekli,yani bu dönemlerde bakosel en az 2 ve 3 defa 2 er kapsul attırmalısınız,ayrıca bir defa kelebek hapı yutturun.doğuma bir ay kala iki defa aynı anda 5 ml hummasol ka ve 3ml fosfalin veya fosfotonik vitaminlerini yapmalısınız,bu iki vitamini doğumdan sonra birer hafta arayla 2 veya 3 kez yapın.

 9. ayhan cambazoğlu dedi ki:

  slm benim kuzularda arka ayaklar düşüyor kakası su gibi emmiyolar ve biri bu şekilde öldü diğerlerini kurtarmak istiyorum lütfen yardım edin teşekkür ederim …yeldif iğnesini vurdum antibiyotik te verdim sorun devaam ediyor..

 10. hayrıye dedi ki:

  kuzumuz ishal , iştahsız gözleri çapak yapıyor ne yapmalıyızz?*

 11. esra dedi ki:

  meraba arkadaşlar bzm 2 tane yavru kuzumuz var köpek saldırısına ugradı ikiside yaralı ama tekinin durumu daha agır amaliyat oldu neyle beslemem gerek süt versem bişey olur mu sıvı sonuçta

 12. Hakan dedi ki:

  Kuzunun annesi yoksa yani siz bakıyosanız küçükken bebek biberonuyla beslenir kuzu yemese bile zorla günde 2 biberon 350 ml sütü bitirmesi icap eder evde besliyorsanız temizlik icap eder deri gözeneklerini açıcaksınız haftada 1 kez yıkamanız gerekir ki sıcak havalarda olmalıdır.

 13. mehmett dedi ki:

  koyunları düşük yapan arkadaşa tavsiyem 2 gün arayla antibiyotik yapın. takip et tekrar başlarsa aynısını uygula 2 gün arayla başımıza geldi daha önce

 14. ismett dedi ki:

  slm arkadaşlar ben edirne koşullarına uygun yetiştirmek üzere erkek kuzu toplamak istiyoum tavsiye ettiğiniz ırklar nelerdir.

 15. savaş savaş dedi ki:

  hocam merhaba benim problemim kuzularda ağız köpürmesi ve ardından ölümler şekillenmesi. kuzular 2- 3 aylık ani gelişiyor bir anda ölüyorlar . kuzulara mineral vitamin takviyesi e- vitamini selenyum yapıldı. entero toksemi aşıları yapıldı. kuzlar süt emiyorlar ayrıca kuzu yemi ve kuru yonca tuketiyorlar . kuzularda oksuruk var ayrıca annelerini emmiyorlar biberonla emzirildiklerinde yutmayı reddediyorlar ve süt ciğere kaçıyor. otopsi bulgusunda veteriner hekim arkadaş hiçbir bulgu göremedi akut seyrettiğini soyluyor. yardımcı olursanız memnun olurum.

 16. eyüp dedi ki:

  slm benim koyunlarım doğumdan 3 günsonra sütleri çok kesildi kuzuları doyurmuyorlar yemlemekden başka bi besleme şansımda yok nedeni ne olabilir

 17. derya dedi ki:

  iyi günler bugün dogum yapan koyunumun hiç sütü gelmedi.ikiz kuzuları nasıl beslemem gerekiyor.1-1.5 kg dogudular burada yanlızca inek sütü bulabiliyorum.kuzuları eve getirdim kaloriferin yanına koydum sütü kaç saatte bir ve nekadar vermem gerekiyor.inek sütünü sulandıracakmıyım birde anız sütünüde içimediler bunun için ne yapmayılım.en kısa sürede cevap yazarmısınız.şimdiden teşekkürler

 18. ebru dedi ki:

  Kuzularımız 3 haftalık ishal olmuşlar ve hiç gelişmiyor anne sütüde yeterli olmuyor ne yapmamız gerekiyo şimdiden teşekürler.

 19. Neslihan B dedi ki:

  Slm bizim keci yavrularinin süt midelerinde peynirlesmis ve birkac tane öldü digerlerindede ayni sorun var napmamiz gerekiyor acil cvp lutfen..

 20. Mustafa dedi ki:

  Arkadaşlar iyi akşamlar.
  Ben küçük baş ( koyun kuzu )hayvancılık yapmayı planlıyorum.ancak konu hakkında fazla tecrübem yok.
  bazı arkadaşlar 2 aylık kuzu al hazır bak 4 aylık oldumu sat diyolar.bazı arkadaşlar damızlık koyun al yılda 2 kere dogum yapıyor yavrularını satarsın diyolar.Bazı arkadaşlar 30 kuzu 70 dişi al kuzları kurbanda satarsın koyunlar yavrular diyolar.
  arkadaşlar 100 civarında küçükbaş almayı planlıyorum.
  agırlıklı olarak hazır bakmayı planlamaktayım 100 hayvan 1 yılda ne kadar yer hangi yem saman tavsiye ve destellerinizi beklemekteyim.
  iyi akşamlar…

 21. bunyamın dedi ki:

  kuzuya biberonla süt içirirken biberonluk ucuna dalgınlıgıma geldı. Kuzu yuttu ne yapmam gerek nasıl bi önlem almam gerek? acaba

 22. selcuk tepe dedi ki:

  % 100 sarf ırk arıyorum kıvırcık ve merınos da olabılır

 23. serdar dedi ki:

  Yılda iki kez doğuran koyun larim satılık tir 140 tane 05365913139 suan Kuzulu ve tekrar koclaniyor

 24. levent dedi ki:

  koyunculuk konusunda bilgi paylasimi ve yardım için 505 351 32 74 arayabilirsiniz

 25. keban dedi ki:

  Kuzularin ağız yaraları ile ilgili

Paylaş

*