Koyun Doğumu – Koyunlarda Doğum

Bütün koyun ırklarında koyun doğumu, gebeliğin 145.günden itibaren başlar. Koç katımı süresi kadar yani 45 – 50 gün kuzu doğumu sürer. Yalnız ilk 15 gün içerisinde koyun sürüsü içinde kuzu doğumu % 75 ortalamasında tamamlanmış olur.

Koyunların gebelik süresi içerisinde doğru beslenmesi ve düzenli olarak hareket ettirilmesi doğumu kolaylaştırır. Koyunlar genellikle kendi çabaları ile doğum yapmaktadır. Güç doğum yüzdesi düşüktür. Münferitte olsa kuzu doğumu sırasında ters geldiği gibi güç doğum olabilir. Bu durumlarda eller sabunlu suyla yıkandıktan sonra koyun doğumuna yardım edilebilir.

İkiz ve üçüz kuzulayan koyunlarda doğum, tekiz doğum yapan koyunlara göre 3 – 5 gün önce olabilir. Bu durum bütün koyun ırklarında görülenilir.

Koyunun doğumu gerçekleştikten sonra kuzunun göbek kordonu tentürdiyot ile dezenfekte edildikten sonra bağlanmalıdır.

Kuzu doğumu gerçekleştikten sonra analarının memelerinin ucunda bulunan bir miktar ağız sütü dışarı bırakıldıktan sonra kuzunun ağız sütü emmesine müsaade edilir. Bu esnada kuzu emzirme işlemine yardımcı olunmalıdır. Kuzu emzirme işlemi ağız sütü bitinceye kadar takip edilmelidir. Kuzulara ağız sütü mutlaka emzirilmesi sağlanmalıdır. Koyunlarda ağız sütü 2 – 3 boyunca devam edecektir. Bu zaman içerisinde mutlara kuzuların ağız sütü almaları sağlanmalıdır. Ağız sütü kuzuların bağışıklık sistemini geliştirir, ananın bağışık olduğu birçok hastalığın kuzuya oluşumunu engeller.

Kuzu doğumu sonrası 15 – 20 gün ana sütü ile beslenmesinde fayda vardır. Daha sonra kuzu büyütme yemi ve kaliteli kuru ot verilerek yeme alıştırılma safhasının başlatılması gerekir. Ayrıca temiz su içmesi sağlanmalıdır.

Koyun ırklarında kuzunun sütten kesilme zamanı değişiktir. Koyun sağımı uygun olmayan, yani etçi koyun ırklarında kuzu emzirme işlemi 3 ay kadar sürdürülebilir. Koyun sağımı uygun olan, sütçü koyun ırklarında ise kuzu emzirme işlemi 50 gün ortalamasında olmaktadır. Bu sürelerden sonra kuzular sütten kesilirler.

Kuzuların sütten kesildikten sonraki dönemde kuzular yiyebildikleri kadar kuzu yemi ve kaliteli kuru ot verilmelidir.

Ülkemizde koyun doğumu ilkbahar başlangıcı aylara getirilmesinde yarar vardır. Buda Şubat ayının sonu olmalıdır. Daha erken kuzu doğumu havaların soğuk olması ve meranın elverişli olmaması kuzu gelişimini engelleyecektir.


Paylaş

*