Kıvırcık Koyunu – Koyun Yetiştiriciliği

Kıvırcık koyunu, Marmara bölgesinde hayvancılık varlığı bakımından önemli bir yere sahiptir. Kıvırcık koyunu et kalitesi iyi olan yerli koyun ırklarımızdandır. Marmara bölgesinde hayvancılık deyince aklımıza hemen bu bölgeye has olarak yetiştirilen kıvırcık koyunu aklımıza gelir.

Kıvırcık Koyununun Özellikleri:

Vücut beyaz, ince yapağılı, ince uzun kuyruklu, orta uzunlukta, dişiler boynuzsuz, erkekler boynuzlu, baş, karın altı ve kasıklar yapağısız, et kalitesi yerli koyun ırkları içerisinde en iyisidir.

Kıvırcık Koyununun Verim Özellikleri:

Ergin dişi kıvırcık koyun ortalama olarak 40 kg. erkek koyunlarda 55 kg ortalamasındadır. Kıvırcık koyunlarda laktasyon süresi 130-140 gün civarında olup, bir laktasyonda koyun başına 130 litre ortalama süt vermektedir. Bakım şartlarına göre değişiklik görülebilir. Etteki randıman % 50 civarındadır.

Kıvırcık koyunlarda sürüde kuzulama oranı % 130-140 civarında olmaktadır.

Yapağı verimi ergin koyun başına ortalama 2 kg civarı olmaktadır.

Kıvırcık koyunun eti için ayrı bir prağraf açmakta fayda vardır. Kıvırcık koyun yetiştiriciliği yapanlar bu koyunu özellikle eti için beslemektedir. Sebebi de kıvırcık koyun etinin diğer yerli koyun ırklarına göre çok kalite ve lezzetli olmasından kaynaklanmaktadır.

Marmara bölgesinde hayvancılık denince kıvırcık koyununun akla gelmesinin sebebi yörede etinin çok aranır olmasından kaynaklanmaktadır. Etin özelliği et mermesinin düzgün görünümlü olması kuyruksuz koyun olmasından dolayı yağın vücut etinin içerisine depolanması etinin lezzetli olmasına sebeptir.

Damızlık koyun arayanlar Karacabey Tarım İşletmesinde satılık damızlık koyun bulabilirler. Damızlık koyun satışı bu işletmede devamlı olarak yapılmaktadır.

Kıvırcık yetiştiriciliği yapacaklar Karacabey Tarım İşletmesinden satılık damızlık koyun temini ile kıvırcık koyun yetiştiriciliğine başlayabilirler.

Kıvırcık koyunu yetiştirme öncelik sırasına göre eti, sütü ve yapağısı için yapılmaktadır. Marmara bölgesinin tümü ve Ege bölgesinin kuzey batı yörelerine adaptasyonu olan bir koyun ırkı olmasından dolayı diğer bölgelerde yetiştirilmesi problem olabilir.


Yorumlar

 1. turgut arslan dedi ki:

  SAYIN YETKİLİ ,
  SAKARYA KARASU’DA 500 DÖNÜM ÇİFTLİĞİMİZ BULUNUYOR. CEVİZ, FISTIK ÇAMI VE KİVİ YETİŞTİRİYORUZ. BUNUN YANINDA HAYVACILIKTA YAPMAK İSTİYORUZ. 200 ADET TRAKYA KIVICIĞI ALABİLECEĞİMİZ YER KONUSUNDA BİZE YARDIMCI OLABİLİRMİSİNİZ.
  SAYGILARIMLA,
  TURGUT ARSLAN

  YÜCEL İTHALAT&İHRACAT
  Turizm San. ve Tic. Ltd. Şti
  Necatibey cad. No:34 D:108
  Karaköy İSTANBUL – TURKEY
  Tel: 0090 212 293 10 70
  0090 212 252 15 22
  Fax: 0090 212 249 45 48
  Mail: info@yucel-electronic.com

 2. admin dedi ki:

  Turgut bey,
  İsteğinizi yayınladım. Ciddi olduğunuz kesin yine ciddi olarak kıvırcık koyunu satıcıları buna kayıtsız kalmayacak sizlerle irtibat kuracaklardır. Yinede Karacabey Tarım İşletmesi Koyunculuk Şubesi ile bir irtibata geçin, orası damızlık satışı yapıyor. Size yardımcıda olabilirler. İşlerinizde başarılar diliyorum.

 3. muslumkukner dedi ki:

  biz çankırı ılgaza baglı yayla köyünde hayvancılıkla ugraşıyoruz bu koyunun üretimi yapmak istiyoruz

 4. şeref avcı dedi ki:

  hakiki bafra koyunu arıyorum. elinde olan varmı

 5. HAKAN OGUZ dedi ki:

  afyon tınaz tepe mevkiinde koyun yetiştiriciliği yapmak istiyorum hangi tür uygun

 6. bilal sara dedi ki:

  50 baş merinos koyun aramaktayım hakıkı olacak. bilalsara26@hotmail.com

 7. hüseyin ak dedi ki:

  sana getirebilriz irtibata geç 05389792305

 8. hüseyin ak dedi ki:

  elimizde uygun fiyata merinoslar vardır ilgilenenler arasın 400 tl 05389792305

 9. ali dedi ki:

  Kıvırcık koyunun saflkan olduğunu nasıl anlarız.

 10. ali dedi ki:

  amasya da sahibinden satılık bafra ırkı kuzulu koyun fiyat 975 tl pazarlık payı vardır ilgilenenler
  0538 810 7701 numaradan detaylı bilgi alabilir ali bey

 11. hakan dedi ki:

  abilerim veya arkadaşlar kendime dişi veya erkek bakmak için bandırma koyunu arıyorum kendim ek iş olarak bakacam hazır bakacam 0544 791 32 45 bu numaradan bana ulaşırsınız.
  balıkesir gönenliyim kendim yinede teşekür ederim

Trackbacks

 1. […] koyun ırkı olarak yetiştirilmiştir. Trakya, Marmara ve Ege Bölgeleri’nde yetiştirilen Kıvırcık koyunu ile Alman süt koyunu Doğu Friz’in melezlenmesi ile elde […]

 2. […] koyunu, Alman siyah başlı etçi koçlar ile yerli koyun ırklarından kıvırcık koyunu arasındaki melezleme çalışmasından elde edilmiştir. Marmara Hayvancılık Enstitüsünün […]

Paylaş

*