Gebe Koyun Bakımı

Damızlık koyun yetiştiriciliğinde, öncelikle gebe koyun bakımı işine koç katımı ile başlanmalıdır. Damızlığa ayrılmış koyunlarda koç katımı işlemi iki şekilde gerçekleşir.

Ülkemizde koç katımı yukarıda belirttiğimiz gibi iki şekilde yapılmaktadır. Kısaca özetleyelim.

1- Serbest olarak yapılan koç katımı: Damızlık koç damızlık koyun sürüsü içerisine serbest olarak bırakılarak yapılan işlemdir. Bu tür koç katımında bir damızlık koç için 20 – 25 koyun hesaplanır. Serbest koç katımında takip imkanı zordur hangi koyun hangi koçtan gebe kaldığı pek tespit edilemez.

2- Elde aşım şeklinde koç katımı: Sürü sahibinin kontrolünde bir koç katım şeklidir. Bir damızlık koç için 35 – 40 koyun hesap edilir. Bu şekilde yapılan koç katımı biraz yorucu olsa bile tercih edilen, koç katımı şeklidir. Kayıtlı yetiştiricilik yapma açısından önemlidir. Kuzulamanın ne zaman olacağı yetiştirici tarafından bilinir kuzuların babaları kayıt altındadır. Bir sonraki koç katımı için önemlidir.

Koç katımı 45 – 50 gün sürmektedir. Ülkemizde koyun ırklarına göre değişiklik olmakla beraber, koç katımı Temmuz ayı sonundan Eylül ayı sonuna kadar sürmektedir. En uygun koç katımı Eylül ayıdır çünkü kuzulama ilkbaharın başlangıcında olması tavsiye edilir. Soğuk aylarda doğum kuzu gelişimi açısından tavsiye edilmez.

Koyunlarda üreme koç katımı ile başlamış olur. Gebe koyun bakımı koç katımı ile başladığına göre koç katımından önce ilave yemleme ve iyi bakım döl verimini arttırmaktadır.

Koyunlarda gebelik süresi 145 ile 155 gün ortalamasındadır. Her koyun ırkında ortak özellik ikiz ve üçüz doğum yapanlar, tek doğum yapan koyunlara göre 4 – 5 gün önce doğum yaparlar. Bütün koyun ırklarında gebelik oranı % 92 ile % 95 civarındadır.

Gebe koyun beslenmesi, kuzulamaya 1,5 ay kala çok önemlidir. İlave yemleme yapılmalıdır. 300 – 400 gram koyun besi yemi ile 500 – 600 gram kaliteli kuru ot verilmelidir. Ayrıca gebe koyunlar kalan 1,5 ay içerisinde düzenli şekilde yürütülür veya hareket ettirilmelidir. Hızlı yürütmeden ve atlatmaktan kaçınılmalıdır. Düzenli olarak koyunları hareket ettirmek doğumu kolaylaştırır.

Gebe Koyun Bakımı, koyun yetiştiriciliği yapanlar tarafından dikkatle takip edilerek yapılması gerekir. Unutulmamalıdır ki karlı koyunculuk ve çok iyi döl verimi iyi bakım ve beslenmeyle gerçekleşir.


Paylaş

*