Doğu Friz Koyunu – Alman Koyun Irkı Koyun Yetiştiriciliği

Doğu friz koyunu, ülkemizde birçok yerli koyun ırkı ile melezlemesi yapılmış, anavatanı Almanya olan koyun ırkıdır. Etçi ve sütçü koyun ırkları ile melezleme çalışmalarında mükemmel sonuçlar alınan doğu friz koyunu Almanya’dan 1900 yılların başlarından itibaren dünyaya yayılmaya başlamıştır.

Doğu firiz koyunu ülkemizde koyun yetiştiriciliği bakımından önemli bir yere sahiptir. Bir çok yerli koyun ırkımızla melezleme çalışmaları yapılmış ve başarılı sonuçlar alınmıştır.

Ülkemizdeki yerli koyun ırkları ile birçok melezleme çalışması yapılmış doğu friz koyunu görünüm özellikleri şöyledir,

 • Doğu friz koyunu en belirgin dış görünüm özelliği erkek ve dişilerin boynuzsuz olmalarıdır.
 • Genelde vücutları beyaz yapağı ile kaplıdır. Safkan siyah renk yapağılı olanlarda mevcut olup, dünyada en çok tutulanı beyaz renkli olanıdır.
 • Kuyruk yapısı ince uzun ve yağsızdır.
 • Doğu friz koyunu baş, ayak ve kuyruk kısmı yapağısızdır.
 • Burun ucu açık pembe renkli görünüme sahiptir.

Doğu friz koyunu verim özellikleri şöyle sıralanabilir.

 • Genelde çoklu doğum görülmektedir. Üçüz doğum oranı yüksektir.
 • Yetişkin erkek doğu friz koç canlı ağırlığı 90 – 120 Kg ortalamasındadır.
 • Yetişkin dişi koyun canlı ağırlığı 70 – 90 Kg ortalamasındadır.
 • Bir laktasyonda koyun süt verimi 400 – 600 Litre ortalamasında olup, bulunduğu mera özelliğine göre değişmektedir.
 • Doğu friz koyunu laktasyon süresi 200 – 220 gün ortalamasındadır.
 • Koyun sütü yağ oranı % 4 ila 6 civarında olup, beslenme durumuna göre değişir.
 • Koyun besiciliği için günlük canlı ağırlık artışı 300 gr/gün olmaktadır.
 • Yetişkin koyunlarda yıllık yapağı verimi 4 Kg ve üzeri olmaktadır.

Koyun besiciliği ve süt yönlü koyun yetiştiriciliği açısından doğu friz koyunu ile yapılan melezleme sonuçları mükemmel olarak bilinmektedir.

Doğu friz koyunu dünyada koyun yetiştiriciliği açısından önemli bir yere sahip olduğu bilinmektedir. Bütün ülkelerde ve bizim ülkemizde de etçi ve sütçü yerli koyun ırkları ile bir çok melezleme çalışması yapılmış ve mükemmel sonuçlar alınmıştır. Ülkemizde melezleme çalışmaları ile elde edilen yerli melez koyun ırkları halen yetiştirilmektedir. Verimleri aynen devam etmektedir.


Yorumlar

 1. Rafet Doğan dedi ki:

  selamlar ben yozgatta yaşıyorum ve bu doğu friz ırkından yetiştirmek istiyorum saf ırkını nerede bula bilirim saygılar

 2. harun dinç dedi ki:

  isterseniz kuzu temini yapabilirim 10 dan aşağı olmamak kaydıyla

 3. mehmet yigit dedi ki:

  merhaba harun bey bu friz kuzuların fiyatları ne kadar acaba bana bilgi verbilirmisiniz

 4. mehmet ali tanrıverdi dedi ki:

  SATILIK BAFRA KOYUNU…0537 7612054

 5. harun dinç dedi ki:

  kuzu fiyatları doğu friz için 3 ile 5 bin arasında geziyor ama saf ırkları bu hayvandada tahirovalar doğu friz diye satılıyor çok az var türkiyede

 6. TÜLAY YEŞİLYAPRAK dedi ki:

  damızlık saf ıthal dolfrız koyunu bulunmaktadır.ankara polatlı damızlık saanen kecı ve koyun uretme cıftlıgımızde ….tel 05327721716 huseyın bey

 7. TÜLAY YEŞİLYAPRAK dedi ki:

  ANKARA POLATLI DAMIZLIK DOGU FRIZ VE SAANEN URETME CIFTLIGI ….HAYVANLARIN HEPSI SAFKAN OLUP PEDİTRILERI MEVCUTTUR…DAMIZLIK HAYVANLARDIR SATISLARI BASLAMISTIR….05322328716 DAN HUSEYIN BEYLE GORUSULEBILIR.

 8. halilibrahim arslan dedi ki:

  merhaba ben izmirden halilibrahim ARSLAN yurtdışından ithal getirttiğimiz hakiki doğu firiz koç satışımız vardır ayrıca 4kilo süte mayer koyun satışlarımızda vardır çok bereketli hayvanlardır. 05335406579 istediğiniz zaman bu numaradan ulaşabilirsiniz .

 9. TÜLAY YEŞİLYAPRAK dedi ki:

  @Rafet Doğan:

  MERHABA,
  DAMIZLIK KEÇİ KOYUN ÜRETME ÇİFTLİĞİMİZDE PEDİTRİLİ SAF KAN DOGU FRIZ KOYUNU VE YINE SAFKAN SAANEN KEÇİSİ BULUNMAKTA OLUP…MÜRACAAT SIRASINA GÖRE DAGITIMI YAPILMAKTADIR…İLGİLENENLER HÜSEYİN YEŞİLYAPRAK 05327721716 NOLU TELEFONLA GÖRÜŞEBİLİRLER…

 10. TÜLAY YEŞİLYAPRAK dedi ki:

  MERHABA,
  BIZDE SAF IRK KENDİ ITHALATIMIZ OLAN DOGU FRİZ KOYUNU VE SAF IRK SAANEN BULUNMAKTADIR.İLGİLENENLER HÜSEYİN YEŞİLYAPRAK 05327721716 NOLU TELEFONLA GÖRÜŞEBİLİR..

 11. KERİM ARSLAN dedi ki:

  MERHABA BEN İZMİRDE YAŞIYORUM DOĞU FİRİZ KOYUN BAKMAKTAYIM YURT DIŞINDAN İTHAL OLARAK GETİRDİĞİMİZ SAF IRK DOĞU FİRİZ KOYUNLARIMIZIN DOĞUMLARI BAŞLAMIŞTIR KOYUNLARIMIZ 4 KİLO SÜTE MAYERDİR DİŞİ VE ERKEK KUZU İSTEYEN ARKADAŞLAR 0532 749 93 85 NUMARALI TELEFONDAN İSTEDİKLERİ ZAMAN ARAYABİLİRLER .

 12. gunay dedi ki:

  saf olarak türkiye sartlarında yasama sartları zor galıba ben daha cok melezlenmiş olan ırkları tahirova gibilerini görüyorum.4 kılogram süt veren bir koyun özel bakım ister hastalıklara dayanıksız olur.o yuzden melez ırk tahirova bence daha ideal kuzu alirsın iyi bakarsan yüzde 80 .90 oranında kuzuyuda bakmaya bağlı 110 gunde 41.42 ortalama kg yaptırırsın.herseyde olduğu gıbı bölgesel sartlar hayvancılıkta cok önemli her hayvan heryerde ayni verimi vermez

 13. RESUL TURHAN dedi ki:

  Saf Tahirova ve Doğu Fritz Koyunlarımız Doğu Fritz koçlarımızdan döllenmişlerdir. Ocak Ayında Doğumlar Başladı Safkan Tahirova ve Doğu Fritz Kuzularımız satılacaktır Elit ve safkan sürü ile bu işe başlamayı düşünenler yada sürünün saflık derecesini yükseltmek isteyen yetiştiriciler için siparişlerimizi alıyoruz.
  Sayımız Sınırlıdır (TOPLAM 50 ADET)
  FİYATLANDIRMA
  TAHİROVA KUZU 800
  DOGU FRİTZ KUZU 950
  AYRICA YAKLAŞIK 10 ADET TAHİROVA MELEZİ ANAÇ KOYUNLARIMIZ DOĞU FRİTZ KOÇLARDAN DÖLLENEREK SATILACAKTIR FİYAT 700 TL DİR.

  TEL 0505 916 44 83

 14. halilibrahim arslan dedi ki:

  elimizde sadece saf ırk baktığımız doğu firiz kounlarımızın koçları ve kuzuları satışa çıkmıştır biz tahirova koyun bakmıyoruz melezi yok.

 15. 05367899438 dedi ki:

  doğu firiz kuzu alım hakkında

Paylaş

*