Charollais Koyunu – Şarole Koyun

Charollais koyununun anavatanı Fransa’nın Saone et Loire bölgesidir. Meşhur (Charollais sığırı) şarole sığırlarının anavatanı ile aynıdır.

Charollais koyunu, Fransa’da bu bölgenin yerli koyunları ile İngiliz dishley leeicesterile koyunu ile melezlemelerinden elde edilmiştir.

19.yy beri Fransa’nın bu bölgesinde charollais koyunu saf olarak yetiştirilmektedir.

Son 30 – 40 yılda bütün dünyaya buradan saf charollais koyunu dağıtılmaya başlanmıştır.

Birçok ülke kendi yerli koyun ırkları ile charollais koyununu melezleme yoluna gitmişlerdir.

Charollais Koyununun Özellikleri:

Charollais koyunu, iyi bir kas yapısına sahiptir. Kas yapısı düzgün vücudu uzun ve kaslıdır. Bacaklar kısa, butlar dolgun bir yapıya sahiptir. Dengeli bir vücut yapısı oluşmuştur. Charollais koyun kuyruksuz koyun ırklarındandır.

Başlar yapağısız olup, pembemsi bir renge sahiptir. Başlarda bazen lekeler görülebilir. Ayaklarda da aynı görüntü mevcuttur. Vucut genelinde yapağı beyazdır.

Charollais Koyununun Diğer Özellikleri:

Charollais ırkı koyun ekseriyetle eti için yetiştirilmektedir. Birçok ülkede yağsız kuzu eti için yetiştirilmektedir. Bu koyun ırkının en önemli özelliği kuzularının erken yetişmesi ve etinin yağsız olmasıdır. Onun için yetiştiriciler ve tüketiciler tarafından tercih edilmektedir.

Charollais Koyununun Genetik Özellikleri:

Ekseriyetle melezlemelerde baba hattı olarak kullanılmaktadırlar. Vücut yapılarının özelliğinden dolayı kolay doğum yaparlar. Charollais kuzularda yaşama oranı yüksektir. Bütün doğa şartlarına dayanıklı bir koyun ırkıdır.

Döl Verimi:

Charollais koyun ırkının yıllık kuzu verimi % 180 civarındadır. Dişi kuzular 7 – 8 aylık olunca koça gelebilir. Charolais koyun ırkının özelliğinden dolayı ikiz doğum yapma oranı yüksektir.

Charollais Koyununun Verim Özelliği:

Yeni doğan kuzularda büyüme çok hızlıdır. Yeni doğan erkek kuzuların doğum ağırlığı 4,5 – 5 kg. Dişi kuzularda doğum ağırlığı 4 – 4,5 kg. civarında olup, tek doğumda ve ikiz doğumlarda farklılıklar olabilir.
Erkek kuzularda günlük canlı ağırlık artışı tek doğanlarda 500 gr/gün, ikiz doğanlarda 400 gr/gün ortalamasındadır.

Dişi kuzularda günlük canlı ağırlık artışı tek doğanlarda 400 gr/gün, ikiz doğanlarda 350 gr/gün ortalamasındadır.

Ergin charollais koyunlarda canlı ağırlık şöyledir;

Koçlarda 100 – 130 Kg.

Koyunlarda 80 – 90 Kg. arası olmaktadır.

Etteki randıman % 55 civarındadır.

Charollais koyunlarda yetiştiricilik et verimine yönelik olduğu için pek sağım yapılmaz. Süt kuzuların tüketimine bırakılır. Sağım nadir yapılmaktadır.

Ülkemizde azınlıkta olsa charollais koyun yetiştiriciliği başlamıştır. Dolayısıyla charollais koyun fiyatlarıda oluşmaya başlamıştır.

Charollais koyunu yurdumuzda şarole koyun olarak bilinmektedir. Sığırlarda da aynıdır. Türkiye’de son zamanlarda şarole koyun yetiştirmek isteyenler gittikçe artma eylemindedir.


Yorumlar

 1. mehmet dedi ki:

  selamlar ben koyun beslemeyi düşünüyorum.yanlız uşak ta beslemeyi düşündüğüm için en verim alınan ırk merinos. merinos koyunun verimini yükseltmek için romanov koç ilemi şarole koç ilemi sürüyü melezleyip verimini arttırabilirim? yardımcı olursanız çok memnun olurum. saygılar sunarım verdiğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim.

 2. mustafa altun dedi ki:

  slm ben Konya’dan Mustafa bu şarole konlardan almak istiyorum nerden nasıl alabilirim yardımcı olursanız sevinirim. Fiyatları nasıl onuda bilmek istiyorum şimdiden tşkler.

 3. mustafa altun dedi ki:

  Bu koyunlardan almak istiyorum nerden nasıl ne kadara alabilirim? tşkler

 4. huseyin dedi ki:

  Arkadaslar bu ırktan nasıl elde edebiliirim bilgisi olan varsa, lütfen yazsın.

 5. mehmet çavuş dedi ki:

  Arkadaşlar bu ırktan nasıl elde edebiliriz? Nerelerde satılıyor? Bilgi alabilecegimiz herhangi bir iletişim kurabilecegimiz kurum yokmu? Ege bölgesinde bu ırkı yetiştiren çiftlikler varmı? Teşekürler.

 6. admin dedi ki:

  Arkadaşlar bildiğim kadarı ile Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Ana Bilim Dalı bünyesinde Charollais koyunu ve Romanov koyununun Türkiye’ye adaptasyonu ile bir çalışması var bu kapsamda illerde çalışmalar yapıyorlar. İmkanınız ölçüsünde araştırın.

 7. kenan dedi ki:

  fiyatları nedir

 8. ceyhun dedi ki:

  Bende var arkadasım 16 Aralık İstanbul tuyap fuar merkezi Avrasya Hayvancılık fuarına beklerim. Detaylı bilgi için 0537 847 84 98 saygılar.

 9. Vedat TABUR dedi ki:

  Şarole ve romanov koyunları ile ilgileniyorum bana yardımcı olursanız alıcıyım. 0541 226 29 79 tan 24 saat ulaşabilirsiniz. Şimdiden teşekkürler….

 10. admin dedi ki:

  Vedat Bey,
  Mustafa Altun arkadaşımızdan yardım alabilirsin. Telefonu 0533 356 38 16 irtibata geç istersen…

 11. faruk zeren dedi ki:

  Yurtdışından getirmiş olduğumuz 130-160 kğ ağırlığındaki şarole koçlardan gebe merinos koyun satışına 1-2 ay içerisinde başlayacağız. 0544 661 24 62

 12. mehmet dedi ki:

  Merhaba Mustafa ve Hüseyin bey,
  Cralollais, merinos, alman karabaş koyunu ile ilgili ithalat işlemlerimiz başlamıştır. Kapasite raporunuz varsa veya bilgi almak için beni arayabilirsiniz 0532 692 31 70 malların temin süresi izni aldıktan sonra 10-12 gündür saygılarımla.

 13. mehmet çavuş dedi ki:

  Şarole ırkı koyun ve kuzusu olan arkadaşlar, müslüman degilmisiniz, bir çift bana satsanıza. Ege bölgesinde yokmu hiç bu ırktan, teşekürler.

 14. feridun akdemir dedi ki:

  Merhaba Faruk Bey ,
  Eliniz satılık şarole koclardan gebe merinos varmı?

 15. Sadık Dağ dedi ki:

  Merhaba,
  Tokat/Zile iklimine uygun olması koşuluyla Şarole ve/veya romanov koyunu yetiştiriciliği yapmak istiyorum. Hangi şartlarda,nerelerden temin edebilirim. Şartlar uygun olursa iki ırkı aynı anda sürü halinde yetiştirmeye çalışacağım. Ayrıca damızlık koyun yetiştirme şartları oluştuğunda bu konu üzerinde yoğunlaşmak istiyorum. Koyun yetiştiriciliğini bir heves olarak değil profesyonel manada düşünüyorum.Konu hakkında bilgi verecek herkesi dinlemeye hazırım. Saygılarımla, Sadık DAĞ 535 441 29 06

 16. mehmet kurt dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar orjinal (saf ırk) şarole koyun ve koç istiyorum. Bildiğiniz bir çiftlik varsa bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim. 0506 690 26 22 şimdiden teşekürler.

 17. ali durmaz dedi ki:

  Herkese merhabalar, elimde orjinal charolaiss koyunu ve toklulari bol miktarda bulunmaktadir hayvanlar %100 safkan olup Fransa’dan ithaldir. Arzu eden arkadaslar İstanbul/Büyükcekmece’ye gelip koyunlari görebilir.
  İrt.Tel. 0531 310 12 55

 18. Ahmet dedi ki:

  Charollais koyununun Kırklareli Babaeski’de bir çiftlikte 3-6 aylık kuzu ve 3-4 aylık gebe kuzuların fiyatları 1.500 TL. Koç fiyatları 2 yaşında 2.000 TL. 0537 847 84 98 numaradan daha detaylı bilgi öğrenebilirsiniz.

 19. kerim dedi ki:

  merhaba arkadaşlar bende şarole koyunu almak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim

 20. Bülent DURMUŞ dedi ki:

  charolais (şarole) ırkı safkan kuzu arıyorum. Bilgisi olan varsa 0545 543 57 55 nolu telden bana ulaşabilirse iyi olur…

 21. sinan akın dedi ki:

  Arkadaşlar benim elimde 4 adet charollais koyun ve bir koç var. Ali Durmaz (0531 310 12 55) beyden aldım. Balıkesir Gönen’de ikamet ediyorum, mera koyunculuğu yapıyorum meramız ufak ancak kaliteli olduğu için charollais koyunlar zahmet çekmiyor ve çok kısa bir sürede sürüye adapte oldular. Ancak zayıf meralarda dudak yapılarının yerli ırklara oranla kalın olduğu için zahmet çekeceklerini düşünüyorum o nedenle yem takviyesi yapmakta fayda olacağını düşünüyorum. Romanov bakmayı düşünen arkadaşlara tavsiyem saf romanov bakmaktansa charollais koyunlara romanov koç saldıktan sonra çıkan dişi kuzuları damızlık yapıp charollais koç salınması işletmeyi çok daha karlı hale getirecektir. Böylelikle charollais koyunların meradan faydalanma kabiliyetini arttırmış olursunuz. Koyunculuk hakkında bilgi almak isterseniz tel: 0537 422 19 48

 22. ali durmaz dedi ki:

  sinan güzel yorumlarin icin cok tesekkürler..ülkemizde bircok arkadasimizi saf charolais koyunlari ile tanistirdik ve halende aylik 200 civari saf romanov ve charolais irki koyun ve koclardan getirmeye devam ediyoruz,ayrica cok yakin bir zamanda saf saanen keciside getirecegiz..elimizdeki irklari assagida siralayacagim bu irklardan edinmek isteyen arkadaslar olursa herzaman gelip görebilirler hali hazirda enaz 100 safkan koyun elimde bulunur..herkese selamlar saygilar 0531 310 12 55

  charolais koyun ve koc
  romanov koyun koc ve kuzu
  ile de france koyun ve koc
  jacob koyun ve koc (süs hayvanidir 6 boynuzludur)
  orjinal simos sakizi koyun ve koc
  dogu friz koyunu ve kocu

 23. RESUL DURAN dedi ki:

  SLM ALİ ABİ BEN RESUL NASILSIN İŞLER NASIL GÖRÜŞEMEDİK UZUN ZAMANDIR ELİNDE GEBE CHAROLLIS VEYA ROMANOV CİNSİ KOYUN YADA UFAK BİRKAÇ AYLIK KUZU VARMI OLUNCA HABERLEŞELİM HAYIRLI İŞLER KENDİNE İYİ BAK

 24. halilibrahim çiçek dedi ki:

  merhaba kütahyada yaşıyorum tekstil işi yapıyorum ülkemiz şartlarında bizim sektörün artık bir albenisi kalmadı…bu sebeptendirki haywan yetiştiriciliğini düşünüyorum ..kütahya ikliminde hangi koyun ırkı daha werimli olur bana ne öneriirisiniz…

 25. toygunTOKAY dedi ki:

  değerli arkadaşlar ben 286 baş sağmal süt ineği işletmesi yaparken işleri tasfiye ettik şimdi 5000 baş kadar küçük baş alıp kuzuya çalışmayı planlıyoruz lakin kapalı sistem bakıp kuzuya çalışacağız ısr seçiminde şarole yada anaçları sakız alıp koçları şarola yapma düşüncesindeyiz bana hangisine yönelmem gerektiğinde yardımcı olurmusunuz teşekkür ederim
  mail adresim toygun.tokay@gmail.com msn toyguntokay@windowslive.com
  herkese kolay gelsin hayırlı günlar

 26. huseyin arlı dedi ki:

  sarole koyun fiyatları nedir

 27. fatih dim dedi ki:

  arkadaşlar herkes şarole diyor satanlar var.madem satıyorsunuz düzgün bir fotoraf çekinde görelim.yalnız KIRKLARELİ BABAESKİ de ÇETİN beyin hayvanlarını gördüm güzel tokluları vardı.onlarında zaten siteleri var.çiftliğe gitmedende görebilirsiniz.diğer arkadaşlarında net çekilmiş şarole fotolarını görmek isteriz.

 28. fatih yavuz dedi ki:

  mehmet ELİMDE ŞAROLE CHAROLLAİS CİNSİ 8 DİSİ BİR ERKEK KOYUN VARDIR SAFKAN VE SERTİFİKALIDIR. KACAK GETİRDİM 0541 448 16 83

 29. muslumkukner dedi ki:

  slm ben müslüm koyun besiciligi yapmak istiyorum. Çankırı bölgesinde bu koyundan senede 2 yavru verim alabilir miyiz ve 150 200 kadar bir sürü ihticımız var nasıl temin ederiz. 0534 936 86 70

 30. serkan t dedi ki:

  fatih yavuz
  kaçak mı nasıl getrdın :) fuyatı ne kdr

 31. yüksel istanbullu dedi ki:

  CHAROLLAİS CİNS VE RAMANOV koyun koç alınacaktır mail adresinden ulaşılması rica
  Tşkler yuksela67@hotmail.com

 32. Ali İhsan MERDANE dedi ki:

  20 dekar suni mera içinde yarım çardak inşaat,elektrik ve su var
  130 dekar yonca
  100 dekar yıllık yem yetiştirmek için arazimiz var
  150-200 charollais veya romanov koyuna bakılabilir.
  Ortaklık şeklinde de yapabiliriz.
  alihsanmerdane@hotmail.com

 33. ceyhun tetik dedi ki:

  ”CHAROLLAİS – ŞAROLE KOYUN ” temin etmek isteyenler !
  Sertifikalı 100% SAF, Türkiye’de ilk ve tek üretim çiftliği Kırklareli/Babaeski/Kuleli Köyü

 34. abdullah sarıtaş dedi ki:

  S’A charollais koyunları fıyatı ne kadar yıllık beslenme maliyeti ne kadar? saygılarımla

 35. alidurmaz dedi ki:

  Herkese merhabalar.yeni parti şarole ve diger satılık koç ırklarımızı aşşagıda fiyatları ile sıralıyorum ihtiyacı olan arkadaslar büyükçekmecedeki çiftligimizden tedarik edebilirler.herkese bol yavrulu sezonlar dilerim..

  Border Liecester (ingiliz malı)= 2 koç 1 koyun vardır 2000 tl adet fiyatıdır yurdumuza ilk defa gelmiştir nadir bulunan bir ırktır..

  Dorper siyah başlı(avustralya malı)=1 yaşında olanlar 1500 tl..6 aylık olanlar 1000 tldir hepsi siyah baştır pedigrelidir hepsi koçluktur..

  Suffolk (ingiliz malı)=4 adet yetişkin 110 kg civarı koç vardır 1500 tl adet fiyatıdır pedigrelidirler..

  Charolais (Fransız malı)=4 adet 7 aylık erkek vardır adet fiyatı 1000 tldir…

  Plevensky (Bulgar malı)=14 koyun 1 koç vardır koyunlar ilkine gebedir tane fiyatı 1000 tldir..

 36. alidurmaz dedi ki:

  Tel 0531 310 12 55 /istanbul/büyükçekmece

 37. bahattin dedi ki:

  ceyhun bey şarole dişi kuzu almak istiyorum.varmı yokmu bilmiyorum.varsa ne zaman olur.bilgi verirseniz memnun olurum. 0545 791 57 61 saygılar.

 38. mesut ak dedi ki:

  koyunu tanesi 200 tl den al ulkeye getır 1500 tl ye kakal ne guzel ?

 39. mehmet arıkan dedi ki:

  bana kuzulu 100 adet koyun lazım antalyadayım 05352154510

 40. cemil aktas dedi ki:

  şarole erkek kuzu almak istiyorum 6 aylık 0537402t4752

 41. ali durmaz dedi ki:

  arkadaşlar merinos toklularımız gelmiştir 400 adet kadar vardır almak isteyn arkadaşlar başvurabilir..birde aşşagıda sıralayacagım fazlalık ırk koyunlarımız vardır edinmek isteyenler alabilir..

  merinos 40-45 kg damızlık dişi toklu=450 tl
  4 dişi 1 erkek charolaiss koyun=adet fiyatı 1250
  35 adet dişi 6 det erkek suffolk tklu=adet 1000
  1 dişi 1 erkek dorper siyah kafa koyun=adet 1250tl

  fiyatlar son fiyattır

  0531 310 12 55/istanbul/büykçekmece/mimarsinan

 42. ibrahim ozcan dedi ki:

  s.a. Ali ben charolaiss kuzu almak istyorum acaba elinizde varsa bana ulaşırmısınz sayılarımla 0541 234 62 00 arasanız memnun olurum cidden bekliyorum telefonunusu

 43. ŞERAFETTİN METİN dedi ki:

  Bir adet şarole hamile koyun almak istiyorum.satmak isteyen lütfen arasın.05325724246

 44. Serdar BAŞİBÜYÜK dedi ki:

  hakiki romanov almak istiyorum 0 532 583 65 87

 45. mehmet dedi ki:

  selam ali bey; ben şarole koyun çiftliği düşünüyorum ,eti pazarlamada sorun olurmu ? iklim olarak türkiyede hangi iklime uyumlu olur? bilgi ve telefon verirsen sevinirim koyun ihtiyacı için m.etkar@hotmail.com

 46. yusuf karaağaç dedi ki:

  ONCELIKLE BILINMELIDIRKI HAKIKI ROMANOV KOYUNU ALMANIZ IMKANSIZ RUSYADAN OZEL DEVLET IZNIYLE ALINIYOR SADECE ANKARADAKI CIFTLIKTE HAKIKISI MEVCUT OLAN KOYUNUN SATISI ORDA BILE YASAK(RUSYA TARAFINDAN SOZLES ME GEREGI) MELEZLEME CALISMALARI YAPILIYOR MELEZLERDE ADAPTASYON SIKINTISI YASIYOR..
  CHAROLLAIS’E GELINCE CIFTLIK SAHIPLERI DAMIZLIK KUZULARI KENDILERINE BIRAKIP STANDART DISI HAYVANLARI SATISA CIKARIYOR ORJINAL CHAROLLAIS KUZUSU GUNDE MAX400 gr ALIRKEN KARACABEY MERINOSU GUNDE 350 gr RAHATLIKLA ALIYOR ADAPTASYON SORUNU YOK DAYANIKLI YERLI HAYVAN KENDINI KANITLAMIS.. HEE ARADAKI ASTRONOMIK FIYAT FARKINA HIC GIRMIYORUM BILE..

  PAYLASMAK ISTEDIGNIZ HERTURLU KONUDA CEKINMEDEN ULASIN DILIMIZ DONDUGINCE YARDIMCI OLURUZ

  BURSA KARACABEYDE KOYUNCULUK YAPIYORUM ALIM SATIM URETIM..
  Yusuf_karaagac_1989@hotmail.com

  KARAAĞAÇ HAYVANCILIK KARACABEY/BURSA

 47. serkan keskiner dedi ki:

  sevgili yusuf aklımdan geçenlere tercuman olmuşsun. üreticinin veya bu sektöre yatırım yapmak isteyen vatandaşlarımızın bilgi eksikliğini gidermeye , aydınlatmaya çalışman takdir edilecek bir davranış. başarılar… birazda 2012 ve sonraki yıllarda türkiyedeki küçükbaş hayvancılığı neler bekliyor , rasyonel yatırım araçlarından bir olup olmadığı hakkında düşüncelerimizi paylaşalım lütfen…
  trakyadan sevgiler…

 48. RIZA METİN dedi ki:

  çatalca hallaçlı köyünda 360 m kapalı alan 10 dönüm arazı kiralık 05322670637

 49. tamer hayta dedi ki:

  alman karabaş koyunu ile ilgilenen olursa yardımcı olabilirim 05352384958

 50. tamer hayta dedi ki:

  şartlarınız nedir 05352384958

Trackbacks

 1. […] merinos koyun fiyatlarına göre daha dar bir ortamda şekillenmektedir. Romanov koyunu ile charollais koyunu sınırlı yerlerde sınırlı şekilde […]

Paylaş

*