Charollais Koyunu – Şarole Koyun

Charollais koyununun anavatanı Fransa’nın Saone et Loire bölgesidir. Meşhur (Charollais sığırı) şarole sığırlarının anavatanı ile aynıdır.

Charollais koyunu, Fransa’da bu bölgenin yerli koyunları ile İngiliz dishley leeicesterile koyunu ile melezlemelerinden elde edilmiştir.

19.yy beri Fransa’nın bu bölgesinde charollais koyunu saf olarak yetiştirilmektedir.

Son 30 – 40 yılda bütün dünyaya buradan saf charollais koyunu dağıtılmaya başlanmıştır.

Birçok ülke kendi yerli koyun ırkları ile charollais koyununu melezleme yoluna gitmişlerdir.

Charollais Koyununun Özellikleri:

Charollais koyunu, iyi bir kas yapısına sahiptir. Kas yapısı düzgün vücudu uzun ve kaslıdır. Bacaklar kısa, butlar dolgun bir yapıya sahiptir. Dengeli bir vücut yapısı oluşmuştur. Charollais koyun kuyruksuz koyun ırklarındandır.

Başlar yapağısız olup, pembemsi bir renge sahiptir. Başlarda bazen lekeler görülebilir. Ayaklarda da aynı görüntü mevcuttur. Vucut genelinde yapağı beyazdır.

Charollais Koyununun Diğer Özellikleri:

Charollais ırkı koyun ekseriyetle eti için yetiştirilmektedir. Birçok ülkede yağsız kuzu eti için yetiştirilmektedir. Bu koyun ırkının en önemli özelliği kuzularının erken yetişmesi ve etinin yağsız olmasıdır. Onun için yetiştiriciler ve tüketiciler tarafından tercih edilmektedir.

Charollais Koyununun Genetik Özellikleri:

Ekseriyetle melezlemelerde baba hattı olarak kullanılmaktadırlar. Vücut yapılarının özelliğinden dolayı kolay doğum yaparlar. Charollais kuzularda yaşama oranı yüksektir. Bütün doğa şartlarına dayanıklı bir koyun ırkıdır.

Döl Verimi:

Charollais koyun ırkının yıllık kuzu verimi % 180 civarındadır. Dişi kuzular 7 – 8 aylık olunca koça gelebilir. Charolais koyun ırkının özelliğinden dolayı ikiz doğum yapma oranı yüksektir.

Charollais Koyununun Verim Özelliği:

Yeni doğan kuzularda büyüme çok hızlıdır. Yeni doğan erkek kuzuların doğum ağırlığı 4,5 – 5 kg. Dişi kuzularda doğum ağırlığı 4 – 4,5 kg. civarında olup, tek doğumda ve ikiz doğumlarda farklılıklar olabilir.
Erkek kuzularda günlük canlı ağırlık artışı tek doğanlarda 500 gr/gün, ikiz doğanlarda 400 gr/gün ortalamasındadır.

Dişi kuzularda günlük canlı ağırlık artışı tek doğanlarda 400 gr/gün, ikiz doğanlarda 350 gr/gün ortalamasındadır.

Ergin charollais koyunlarda canlı ağırlık şöyledir;

Koçlarda 100 – 130 Kg.

Koyunlarda 80 – 90 Kg. arası olmaktadır.

Etteki randıman % 55 civarındadır.

Charollais koyunlarda yetiştiricilik et verimine yönelik olduğu için pek sağım yapılmaz. Süt kuzuların tüketimine bırakılır. Sağım nadir yapılmaktadır.

Ülkemizde azınlıkta olsa charollais koyun yetiştiriciliği başlamıştır. Dolayısıyla charollais koyun fiyatlarıda oluşmaya başlamıştır.

Charollais koyunu yurdumuzda şarole koyun olarak bilinmektedir. Sığırlarda da aynıdır. Türkiye’de son zamanlarda şarole koyun yetiştirmek isteyenler gittikçe artma eylemindedir.


Yorumlar

 1. tahir seymen dedi ki:

  arkadaşlarr 200 tl ye bulgaristandan alınıp türkiye de. 1500 tl satıyorsunuzz. BÖYLE GÜZEL DİMİİİ

 2. Doğan Aytekin dedi ki:

  Her nedense memlekette hep vur abalının sırtına zihniyetinde bir çark döndürülüyor hiç kimse şöyle elini vicdanına koyupta makul olanı ortaya dökmüyo kimisi 200 tl ye alıyo 1500 tl ye yutturuyo bırakın 1500 tl ye satmasını arkasından gariban çiftçim alıyo götürüyo memleketine almış olduğu hayvanlar adaptasyonda sıkıntı çekiyo derken peşinden kayıplar hem maddi hem manevi gariban çiftçim yine eski hamam eski tas devam yerli koyunların zahmetini çekmeye. Şöyle bakıyorumda bu durumlar sadece memleketimizde söz konusu ne tarım il müdürlükleri nede ziraat bu durumlara el atıpta çiftçiye hem melezleme yönünden hem saf cins üretimi yönünden yardımcı olmuyor dedimya memlekette nedense hep vur abalının sırtına sancıyı sıkıntıyı yine vatandaş çekiyo yine madur olan ve madur eden çekiyo gerçi madur eden her zaman piyasasını bulabiliyo şu güzel memleketimde saygılar herkese bol şanslar.

 3. ali durmaz dedi ki:

  54 adet hakiki fransadan 2011 ithalatı olan charolaiss dişi toklu mevcuttur ihtiyacı olan arkadasların aramaları yeterlidir..

  0531 310 12 55/istanbul

 4. levent sarıhan dedi ki:

  Elinde 1. sınıf Charolles ve Merinos bulunan arkadaşlar çiftlik ve hayvanların ayrıntılı resmini yayınlarsa, alıcıların kafası karışmaz, piyasada çok fazla çakma hayvan var, bunları dışında, bu hayvanlar çiftliğinizde mi, yoksa ithal mi edeceksiniz o kadar site gezdim ama anlayamadım, satıcılar bu konularda açıklama yaparsa iyi olur.Hayvancılık yapacak arkadaşlarada tavsiyem görmeden almayın.
  Saygılar

 5. Mikdat YÜKSEL dedi ki:

  103 adet merinos koyun 3 adet koç (koyunların yarısı kuzulamış durumda diğer yarısı kuzulamaya devam etmekte ad/1200 533 342 58 77

 6. ceyhun tetik dedi ki:

  ARKADAŞLAR TÜRKİYE’DE CHAROLLAİS KOYUN ÜRETİMİ TEK YAPAN ÇİFTLİK BABAESKİ’DE LÜTFEN İNCELEYİNİZ

 7. ceyhun tetik dedi ki:

  CHAROLLAİS İLK RESMİ İTHALATI YAPMIŞ VE TÜRKVET KAYIT SİSTEMİNDE ŞAROLE KOYUNU OLARAK ORJİNAL KAYITLI HAYVANLARI OLAN TEK ADRES .

 8. samet sevinç dedi ki:

  selamın aleyküm ben tekirdağ da yaşıyorum küçük bir çiftliğim var çiftliğime romanov cinsi koyunlardan almak istiyorum satan veya yarımcı olabilecek kişiler varsa cevaplarını bekliyorum tel no dan da ulaşabilirsiniz

  tel no: 0542 766 59 01

 9. yeliz Fırat dedi ki:

  @mehmet çavuş: ELİMDE ALMAN KARABAŞ VE FRANSIZ LOGAN DİŞİ 6-7-8 AYLIK KOYUN VAR HALA İHTİYACINIZ VARSA İRTİBAT NUMARAM 0 535 516 16 27

 10. tahir seymen dedi ki:

  şarole erkek kuzular mevcuttur… 0534-657-39-40 istanbul

 11. Ahmet kilic dedi ki:

  Slm aleykum sayin arkadaslarim ben avrupadan ahmet ‘koyun isiyle ugrasiyorum turkiye icin sirketi olan firmalarla gorusulup avrupadan istege bagli sayisi cinsi ni belirleyip yollaya biliriz irtibat telefonum 0032489959948 ilginiz icin tesekkurler….
  @RESUL DURAN:

 12. mehmet karadag dedi ki:

  arkadaslar ben fransa dan yaziyorum sarole koyunlari icin. bu kuzularin burdaki fiyati 250€ civarinda fakat turkiye’ye getirmek icin maliyet artiyo tabiiki veteriner arti nakliye cok pahali tutuyor. ben bu kuzulardan getrmek istiyorum. eger ilgilenen olursa cok az bi kar payiyla gerekli kuzulari getirebilirim.

 13. mehmet dogru dedi ki:

  @mehmet karadag:
  Slm mehmet bey ben manisadan mehmet 05547478989 numaram charolis koyun getirme imkaniniz var ise gorusmek isterim iyi gunler

 14. osman ATIZ dedi ki:

  her konuda msn imizi ekleyin özellikle yurtdısındakiler atizciftligi@hotmail.com

 15. mustafa demircan dedi ki:

  ceyhun bey ben bir kaçtane almak istiyorum ama sizinle bu şekil demi anlaşıcaz numaranız falan yokmu acaba ilginiz için teşkkrler..

 16. ozcan dedi ki:

  demekki bunlari alan enayilerde var ben belcikadayim fiyatlarin 100 euroyu gectiyini gormedim

 17. ozcan dedi ki:

  bu mu millete hizmet aliyon 80 .100 euroya satiyon 500euro ticaret anlayisida kalmamis

 18. şükrü tanrıbuyurdu dedi ki:

  @mehmet kurt:
  s.a şarole koyunları iyi araştıman gerek ben araştımalarım sonucunda bilgilerimi sizinle paylaşalım şarole koyunların bölgelere göre her yerde yetiştirilmesi ekonomik değildir yani hayvanların kalın dudaklı olmaları küçük boylu otlaklarda faydalanması çok zor derin otlaklı mera ister bölgeniz bu duruma uygun değilse şarole ekonomik olmaz çünkü hayvan yeterince meradan faydalanamaz elden takviye fazla yapılması gerek meranız uygunsa çok verimli bir ırk değilse melezlerini tercik etmeniz daha isabetli olur vereceğim telefondan çifliğin adresini ve fiyatını öğrenebilirsin sanırım imi ceyhun beydi 05378478498
  bu telefonlada bana ulaşabilirsin 05333915785

 19. huseyin darcan dedi ki:

  şarole koyun isteyen arkadaşlar hırvat malı şarole koyun perde kft güvencesiyle getirmiş bulunmaktayız .. kendimize damızlık olarak 100 yakın teğmin ettik isteyen arkadaşlara bu konuda yardımcı olabiliriz.
  tel 05416162045 hüseyin darcan ipsala zıraat oda bşk.

 20. huseyin darcan dedi ki:

  diğer cins koyunlarda mevcut ilde frans merinos romanov sulfoks fiyatlar yaklaşık 330-340€ civarında macaristanda bulunan halis bey bu konuda uzman isteyen arkadaşlar araştırma yapabilir. çiftçi dostlarımıza duyrulur…

 21. mehmet çakır dedi ki:

  merhabalar ilgilenen arkadaslar varsa SAF SAANEN KEÇİLERİMİZ SATILIKTIR KECİLER HAMİLE tek yavru olmuyor saf oldukları için 2kiz ve 3üz yavru garantisi veriyoruz süt verimleri çok yüksek gerçek saf saanen keçisi arayan arkadasları bekliyoruz irtibat 0530 561 81 40 düşünenler acele etsin çünki gebe oldukları için rağbet cok cünki 1 cift aldılarmı bikaç aya 4 5 tane saanen keci sahibi olacaklar saygılar

 22. Ümit sezgin dedi ki:

  slm küçükbaş hayvan yetiştiricileri ben çanakkalede yapıyorum ve Charlais koyunu veya kuzusu almak istiyorum elinde Olanlar yada temin edebilecek şahıs yada çiftlikler lütfen yardımcı olun irtibat telefonum 0543 377 16 51

 23. Rüştü Dumanlı dedi ki:

  Sakız Cinsi Kuzularım Var Koyunculuga Yeni Basladım Sarlon Koyun Almak İstiyorum Sakız İle Melezleyebilirmiyim Disisi mi melezlenir yoksa erkeğimi .
  Yardımcı Olacak Her Türlü Kişiyi Dinleyebilirim Msn . rustudumanli@hotmail.com

 24. eray yılmaz dedi ki:

  slm arkadaşlar.dorper koyunu ve koçu almak istiyorum yardımcı olacak arkadaşlar 05426107961 noyu arayabilir.

 25. ali birgin dedi ki:

  charollais hakiki damızlık koç ve koyun arıyorum toplam 10-15 koyun ve koç miktarı satmak isteyen ilgili arkadaşlar 05413538393 numaramdan ulaşabilirler…

 26. mustafa dursun dedi ki:

  slm arkadaşlar ben şavrolet koç ve koyun alcam elınde olup satacak arkadaşların dıkkatıne 0507 257 72 94 ankara çubuk

 27. Yasin Kaya dedi ki:

  Slm arkadaşlar ben yaklaşık 30 40 tane cahoralles koyun almak istiyorum satan ilgilenen arkadaşların bu numaradan ırtıbat kurmasını ıstıyorum 05068204825

 28. ümit dedi ki:

  slm Arkadaşlar ben tigemden merinos aldım charollais koçla aşım yaptırdım kuzularım doğmaya başladı gayet memnunum

 29. ümit dedi ki:

  çanakkale çan 0543 377 16 51 charollais merinos melezi doğumlar yeni başlamasına karşın şimdiden çok tatmin oldum

 30. Osman dedi ki:

  charollais koçtan gebe tigemden alınan 20 adet saf merinos 1-2 yasında toklu ile yine charollais koçtan gebe charollais melezi toklular 10 adet yani doğacak olanlar %75 charollais olacaklar.
  Toplam 30 adet merinos toklu gebe olarak doğumları 5 eylulde başlayacak . Regülin ile çiftleşti. adet fiyatı 600-1000 TL arasında doğuma yakınlığına göre düşünüyorum
  05322857659

 31. raif dedi ki:

  özcan bey öcelikle fiyat konusuna gelince 80 100 euro demişsiniz. inanın bende aynı fikirdeydim. çünkü avrupada et fiyatları ülkemize göre çok düşükse neden koyunları çok pahalı diye merak ediyordum. 180 kilo ağırlığa ulaşmaları çok zor olsa gerek. bir yarışmada şampiyon 180 kg olsa normaldir. ülkemizdede böyle ödüllü bir yarışma yapılsa bu kilolarda cins koçlarımız muhakkak vardır. çünkü özel besi uygulanmayan 170 kglık koç gördüm canlı şahidiyim

 32. Zafer erzurum dedi ki:

  Selamun aleyküm arkadaşlar ben yaklaşık 500 adet chollais ve ya dorper dişi toklu ve 50 adet Koç almak istiyorum yardımcı olacak arkadaslardan tel bekliyorum…
  Zafer aydın 05327207131

Trackbacks

 1. […] merinos koyun fiyatlarına göre daha dar bir ortamda şekillenmektedir. Romanov koyunu ile charollais koyunu sınırlı yerlerde sınırlı şekilde […]

Paylaş

*