Tiftik Keçisi – Tiftik Nasıl Olmalıdır

Tiftik keçisi, Türkler tarafından 13. yy. başlarında yetiştirilmeye başlanmıştır. Hazar Denizinin Doğu bölgelerinden Orta Anadolu ‘ya getirilerek yetiştirilmiştir. Tiftik keçileri Orta Anadolu iklim yapısına cok uygundurlar. Ankara ili ve cevre illerde Yaygın olarak yetiştirilen tiftik keçilerinin diğer adıda Ankara Keçisidir. Tiftik keçisi Orta Anadolu illeriyle birlikte Güney Doğu Anadolu illerinden Siirt ve Mardin ‘de de yetiştirilmektedir.

Ülkemizde yetiştirilen tiftik Keçi varlığı gittikçe azalmaktadır. Ülkemizde Cumhuriyetin ilk yıllarında tiftik ihracatının büyük önemi vardı. Bu önem yandaki T.C Merkez Bankasının 1942 yılında bastırmış oldugu 50 Türk Lirasından anlaşılmaktadır.

Tiftik Keçisinin Özellikleri:

Tiftik keçisi (Ankara Keçisi) stepleri sever. Nem oranı yüksek olan bölgelerde verim özelliğini kaybeder. Daha cok kurak bölgelerde yetişir. Orta Anadolu ‘nun iklim yapısı tiftik keçi yetiştiriciliğine elverişlidir.

Tiftik keçisinin yapağısına tiftik denir. Keçi üzerinde bulunan tiftik tamamen beyazdır. Güney Anadolu ‘da Siirt ve Mardin’ de yetişen tiftik keçilerinde ana renk değişikliği görülebilir. Hayvan üzerindeki tiftik beyaz, uzun ve kıvrımlı görünümdedir. Beyazlık tiftik keçisinin dış görünüm olarak en büyük özelliğidir. Tiftik kıvrımlarından dolayı esnektir. Tiftiğin beyaz, ipeksi bir görünümü vardır.

Tiftik keçisinin erkek ve dişileri sivri bonuza ve sakala sahiptir. Tiftik keçisi küçük cüsseli, narin ve cok hareketli sevimli bir hayvandır.

Tiftik Keçisinin Verim Özelliği:

Tiftik keçisi özellikle tiftiği için yetiştirilir. Tiftik keçisinin verim özelliğinde üzerinde durulacak en önemli ürün tiftiktir. Ancak etinden, sütünden ve derisindende istifade edilir.

Tiftik keçilerinin derisi zarif ve incedir. Eti lezzetlidir. Diğer keçi ırklarından ayrı olarak etlerinde keçiye has olan koku bulunmaz. Gevrek bir et yapısı vardır. Onun için sevilerek yenir. Sütü pek sağılmaz ancak oğlaklarına yeter. Sağılan keçi sürülerinde tiftik kalitesi düşer.

Ergin dişi keçilerden yıllık 3 kg. tekelerden 6 kg. a kadar tiftik elde edilir.

Tiftik keçileri küçük yapılı keçi ırklarından olup, ergin dişi keçilerin canlı ağırlığı 35 kg. tekelerinde 45 kg. civarındadır.

Tiftik nasıl olmalıdır:

Kaliteli tiftik nasil olmalıdır? Sorusunu cevaplarken bazı kıstasları göz önünde bulundurmamız gerekmektedir. Bunlar nelerdir? Bunlar tiftiğin özellikleridir. Tiftiğin özelliklerini şöylece sıralayabiliriz.

1 – Tiftik İnceliği: İyi tiftik ince olmalıdır. Tiftik kalınlaştıkça kalitesi düşer. Genç hayvanlarda tiftik ince ve kalitelidir. Tiftik keçileri yaşlandıkça tiftik kalınlaşır ve kalite bozulur.

2 – Tiftiğin Uzunluğu: Tiftiğin uzun olması makbuldür. Tiftiğin işlenmesinde tiftiğin uzunluğu büyük önem taşır. İşlenmesi kolaylaşır.

3 – Tiftik Kıvrım Sıklığı: Tiftikte kıvrım sayisi arttıkça tiftik kalitesi o kadar artar. Kıvrımın sık olması tiftiğin inceliğinin bir belirtisidir.

4 – Tiftik Esnekliği: Tiftik telleri esnektir. Tiftikte kıvrım sayısı arttıkça esneklikte artar. Tiftiğin dayanıklılığı, esnekliğine bağlıdır.

5 – Tiftikte Parlaklık: İyi Tiftik Parlak olmalıdır. Triko üretiminde parlaklık, incelik ve esneklik önemlidir.

Anadolu ‘da tiftikten elle örülen eldiven, bere, hırka, atkı, şapka ve çoraplar cok değerlidir. Soğuk kış günlerinde giyilir. Diğer ürünlere nazaran daha sıcak tutar. Siirt ‘de üretilen Siirt battaniyeleri tiftikten yapılmaktadır.

Ülkemizde tiftik keçisinden elde edilen tiftiğin büyük bir bölümü yarı mamül halde ihraç edilmektedir. Bir kısmıda yurt içinde triko sanayisinde kullanılmaktadır. Tiftik üretiminde dünyada ikinci sıradayız. Birinci ABD, üçüncü Güney Afrika ‘dır.


Yorumlar

 1. misafir dedi ki:

  BU DA BENDEN:
  tiftiğin özellikleri
  –Zararlı güneş ışınlarını geçirmez.
  –Isıya dayanıklıdır.
  –Denizli de de üretilen tiftik keçisinden elde edilmektedir.

  ((Yazdığımız bilgiler uydurma değildir, tamamen araştırma yapılarak öğrenilen kaliteli bilgilerdir.))

 2. misafir dedi ki:

  Artık 2. sırada değiliz, 1988’den sonra bitti her şey..

Paylaş

*