Boer Keçisi – Keçinin Özellikleri

Boer keçisi hızlı büyüyen, düşük kollestrolü yağsız ete sahip, etçi bir keçi ırkıdır. Kısa boylu bodur keçilerdir. Boer keçi besleme etinin kalitesinden dolayı son günlerde ülkemizde yetiştirmesi sınırlı olsa da uğraşları vardır.

Boer Keçinin Özellikleri:

Mükemmel işaretli çoğunlukla baş ve boyun kestane ve çikolata renkli kıllarla, diğer vücut kısımları ise beyaz kısa kılarla kaplıdır. Boer keçiler uzun sarkık kulaklıdır. Diğer keçi ırklarına göre annelik içgüdüleri daha fazladır.

Çok uysal hayvanlardır. Bu ırk keçi eti üretimi için beslenmektedir. Gelişmesi oldukça hızlı ve iyidir.

Boer keçinin özellikleri içerisinde en önemlisi üreme özelliğidir. Boer keçi yılın her ayında kızgınlık gösterip gebe kalabilme özelliğine sahip bir keçi ırkıdır. Ortalama 18 ayda iki doğum yapabilirler. İkiz ve üçüz doğurabilen boer keçileri 18 aylık dönemde % 3,5 oğlak verme özelliğine sahiptir.

Besideki boer oğlaklar, hızlı gelişirler. Günlük canlı ağırlık ortalaması 250 gr/gün dür. Bir kilogram canlı ağırlık için tükettikleri yem miktarı diğer keçi ırklarına göre çok düşüktür.

Boer keçinin özellikleri arasında sayılabilecek bir başka hususta 6-7 aylık dişi çebiçlerin gebe kalabilme özelliğine sahip olmasıdır. Gebelik süresi 5 aydır.

Olgun boer tekeler 110-135 kg, erişkin boer keçiler, 90-100 Kg ağırlığa ulaşabilirler. Enenmiş erkek çebiçlerin ağırlığı 100 Kg ulaşabilmektedir. Etteki randımanı % 50- 52 arasındadır.

Boer keçisi et verimi yüksek, karkas kalitesi ile et kalitesi değerli bir keçi ırkıdır. Güney Afrika, Avusturalya, Yenizellanda ve Amerika’da yoğun bir şekilde üretilmektedir. Boer keçi üretimi bu ülkelerde keçi eti için yapılmakla beraber, boer keçi sütü ise çok aranan keçi sütlerindendir. Besleme değeri yüksektir.

Ülkemizde boer keçi üretimi sınırlı olduğunu biliyoruz ancak son zamanlarda keçi eti özelliği ve keçi sütünün önemi bilinci ağırda olsa işlenince küçük çapta yetiştiriciliğini yapanlar oluşmaktadır.

Esasında bu özelliklere sahip boer keçi satışı zorlanmadan yapılması gerekir. Boer keçi satışı zor olmayacağı içinde boer keçi besleme yeni bir iş kolu olacaktır.

Boer keçisi, kanaatkar bir yapıya sahip olduğundan besleme gayet kolaydır. Hastalıklara karşı direnci yüksektir. Üreme özelliği iyi olan bu keçi ırkının kurak iklimlere çok dayanıklı olması nedeni ile yetiştiriciye fazla bir sorun yaratmadan yetiştirilebilir.


Yorumlar

 1. zübeyr dedi ki:

  Sayın admin benim e-mailim 5 senedir kullandığım bir meildir inanmıyorsanız meil atın cevaplayayım ayrıca ben cengiz beyi şahsen tanımam ve bir husumetimde yoktur ben her girdiğim sitede onun keçi tüccarlığı yapmasından hoşlanmıyorum.arkadaşlarlada konuşuyorum herkez aynı şeyi söylüyor.ben bu tür sitelerden ticaret yapılmasın.bilgi paylaşımı yapılsın istiyorum ticaret için sahibinden com var orda yapılsın.haksız isem beni açık açık herkez eleştirebilir.cengiz bey bari bu sitede huzur verin isanlara.unutmayın reklamında fazlası bıktırır nefret ettirir, ama siz reklamın iyisi kötüsü olmaz diyorsanız devam edin. sayın admin benim e-mailimi kontrol için mesajınızı bekliyorum.birde yazdıklarımı yayınlamanızı bekliyorum.

 2. m ali yavuz dedi ki:

  >: zübeyr bey az önceki yazınızda cengiz beyin çiftliğini gidip gördüğünüzü yazmıştınız şimdi tanımam diyosunuz ikilemde kalmadan ciddi ve doğruları yazarsanız seiniriz valla ben ikinizide tanımam bilmem

 3. m ali yavuz dedi ki:

  cengiz bey sitelerini sürekli takip ediyorum türk hayancığını geliştirmek için senin gibi değerli insanlara ihtiyaç olduğunu düşünüyorum amaaa senin gibi birinin bu tip eleştirilerde cok nomal karşılamasını beklerdim ne bu şiddet bu celal kardeşim

 4. ilyas ERGIN dedi ki:

  BOER KECI ithalat talepleriniz karsilanir,.

  ilyas ERGIN
  MAL SAT PL
  Tel +61 411 21 45 48
  Avustralya

 5. ilyas ERGIN dedi ki:

  Boer keci talepiniz veya arkadaslariniz talepleri AVUSTRALYA’dan karsilanir,.
  ilyas ERGIN MAL SAT PL tel +61 411 21 45 48@zübeyr:

 6. ilyas ERGIN dedi ki:

  Bizleri arayin sayin Ozturk,.
  ilyas ERGIN
  MAL SAT PL
  Tel +61 411 21 45 48
  AVUSTRALYA@dursun öztürk:

 7. ilyas ERGIN dedi ki:

  sayin CIMEN lutfen bizimle kontak kurunuz,.
  ilyas ERGIN
  MAL SAT PL
  Tel +61 411 21 45 48
  AVUSTRALYA@abdurrahman çimen:

 8. ilyas ERGIN dedi ki:

  Sayin YAZAR bizimle kontak kurunuz,.
  ilyas ERGIN
  MAL SAT PL
  Tel no +61 411 21 45 48@mustafa yazar:

 9. ilyas ERGIN dedi ki:

  Sayin ABAZ,. Lutfen bizimle irtibat kurunuz,
  ilyas ERGIN
  MAL SAT PL
  Tel +61 411 21 45 48
  AVUSTRALYA@naci abaz:

 10. ilyas ERGIN dedi ki:

  Sayin CETIN,. Sut uretimi icin 1.No “SAANEN” 2.No Halep kecisi uygundur ,.ET URETIMI icin 1.No “BOER” Kecisidir.. SAFIRK Saanen veya BOER keci talepleriniz Avustralyadan karsilanir..
  ilyas ERGIN
  MAL SAT PL
  Tel +61 411 21 45 48
  AVUSTRALYA@ismail çetin:

 11. ilyas ERGIN dedi ki:

  Sayin OGE,. Avustralyadan safirk SAANEN VE BOER keci talepleri karsilanir,.
  ilyas ERGIN
  Tel +61 411 21 45 48
  AVUSTRALYA@kenan öge:

 12. ilyas ERGIN dedi ki:

  Sayin MANIS,. bizimle irtibata gecerseniz SAF IRK BOER keci talepinizde yardimci oluruz…
  ilyas ERGIN
  MAL SAT PL

  Tel No +61 411 21 45 48
  AVUSTRALYA@ERDOGAN MANIS:

 13. ilyas ERGIN dedi ki:

  Sayin OZTURK,. bizimle irtibat kurarsaniz yardimci olabiliriz..
  ilyas ERGIN
  MAL SAT PL
  tel +61 411 21 45 48
  AVUSTRALYA@dursun öztürk:

 14. ilyas ERGIN dedi ki:

  Sayin GONCA lutfen bizimle irtibat kurunuz,.
  ilyas ERGIN
  MAL SAT PL
  Tel No +61 411 21 45 48
  AVUSTRALYA@tamerhan gonca:

 15. ilyas ERGIN dedi ki:

  Sayin SENOL,. Bizimle irtibata gecerseniz yardimci oluruz,.
  ilyas ERGIN
  MAL SAT PL
  Tel no +61 411 21 45 48
  AVUSTRALYA@Harun ŞENOL:

 16. ilyas ERGIN dedi ki:

  Sayin KELES,. Boer kecisinin sutu sadece ETI icin beslenmesi gereken bir irktir,. sutu sadece oglaklarina yeter,.ama et icin mukemmel bir irktir,. Sut icin “SAANEN” irki 1.numaradir,..iki irk icin de talepleriniz tarafimizdan karsilanir,..
  ilyas ERGIN
  MAL SAT PL
  Tel No +61 411 21 45 48
  AVUSTRALYA@ÖMER FARUK KELEŞ:

 17. ilyas ERGIN dedi ki:

  Sayin DAS,. Boer keci konusunda yardimci olabiliriz,.
  ilyas ERGIN
  MAL SAT PL
  tel No +61 411 21 45 48
  AVUSTRALYA@abdurrahman daş:

 18. ilyas ERGIN dedi ki:

  Sayin IPEK,. Boer kecisi Nevsehirde yetistirilebilinir,teknik bir sorun olamaz,.KREDI konusunda il tarim mdlugu ile gorusup izin ve kredi yollarini oradan baslayarak cozebilirsiniz…Avustralyadan boer ceya saanen kecisi tedarik edilir..
  ilyas ERGIN
  MAL SAT PL
  tel no +61 411 21 45 48@erkan ipek:

 19. zübeyr dedi ki:

  @m ali yavuz: M.ali yavuz bey ben Cengiz beyi tanımam derken kendisi ile öyle bir husumet güdecek bir tanışıklığım yok manasında diyorum normal sıradan bir müşteri gibi çiliğne gittim gördüm o kadar.ben cengiz beyin özellikle yerli ırkımız olan halep keçisini öne sürmesini takdire şayan buluyorum.benim hoşlanmadığım bütün sitelerde farklı farklı adreslerle devamlı keçi tüccarlığı yapması.bilgi alış verişi yapılan sitelerde tüccarlık yapmak hiç hoş olmadığını düşünüyorum.birde cengiz beyin bukadar reklam yapmasına güvenerek geçen sene hayvan almak için görüştüm aldığım cevap şu ben size bulurum nekadar isterseniz.yani başkalarından toplayım bana satacak

 20. zübeyr dedi ki:

  İlyas bey maşallah seriye almışsınız

 21. admin dedi ki:

  Sayın Zübeyr M.Ali Yavuz ve Cengiz Torun arkadaşlarım,
  Esas mesele ülkemiz için bir noktada bulaşabilmek. http://www.hayvanbilgisi.com onun için sizin hizmetinizde. Eğrisi ile doğrusu ile ülkemiz hayvancılığına hizmet verme savaşı yapmamız gerekir diye düşünüyoruz. Konularla ilgili yorumlar bize doğru yolu gösterecektir. Hayvancılığın iyileştirmesi konusunda mücadele ediyoruz hep beraber tartışmaktan ziyade, olumlu mesajlar vermemiz gerekiyor.
  Onun için biz gelen her türlü mesajları burdan yayınlıyoruz. İçerisinde küfür ve hakaret olmayan bütün mesajları yayınlarız.
  Önemli olan Ülkemizde bu işlerle ilgilenen insanların mutluluğu ve refahı için olacaktır. Hepinize katkılarınızdan dolayı teşekkür ediyoruz.

 22. zübeyr dedi ki:

  Objektif davranmanızdan dolayı teşekür ederim.

 23. m ali yavuz dedi ki:

  öncelikli olarak hayvan bilgisi adminlerine çokteşekkür ediyorum değerli arkadaşlar ben yumurta tavukçuluğu yptı 10 yıl ve batırdım şimdi hayvancılık yapacam ama yoğurdu üfleyerek yemek zorundyım arkadaşlar arasında keçiden anlayan ve çiftliği olanlar sizden rica ediyorum keci cinsleri arasında 5 yıllık bir ortalamada et ve süt verimi olarak gercektekarlısı hangisi ben 120 dönüm arazi 50 büyük başlık ahıra sahibim otlatlma alanım cok müsait tek eksiğim hayan bilg sahibi olanlar büyük başlada böyla bir kıyaslama olusa hangisini yapacağımıza daha iyi karar veririz teşekküler

 24. zübeyr dedi ki:

  Arkadaşlar Ceviz ağacının gölgesinde hayvan yetiştirilmez,hayvanlar hastalanır deniyor bu konu hakkında bilgisi olan varmı ? cevaplarsanız sevinirim.

 25. tamer kartal dedi ki:

  200 adet kıl keçi oğlağı arıyorum.sütten kesilmiş 3-4 aylık.ayrıca aynı yaşta honamlı keçisi arıyorum fiyat tekliflerinizi bekliyorum. honamlı keçileri 100 adet olacak .makul teklifler değerlendirilecektir.oğlaklar dişi veya erkek olabilir telefonum 05336802406-05352939505

 26. İsmail Recep Nur dedi ki:

  @ali durmaz: Sayın Ali Hocam,size kaç gündür ulaşmaya çalışıyorum vermiş olduğunuz cep telefonunu defalarca aradım ulaşamadım.Özellikle Boer keçisi ile ilgileniyorum adresim ismailrecep55@hotmail.com tlf 0 538 515 23 51.

 27. ali talay dedi ki:

  ali talay@alidurmaz: merhabalar ali bey boer keçinin fiatını ve elinizde olduğu zaman bildirirmisiniz saygılarımla iyi çalışmalar

 28. sami bekiroğlu dedi ki:

  ben bir pıkır almak istiyorum artvin borçkada maral köyunden yapmak istiyorum keci beslemesini ne şekil yardimcı olabilirsiniz 50.100. kadar alanim mevcıttur

 29. feyzi boydak dedi ki:

  selam Antalyada yasıyorum. boer cinsini burada yetiştirebilirmiyim? Yetişirse de
  1erkek 1dişi temin etmemde yardımcı olurmusunuz

 30. sait karataş dedi ki:

  merhabalar, kafam iyice karıştı saanen mi halep mi yoksa daha az zahmetli etçi boer mi? sonuçta para kazanmak için bu işi yapacagız onca yatırım ve emeğin boşa gitmesini/kazançsızlığı istemiyorum. 3-5 yıllık vadede karlılık oranı hakkında güçlü yorumlar yaparsanız bizleri aydınlatmış olursunuz. sait karataş 0530 687 31 27 saidfurkan@mynet.com /hatay

 31. Metehan Turkmen dedi ki:

  Merhabalar,

  Bir arkadaşım ve ben hayvancılık işine girmeyi planlıyoruz ve saf BOER keçisi alımı için detaylı bilgiye ihtiyacımız var.
  İlgili kişilerin araması yada mail atması rica olunur.
  GSM : 0 533 223 86 96
  mail : metehanturkmen@gmail.com

 32. Musa Kara dedi ki:

  @ali durmaz: abim bu 4 irktan hangisi daha iyidir.et ve süt bakimindan ve fiyatlari ne kadar slm Musa Kara

 33. Musa Kara dedi ki:

  @ilyas ERGIN: Merhaba ilyas bey bu iki irkin yani süt icin ve et icin(saanen ve boer) kecilerin fiyati ne kadardir,cevap verirseniz sevinirim slm hayirli isler saygilarimla
  musa Kara

 34. Musa Kara dedi ki:

  @ali durmaz: Ali bey saanen ve boer kecinin fiyati nekadardir hayirli isler saygilarimla
  Musa Kara

 35. nazmi dedi ki:

  Çiftliğimizde bulunan Malta ve Saanen keçileri damızlık olarak satılacaktır… İstanbul’da süt keçiciliği yapan çiftlikten satılıktır… 05354573379

 36. Apdullah COCİ dedi ki:

  Arkadaşlar herkese bol kazançlı günler diliyorum .Rusyadan arkadaşlar benden boer keçisi istiyorlar yurt dışına gideceği için sertifikası kesinlikle olacak 500 adete kadar alabiliriz saf ırk olmak zorunda yardımcı olabilecek arkadaşlar arasın lütfen.Burda fiyat çok önemli fiyatlardan haberim yok karşı tarafa uyarsa alacaklar. GSM: 0542 833 14 14

 37. alansu dedi ki:

  arkadaşlar merhaba kocaelinde yaşıyorum saf kan malta keçisi almak istiyorum.
  Benim oturduğum ile yakın olması tercihim.
  Bu konuda bana kim yardımcı olabilir.
  tel : 0262 658 11 72

 38. cengiz dedi ki:

  Boer keçisi Doğu Karadeniz iklim ve coğrafyasına uyum sağlayabilir mi?

 39. cakir dedi ki:

  boer keci yavrulari kac para bilgisi olanlar not dusebilir….

 40. mehmet özen dedi ki:

  bu keçileri türkiyede nasıl temin edebiliriz

 41. UYGAR IŞIK dedi ki:

  s.a boer keçisi temini konusunda ve fiyatları konusunda bilgilendirme yapılırsa sevinirim UYGAR IŞIK 05335235577

 42. Bülent gözüpek dedi ki:

  http://www.saanen.gen.tr/?/boer-kecisiben bu boer keçi almak istiyorum bu konuda nasıl irtibatladiriz 05545352571

 43. tahsin saybak dedi ki:

  ilyas bey mail adresinizi yazarmısınız

 44. Alperen göl dedi ki:

  Boer keçisi yetiştirmek istiyorum kimle irtibata geçmek gerekiyor ve fiyatları hakkında bilgi nerden alabilirsiniz

Paylaş

*