Yumurta Sarısı ve Yumurta Akı İçeriği

Yumurta sarısı ve yumurta akı içeriği kısaca yumurta içeriği neler olduğu, hakkında bilginiz var mı? Yumurta içeriği su, protein, yağ, karbonhidrat, vitamin ve minerallerden oluşmaktadır. Yumurtadaki protein miktarı, su miktarı ve diğer yağ, mineral ve vitamin miktarları uzmanlar tarafından araştırılarak oranları tespit edilmiştir.

Kaz yumurtası, ördek yumurtası, bıldırcın yumurtası ve deve kuşu yumurtası da insanlar tarafından bir şekilde tüketilmektedir. Ancak yumurta deyince tavuk yumurtası akla gelmektedir. O zaman tavuk yumurtasının yapısı bizim için ön plana çıkmaktadır.

Yumurta sarısı ve yumurta akının yapıları birbirinden farklıdır. Toplam olarak baktığımızda yumurtanın % 69 su, % 16 yağ, % 13,3 protein, % 0,5 karbonhidrat, % 1,2 vitamin ve minerallerden oluştuğu bilinmektedir.

Yumurta sarısı ve yumurta akı ayrı incelenirse yumurta yapısı şu şekilde oluşmaktadır.

  Y U M U R T A N I N   Y A P I S I
İçinde Bulunan Y.Akı Y.Sarısı
Su % 87 50
Protein % 11 16
Yağ % 0,2 32
Karbonhidrat % 0,7 0,3
Vitamin ve Mineraller 0,7 1,7

Yumurta sarısı su haricinde baktığımızda ağırlıklı olarak yağ, yumurta akı ise su haricinde ağırlıklı olarak proteinden oluşmaktadır. Yumurta sarısı içerisindeki proteinler yağ bezelerine bağlıdır. Yumurta akında bulunan proteinler ise sulu bir eriyik içinde bulunmaktadır.

Yumurtaki protein miktarı biyolojik değeri, et ve süt içinde bulunan protein değerlerinden daha yüksektir.

Yumurta içeriği bol miktarda vitamin ve minerale sahiptir. Mineral olarak; potasyum, kalsiyum, demir ve fosfor bol miktarlarda bulunmaktadır. Yumurta C vitamini dışında bütün vitaminler yönünden zengindir.

Yumurtanın yapısı gereği içerisinde bulunan protein, yağ, karbonhidrat, mineral ve vitaminler dengeli şekilde dağılmıştır. Yumurta insanların pratik olarak her ortamda tüketebildikleri önemli gıdalardandır.

Yumurta sarısı ve yumurta akı içeriği besin değeri yüksek protein, yağ, karbonhidrat, mineral ve vitaminlerden oluşmaktadır. Yumurta tüketimi arttırılması için gerekli çalışmanın yapılması gerekir. Bu konuda tüketici aydınlatılmalıdır.


Paylaş

*