Yumurta Akının Faydaları Nelerdir?

Cilde, saça, yüze ve yanıklara olan yapıcı ve koruyucu özelliklerinden dolayı, yumurta akının faydaları tartışılmazdır. Yumurta akının içerisinde bol miktarda protein bulunduğu bilinmektedir. Besin değerinin yanı sıra haricende kullanıldığında; cilde, saça, yüze ve yanıklara yumurta akı yapıcı ve koruyucu olarak faydası olmaktadır.

Yumurta akının içerisinde bulunan ovalbumin tam bir protein kaynağı olup, canlının hızlı gelişmesi için gerekli proteinin yumurta akının içerisinde bulunduğu tespit edilmiştir. Ayrıca koruyucu özelliğine sahip olan yumurta akı dışarıdan gelen zararlı etkenlere karşı dokuyu koruyucu özelliğe sahiptir. Dolayısıyla yumurta akı uzmanlarca cilt ve saç bakımında kullanılmaktadır.

Yumurta akının yüze faydaları, uzmanlarca yıllardan beri yumurta akı maskesi olarak kullanılarak elde edilmektedir. Yumurta akı maskesi yüzde kırışıklıkları giderdiği, yumuşak ve düzgün bir görünüm elde edildiği bilinmektedir.

Yumurta akının cilde faydaları, aynen yüze olan etkisini göstermektedir. Bunun yanı sıra yumurta akının saça faydaları olduğuda uzmanlarca açıklanmaktadır.

Yanıklara yumurta akı yıllardan beri haricen kullanılmaktadır. Yanığın yangısını giderdiği, dışarıdan gelebilecek etkilere koruyucu olduğu ve yanığın kısa sürede iyileştiği bilinmektedir. Yanığın oluşumunun hemen akabinde yanan bölge soğuk suya tutulduktan sonra iyice çırpılmış yumurta akı sürülmesi yanığın yangısını almaktadır.

Yumurta Akı

Yumurta akının bir diğer özelliği asırlar önce çimento yerine harç yapımında kullanıldığı bilinmektedir. Mimar Sinan Selimiye Camii yapımında Edirne’de 30.000 lik bir tavuk çiftliği kurdurttuğu ve her gün muntazaman tavukların yumurtlamasını sağlayarak yumurta akının harç yapımında kullandığı bilinmektedir. Bir rivayete göre milyonlarca yumurta kullanıldığı söylenmektedir.

Yumurta akının faydaları, hem tüketilerek hemde haricen kullanılarak elde edilir. Yumurta akının yüze faydaları, yumurta akı maskesi ile yumurta akının cilde ve yaralara haricen, yumurta akının saça faydaları ise özel formüle edilmiş karışımlarla olmaktadır.


Paylaş

*