Sucuk Nasıl Yapılır – Sucuk Baharatları

Sucuk nasıl yapılır? Bu soruyu cevaplamak için, sucuk malzemeleri ve yapım tekniği ile incelenmesi gereklidir. Sucuk insanların tükettiği önemli hayvansal gıdalardan bir tanesidir.

Sucuk Tarifi:

Sığır, manda, koyun ve keçi gibi hayvanların etlerinden veya karışımlarının içerisine bazı baharat ve yardımcı maddeler konularak sucuk yapımı gerçekleşmektedir.

Sucuk Nasıl Yapılır:

Sucuk tarifi için kullanılacak etlerin olgunlaşması gereklidir. Etin ph sı 5,6 ortalamasında olması gereklidir. Bunun içinde sucuk yapımı için kullanılacak etlerin dinlendirilmesi lazımdır.

Sucuk yapımı için olgunlaşmış etler, kemiklerinden ayrılarak kıyma makinesinden geçirilmesi gerekir. Kıyma makinesinden geçirilen etlerin iyice parçalanmış olması ve kesilmiş olması sağlanmalıdır.

Daha sonra sucuk yapımı için hazırlanmış ete yeteri miktarda tuz, sodyum nitrik, askorbik asit ve şekerden oluşan yardımcı malzemeler karıştırılmalıdır.

Sucuk kesit yüzeyinin mozaik görüntüsünü sağlamak, kurumada yardımcı olası ve sucukta yumuşaklığın sağlanması için yağ ilave edilmelidir.

Sucuk yapımı için kullanılacak yağ; kuyruk yağı ve kabuk yağlardan olabilir. Kuyruk yağı ve kabuk yağlar işlenmeden dondurulmuş olmalıdır. Bekletilmiş olan yağlar sucuğun tadını bozabilir.

Bu karışıma damak tadınıza göre acı veya tatlı baharatlar eklenir. Tabi baharat eklemekte belli ölçülerde olması gereklidir.

Örnek verelim.

“ Sucuk İçine Konacak Sucuk Baharatları:

Ete göre sucuk baharatlarını ayarlayabilirsiniz.

10 kg lık bir sucuk yapımı için kullanılacak et içerisine baharat karışımı şöyle olabilir.

• 5 kg kuyruk ve kabuk yağ,

• 500 gr tatlı toz biber,

• 100 gr acı toz biber, (isteğe göre tatlı biberden acı bibere takviye yapılabilir.)

• 250 gr tuz,

• 60 gr karabiber,

• 50 gr kimyon,

• 350 gr sarımsak,

İlave edilebilir. Tamamen damak tadınıza göre ayarlayabilirsiniz.”

Sucuk baharatları eklenmiş sucuk harcı karıştırıcı makinaları ile sucuk harcı içerisinde hava kalmayacak şekilde iyice karıştırılmalıdır.

Sucuk Harcı Kalıplara Doldurma İşlemi:

Karışımı yapılan sucuk harcı kalıplara doldurulması itina ile yapılmalıdır. Sucuk harcı doldurulacak kalıplar eşit büyüklükte ve uzunlukta olmasına dikkat edilmelidir. Sucuk kalıbı olarak işlenmiş bağırsak yaygın olarak kullanılmaktadır. Yapay kalıplar, oksijen ve su buharı geçirebilen esnek eğilip büzülebilir olmalıdır. Sucuk dolum makinaları önüne takılan bir aparatla doldurma işlemi yapılmalıdır.

Sucuk Kalıplarının Askıda Kalması ve Olgunlaşması:

Dolumdan sonra sucuk kalıpları birbirine değmeyecek şekilde askı işlemi yapılmalıdır. Kılıflardaki suyun süzülmesi ve sucuk harcı kılıf içerisine tamamen yerleşmesi için 10-15 derecede 6 ila 12 saat askıda tutularak, sucuk kalıplarının dinlendirilme işlemi yapılmalıdır. Daha sonrada olgunlaşma odalarına alınmalıdır.

Olgunlaşma odaları ilk başlangıçta % 95 rutubetli sonlara doğru % 75 civarında bir rutubete sahip olması, oda sıcaklığınında 18-20 derece civarında bulunması gerekmektedir.

Bu ortamda bulunan sucuk nem oranın % 40 a düşünceye kadar bekletilmesinde yarar vardır. Bu sırada sucuk her gün kontrol edilmelidir.

Nem oranı % 40 düşen sucuk yenilebilir durumdadır. Eğer hemen tüketimi yapılmayacaksa, artan sucuk 10 derecenin altında % 70 nem oranı olan soğuk hava depolarında saklanmalıdır.

Sucuk nasıl yapılır? Gibi bir sorunun cevabını bulup yazmaya çalıştık. Umarım faydalı olmuşumdur diye düşünüyorum. Yapmış olduğunuz sucukları afiyetle yemeniz dileklerimle.


Yorumlar

 1. KENAN YILDIRIM dedi ki:

  aynı terifte yaptım çok güzel oldular teşekkürler

 2. Yasemin Yılmaz dedi ki:

  İyi güzelde ne bu yok phsi yok nem oranı rutubeti yok 10 kg kıymaya 5 kılo yag.
  Tarif tam gıda mühendislerinin fabrikada yapacağı düzeyde olmuş tebrikler de gıda mühendisleri googledan sucuk nasıl yapılır diye aratarak yapmaz zaten. biz ev hanımlarının anlayacağı şekilde yazsaydınız keşke 10 kg eti kim kaybetmişte biz bulalım. şimde ben 1 kg ete ne kadar ne katacağımın hesabını mı yapayım yoksa sucuk mu.. sucuktan soguyasım sayenizde.

 3. Yasemin Yılmaz dedi ki:

  geldi yazmayı unutmuşum. artık kafamı nasıl karıştırdığınızı söylememe sanırım gerek kalmadı.
  neyse Size afiyet olsun.

 4. admin dedi ki:

  Yasemin Hanım, bazı detaylara kafa takmadan, oranları küçülterek yapabilirsiniz. Verdiğimiz rakamlardan birer sıfır atarak 1 kg etle sucuk yapabilirsiniz.

 5. Hale dedi ki:

  Kiymayi bir defa mi cekmek gerekiyor?

 6. Ali Korkmaz dedi ki:

  Rica edicem yardim istiyorum. Kiyma makinesiyle doldurma islemi yaptim. Istanbulda yasiyorum hava derecesi ortalaama 8_9 disarida balkona koysam ne olur ?. Evin icinde koysam sicaktan et bozulmazmi. Kurutma islrminde cok takili kaldim. Birde en onemlisi 1 gun gecti doldurma işini yapalı icinde ufak havacıklar kalmış bunlara ne gibi bir cozum yapabilirim. Bu sorularin cvplari cok kisiye yaracaktir en basta bana. Ilgilenirseniz cok tesekkur ederim.

Paylaş

*