Sığır Eti – Etçi Sığır Irkları

Sığır eti, insan beslenmesinde önemli bir yere sahiptir. İnsanlar sığır ıslahında süt için ne çaba sarf etmişlerse et içinde aynı ıslah çalışmasını yapmışlardır..

Sığır eti, insanlar tarafından değişik şekillerde işlenerek tüketime sunulmaktadır. Sığır eti Dünyanın değişik bölgelerinde değişik şekilde işlenmektedir. Örneğin bizde pastırma, sucuk, salam, sosis, kavurma v.s. gibi şekillerde işlenmekte ve tüketilmektedir. Dünyanın değişik bölgelerinde değişik işleme çeşitleri ile tüketilmektedir. Sığır eti, insan beslenmesinde olmazsa olmazlardan olan hayvansal besin ürünüdür.

Dünyada sadece eti için beslenen ve yetiştirilen etçi sığır ırkları olduğu gibi kombine yetiştirilen sığır ırkları’ da mevcuttur. Bu sığır ırklarını ayrı ayrı inceleyelim.

Etçi Sığır Irkları:

1 – Hereford Sığır ırkı
2 – Angus Sığır Irkı
3 – Şorthorn Sığır Irkı
4 – Şarole Sığır ırkı ( Charolais )

Kombine Sığır Irkları:

1 – Montofon Sığır Irkı
2 – Simental Sığır Irkı

Etçi Sığır Irkları :

1 – Hereford Sığır Irkı: Anavatanı İngiltere’dir. Sağım yapılmaz, sütleri buzağılarına emzirilir. Hereford sığır ırkı hayvanlar sadece eti için beslenmektedir.

Hereford sığır ırkı ergin hayvanlarda canlı ağırlık dişide 500 – 600 kg. erkeklerde 800 – 900 kg civarıdır. Hereford sığır ırkı, etçi sığır ırkı özelliğindedir.

Çabuk kilo alma özelliğine sahiptir. Günlük kilo alma 1.100 1.200 Gr olabilmektedir. Yemden yararlanma kabiliyetleri iyidir. Etteki randımanı % 70 e çıkmaktadır.

2 – Angus Sığır Irkı : Anavatanı iskoçyadır. Vücudu tamamen siyahtır. Angus sığır ırkı, ergin hayvanlarda canlı ağırlık dişilerde 500 – 600 kg civarı erkeklerde 800 – 900 kg ortalamasındadır. Canlı ağırlık artışları çok hızlıdır. Angus sığır ırkı günde 1.100 – 1.300 Gr ortalamasında kilo almaktadır. Etteki randıman % 75 e kadar çıkar. Angus sığır ırkı hayvanların etleri çok lezzetli bir sığır ırkıdır.

Bazı ülkelerde pahalı özel sığır eti olarak satılır. Yabancı sığır ırkları içerisinde angus sığır ırkı en fazla etçi özelliği olan bir hayvandır.

3 – Sorthorn Sığır Irkı: Anavatanı İngiltere dir. Şorthorn sığır ırkı ergin hayvanlarda canlı ağırlık dişide 600 – 650 kg. erkeklerde 800 – 900 kg. civarındadır. Hızlı canlı ağırlık artışı sağlarlar. Şorthorn sığır ırkı hayvanların etleri lezzetlidir. Yabancı sığır ırkları içerisinde eti için beslenen bir hayvandır.

4 – Şarole Sığır Irkı (Charolais): Anavatanı Fransa dır. Şarole sığır ırkı ergin hayvanlarda canlı ağırlık dişilerde 800 kg. erkeklerde ise 1.000 ila 1.100 kg ortalamasındadır. % 70 yakın et randımanı vardır. Döl verimi düşüktür. Şarole sığır ırkı üremesindeki bazı problemlerden dolayı az yetiştirilebilmektedir.

Kombine Sığır Irkları:

Kombine sığır ırkı hem sütü hem de eti için beslenen sığır ırklarıdır. Bunlar montofon ve simental sığır ırklarıdır.

1 – Montofon Sığır Irkı: Anavatanı İsviçre ve Avusturya olarak bilinir. Erkeklerde canlı ağırlık 600 – 700 kg civarında olup, et randımanı % 60 tır. Günlük 800 – 1000 Gr arasında canlı ağırlık artışı yapmaktadır. Sığır yetiştiriciliğinde önemli yeri olan bir ırktır. Dünya ‘daki sığırcılık ta önemli bir yere sahiptir.

Bir laktasyon döneminde süt verimi 4.000 ila 4.500 lt. civarındadır.

2 – Simental Sığır Irkı: Anavatanı İsviçre dir. Ergin dişilerde canlı ağırlık 600 ila 650 kg. dır erkeklerde 700 ila 850 kg civarındadır. Etteki randıman % 60 tır.

Bir laktasyondaki süt verimi 4.000 – 4.500 lt. ortalamasındadır.

Sığır eti, beslenmede önemlidir. Sığır etini elde etmek için sığır yetiştiriciliği de bir o kadar önem taşımaktadır.

İnsanlar kaliteli sığır eti elde etmek için sığırlarda çeşitli ıslah çalışması yapmaktadır. Bundan sonrada yapılmaya devam edeceklerdir.


Yorumlar

 1. murat ünal dedi ki:

  Boz sığır tamamen doğada yaşayan , doğal koşullarda beslenen Anadolu’nun yerli bir türüdür. Yabani boz sığır diğer adı ile kara dana veya kır danası Türkiye’ de kalan son beş yerli sığır ırkından biridir. Tamamen Anadolu’ya özgü bir ırktır. Yabani boz sığırlar Kazdağları’nda serbest olarak yaşarlar; kapalı alanlara girmezler. Hiç bir şekilde insan müdahalesi olmadan üreyip yaşarlar. Büyümelerinde hormonlar , koruyucular, kimsayasal hiç birşey kullanılmadığından çok lezzetli ve sağlıklıdırlar. Bu hayvanlar her türlü olumsuz doğa şartlarına , açlığa ve hastalıklara karşı dayanıklıdır. Boz sığırlar kekikle beslenip kementle yakalanıp sofralara doğal lezzetler sunmaktadıri.Türkiyede Çanakkalenin Ayvacık İlçesi bu konuda bir ilki gerçekleştirdi.

  ÇANAKKALE VE BALIKESİR BÖLGESİNDE KURBANLIK HİZMETİ VERİYORUZ.

  Ayrıca diğer bölgelerede 10 hayvan ve üzeri teslim ediyoruz.Yerli kır danalarımız fiyatları 3.000-6.000 arası fiyatlardadır.bu hayvanın kilosuna ve yaşına göre değişmektedir.Hayvanlarımız enaz 2 yaşındadır.
  —————————————————
  İSTERSENİZ HİSSELERİMİZE KATILARAK
  —————————————————
  Vereceğiniz Vekâlet ile; 7 şer Kişilik Ortaklı Gruplarımıza
  İster 1 Hisse Yâda Dilediğiniz KADAR HİSSE ile Katılabilirsiniz.

  * Bayramın 1. GÜNÜ EVİNİZE TESLİM EdeceğimizKurban Hisselerimizin Fiyatı ;HAYVANIN AĞIRLIĞINA GÖRE ASGARİ 500 -1000 tl arasındadır

  * Ayrıca Evinizde Uğraşmayın Diye uygun şekilde Parçalıyoruz.

  * En Önemlisi Çiftliğimizin Sıhhi Şartlarında,İslami Usullere Uygun Olarak Kesilip, Yine Hijyen Kurallarına Uygun Olarak,BAYRAMIN 1. GÜNÜ Evinize Teslim Edilecektir.

  * Fiyatımıza; Kesim, Pay Etme, Ambalaj veEvinize Teslime Kadar (Her şey) Dâhildir.
  İLETİŞİM:0-543-7281710
  MAİL:peynir2011@gmail.com

Paylaş

*