Pastörize Süt – Süt Nasıl Pastörize Edilir

Pastörize süt nedir? Sütün içindeki hastalık yapıcı mikroorganizmaları yok etmek, sütün dayanma süresini azaltan mikroorganizmaların çoğunluğunu ortada kaldırarak, tüketici için emin, dayanma gücüne sahip ürün elde etmek için uygulanan ısı işlemidir.

Pastörize süt nedir? Süt nasıl pastörize edilir? Pastörize süt üretimi için neler yapılmaktadır?

Günlük pastörize süt elde etmek için iki yöntem mevcuttur. Bu yöntemler kısaca şöyledir:

1- Lov Temperature Long Time ( L.T.L.T ) pastörizasyon metodu: Bu metot düşük derecelerde sütün uzun süre bekletilerek yapılan pastörizasyondur. Bu metotta süt 63 ila 65 derece sıcaklıkta 30 dakika tutularak yapılmaktadır. Bu pastörizasyon çift cidarlı özel tanklarla yapılır. Isıtıcı olarak buhar ve sıcak sudan yararlanılır. Isının her tarafa eşit şekilde dağılmasını sağlamak gerekir. Bu metot daha ziyade küçük işletmelerde uygulanabilir.

2- Hıgh Temperature Short Time ( H.T.S.T ) pastörizasyon metodu: Bu metotta sütün, yüksek derecede kısa süredeki pastörizasyonudur. Bu metotta süt, 72 – 75 derece sıcaklıkta 20 saniye tutularak pastörizasyon yapılır. Eğer şartlar gerekiyorsa süt 85 derecede 1 dakika bekletilerek pastörizasyon yapılabileceği de bilinmektedir.

Pastörize süt üretiminde ısıtmada buhar ve sıcak su, pastörize süt soğutmasında ise buzlu su kullanılmaktadır.

Pastörize süt üretiminde hangi yöntem kullanılırsa kullanılsın buradaki amaç sütün içinde bulunan hastalık yapıcı mikroorganizmaların imhasıdır. Süt içinde ısıya en dayanıklı mikroorganizma tüberküloz basilidir. Tüberküloz basilinin süt içinde 70 derecede 20 saniye, 65 derece sıcaklıktada 2 dakika dayanabilir.

Pastörize süt üretiminde, üretilen günlük pastörize süte dışarıdan bulaşabilecek hastalık yapıcı mikroorganizmalara dikkat edilmelidir.

Günlük pastörize sütlerin dayanıklılığı sınırlıdır.  Günlük pastörize süt üretim yapıldıktan sonra 48 saat içerisinde tüketilmesi gerekir.


Yorumlar

  1. hüseyin küçükbalıkçı dedi ki:

    evde kendi imkanlarım ölcüsünde peynir yapmaya çalışıyorum,eve sütü nasıl Pastörizasyon yapabilirim bu konuda yardım ederseniz sevinirim.şimdiden teşekkürler.

  2. Mehmet Eren Karakaya dedi ki:

    Eyvallah admin işime yaradı

Paylaş

*