Organik Yumurta Üretimi – Yumurta Satışı

Organik yumurta üretimi, insanların doğal beslenmesi için önemlidir. Organik yumurta üretimine geçmeden önce Ülkemiz de  yumurta üretimini ve yumurta tüketimi hakkında bir değerlendirme yapalım.

Ülkemizde tahmini yıllık dokuz milyar civarında yumurta üretimi için yumurta tavuğu bulunduğu tahmin edilmektedir. Yumurta sektöründe yıllık parasal hacmin tabi ülkemizde 1,5 milyar ABD Doları civarında olduğu tahmin edilmektedir. Tabi bu kayıt altında olanlardır. Köy ve kırsal kesimde yapılan ev tavukçuluğu bu rakamların dışındadır.

Yumurta tüketiminin önemini bir araştırmaya dayanarak kısaca şöyle açıklayabiliriz. Araştırmaya göre; besinler içerisinde en kaliteli proteine sahip gıdanın yumurta olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca bol miktarda A, D, E ve B grubu vitaminler bulunmaktadır. Onun içindir ki yumurta, insanlar tarafından tüketilmesi gereken bir gıdadır.

Yumurta tüketimini de kısaca özetlersek, Türkiye de yıllık kişi başına 130 adet yumurta tüketilmektedir. AB ülkelerinde ortalama kişibaşı yumurta tüketimi 240 – 250 adettir.

Yumurta üretiminde son zamanlarda organik yumurta ve organik yumurta üretimi yaygınlaşmaya başlamıştır. Normal piyasadaki yumurta satışı fiyatının iki katına organik yumurta satışı yapılmaktadır. Bu olay sadece yumurtada değil organik gıda, organik tarım, organik gübre, organik et v.s gibi deyimler türedi. O zaman organik kelimesi nedir? Neden organik yumurta üretimi yapılmaktadır?

Organik Ne Demek? Birkaç cümleyle organik ne anlama geliyor izah etmeye çalışalım.

– Bir bütünün ayrılmaz parçalarından birisi anlamına kullanılabilir.

– Hidrokarbon zinciri ve halkası taşıyan maddeler veya ürünler organiktir. Yapısında yalnızca C ve H bulunduran bileşiklere hidrokarbon adı verilmektedir.

– “ Organlarla ilgili, bedensel, uzvi “ anlamında kullanılır.

– Canlı vücudunda saç, cilt, kasları meydana getiren RNA ve DNA, gıdalar (yenilen – içilen ), elbiseler ve aldığımız tüm ilaçlar organiktir.

Organik Yumurta Üretimi: Organik yumurta üretimi nasıl yapılır. Biraz bundan bahsetmekte yarar vardır. Esasında, yukarıda organik kelimesinin anlamına organik yumurta tıpa tıp örtüşmese de organik yumurta üretiminde; (1) Yumurta tavukları, yerde yani kafeste olmadan gezer şekilde yetiştirilmesi, (2) Organik yumurta üretimi yapılan yerdeki yumurta tavukları yem ve sularında hormonlu ilaçlar, kimyasal renklendiriciler ve üretim arttırıcı katkı maddeleri kullanılmaması, (3) Yumurta tavuklarının tamamen doğal ortamda yumurtlaması gerekmektedir. (4) Yumurta üretimi için kullanılan yumurta tavuklarının gezinebileceği ortam geniş, beslemeye uygun olmalı yem haricinde doğal yeşil oltada beslenmesi ( Doğal olarak organik tarım neticesinde yetişmiş otsu bitkiler.) gerekmektedir.

Organik yumurta üretimi, Organik Tarım Yönetmeliğine göre yetiştirilmelidir. Yönetmelik şartlarında belirtilen barınaktaki yumurta tavuğu sayısı ve barınak şartlarına uygun yerlerde yetiştirilmelidir. Yine ynetmelikte bahsedilen Organik Tarım Sertifikası veren kurumlarca denetlenerek, organik yumurta sertifikası alınması gereklidir.

Organik yumurta üreticileri tüketici istediği zaman organik yumurta sertifikasını göstermek zorunluluğu vardır. Sertifikasız organik yumurtaya bir tüketici olarak dikkat edilmesi gereklidir.

Organik yumurta yetiştiriciliği yapanların son zamanlarda çoğalmasının sebebi talebin gittikçe artmasından da kaynaklanmaktadır. Yumurta satıcıları ve yumurta firmaları organik yumurta satışı için reklam ve bilgilendirme toplantıları düzenlemektedirler. Ancak organik yumurta üretimi istenilen seviyeye daha çıkamamıştır. Ünümüzdeki yıllarda daha da yaygınlaşacağı kesindir.

Yumurta satıcıları, organik yumurta satışını yaparken diğer normal yumurta fiyatının iki katına sattıkları bilinmektedir. Bunun başlıca sebebi, organik yumurta yetiştiriciliği yapanların yumurta veriminin düşük seviyede olmasından kaynaklanmaktadır. Şöyle ki normal kafeste yumurta üretimi yapan yetiştirici % 80 – 85 yumurta verimi alırken, organik yumurta üretimi yapan yetiştirici ancak % 50 – 60 civarında yumurta verimi alabilmektedir. Dolayısıyla organik yumurta satışı, fiyat yönünden normal yumurtanın iki katına çıkmaktadır. Ayrıca organik yumurta üretiminde işçilikte fazladır. Belli bir maliyet getirir.

Tavuk sektörü, etlik ve yumurta üretimi entegreleri bünyesine organik yumurta üretimi birimini de katmıştır. Yakında organik piliç eti üretimi yapılabilir.

Yumurta üreticileri, organik yumurta üretimini daha da yaygınlaştırarak talebi karşılama yönünde çaba sarf etmektedirler. Yumurta üreticileri burada tam anlamı ile organik yumurta üretmeleri için özen göstermelerinde yarar vardır.

Yumurta üretimi için tavuk sektörü ve yumurta üreticilerine destek verilmesi gerekir. İnsanların sağlıklı beslenmesi için yumurta tüketiminin önemi büyüktür.


Yorumlar

 1. murat orhan dedi ki:

  Merhaba ben Turgutlu’da yaşıyorum ve arazilerim var. Burada civciv alıp büyütüp yumurta yetiştiriciliği yapmak istiyorum. Ne yapmalıyım bu civcivleri nerden alabilirim. Telf. 535 829 19 66 teşekkür.

 2. admin dedi ki:

  Sayın Murat Orhan,
  Yumurta civcivi satan işletmelere çok yakınsınız. Yumurta civcivi üreten firmaların çoğunluğu Burs, İzmir ve ilçelerinde bulunmaktadır. Biraz araştırırsanız bulabilirsiniz. Etrafınızda yumurta yetiştiriciliği yapanlardan yardım isteyebilirsiniz.

 3. oğuz dedi ki:

  Merabalar ben Oğuz 24 yaşımdayım, öncelikle organik yetiştiriciiğin üretici bakımından çok avantajlı görmekteyim. Çünkü artık halkımız biliyor ki herşeyin doğal koşullarda olmadığını HORMON paniği yaşanmaktadır keza ben Sivas’lıyım ama İstanbul’da yaşıyorum yaklaşık 20 yıldır burdayım kendi kendime kararlar alabileceğim fikirler oluşturabileceğim bir yaştayım şunu söylemeleyimki Sivas çevresinde merkeze yaklaşık 1 saat uzaklıkta tavuk üreticiliği+yumurta üreticiliği yapmaktır. Yaklaşık 12 dönüm arazimiz mevcut bu raziyi en iyi şekilde kullanmak iyi bir yatırım haline dönüştürmek bizlerin ellerinde bu düşüncemle ilgili bir şeyler söylemek isteyen varmı? SAYGILARIMLA

 4. osman dedi ki:

  Selam ben Osman Aslan Tokat ın Sulusaray ilçesinde yaşıyorum.Hayvan sağlığı ve yetiştiriciliği üzerine önlisans mezunuyum organik tavukçuluk yapmak istiyorum fakat tavuğu nerden alacağımı ve kümesi nasıl yapacağımı bileiyorm bu konuda yardımcı olacak bir abimiz varsa yardımlarını bekliyorum SAYGILARIMLA.

 5. sedat bilgili dedi ki:

  arkadaşlar bir kerem şu zihniyetten vazgeçin.Ben tavukçuluk yapcam ama ne tavuktan anlarım ne kümesten yardım edin,abiler tavuk alabileceğim bir yer var mı yardım edin,çırak olmadan usta olmaya kalkmayın.Birisinin size söylemesiyle olmaz bu işler.Sonucunda hüsrana uğrarsınız.Ki yardım eden kişide işin ehlimi acaba.Madem çiftlik açmak istiyorsunuz gidin bi çiftliğe orda 1 sene çalışın.En iyi iş böyle öğrenilir.Bakalım iş size göre mi yapabilcekmisinizz.B

 6. ibrahim yılmaz dedi ki:

  iyi günler arkadaşlar ben köy tavuğu yumurtası için bir iş yapmak istiyorum ama tavuk bulmakta sıkıntı çekiyorum ilk olarak 400 tavukla işe başlamak istiyorum ama malesef tavuk bulamıyorum acaba urfa cıvarında bildiğiniz yer varmı satıcı olarak.birde hangi tavuklar daha çok yumurtlar..

 7. akif kaşıkcı dedi ki:

  merhaba ben akif amasyalıyım 5 dönümlük bir arazimiz var buranın etrefını tellerle cevirip tavuk yumurası üretip satmayı düşünüyorum ama yeterli bilgiye ship değilim hangi tavuklardan daha yüksek verim alırım hangi koşollarda nasıl bakmalıyım tavuklara devletten herangi bir izin vaya üretim yapabilmek için bir belge almalımıyım

  biyardım ederseniz bilgilenmem konusunda sevinirim….

 8. selçuk duan dedi ki:

  slm ben yozgatta orman içerisinde yaklaşık 100 dönümlük bir alanda organik tavuk ve yumurta üretmek istiyorum açık kapalı alan sıkıntısı yok 1600 rakım var yemi kendim üretebilirim 1500 2000 civciv veya yarkayla işe başlamak istiyorum sizce hangi ırk la ilgilenmeliyim.

 9. slm ankaradan mehmet güler dedi ki:

  slm ankaradan mehmet güler organik yumurta üretmek istiyorum 2000 tavukla başlamak istiyorum bana maliyeti ne olur?
  bana yardımcı olacak varmı

 10. resul duran dedi ki:

  slm arkadaşlar ben düzceden duranlar çiftlik tel 05439475499 organik tavuk üretimi satışı yapıyorum yarka civciv tavuk vs her türlü kanatlı hayvan bulunur çiftlik kurmak isteyenlere yardımcı olunur DURANLAR ÇİFTLİK DÜZCE AKÇAKOCA

 11. Metin Avcıoğlu dedi ki:

  Selamlar. Ben Iğdırda 500 adet yumutra verimi yüksek tavuk almak istiyorum. Iğdır teslimi alabilirmiyiz bize maliyeti ne olur.

 12. ejdat akıncıları dedi ki:

  organik yumurta yetiştiriciliğinde sertifika almak istiyuorum hangi kuruluşlara baş vurmalıyım.lütfen destek

 13. hüseyin yıldız dedi ki:

  merhaba ben kavaklıdere/alaşehir de yaşıyorum. 200 civciv ve tavuk çeşitleri mevcüttür. tel:05382265657 kavaklıdere sanayi sitesi

 14. ahşap kutucu dedi ki:

  verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. organik yumurta gittikçe önemini arttıracaktır.

 15. hüseyin yıldız dedi ki:

  merhaba satılık kuluçka ve tavuk tüyü yolma yolma makınası satılırr

  tavuk tüyü yolma makikınasının kapesitesı 30 adettrr…

  müracat için:: tel:05382265657 kavaklıdere kasabası / alasehirr

 16. Samet Uzun dedi ki:

  Merhaba bişi sorucaktım tavuk aldım 3 aydır 1 kere bile yumurtlamadı yumurtlaması için napabilirim

 17. Recep Zehiroğlu dedi ki:

  Merhabalar ben yumurta yetiştiriciliği yapmak istiyorum.Tesis kurulumunun maliyeti ne olur acaba ?( günde 400- 500 yumurta)

 18. ayaz can dedi ki:

  slm arkadaslar ben 2000 adet ligorin cıvcıvlerı arıyorum satan veya bılgısı olan yardımcı olabılırmı 05359331745

 19. ayaz can dedi ki:

  manısa alasehır cıvarında ligorın tavuk ve cıvcıv arıyorum adet ne kadar olursa alırım anlasmaya baglı bın ıkı bın adet alırım 0535 9331745

 20. ADEM ÇEVİKER dedi ki:

  ARKADAŞLAR GEREKLİ BİLGİ ALMAK İSTEYEN ARAYABİLİR ARTNİYETLİ İNSANLARA KAPILMAYIN BEN GENÇ BİR GİRİŞİMCİYİM ŞUANDADA 4 SENEDE GÜZEL YERLERE GELDİM AMA HER ŞEY PLAN YAPMAKTAN GEÇER VE İNANMAKTAN BUNU UNUTMAYIN SAYGILARIMLA 0543 525 11 55

 21. ADEM ÇEVİKER dedi ki:

  LİGRNLE UĞRAŞMA BENCE ARKADAŞIM

 22. duran döslü dedi ki:

  mersin tarsusuda oturuyorum organik yumurta ciftligi acmayı dusunuyorum nasıl ve ne yabmalıyız

 23. mustafa albayrak dedi ki:

  @slm ankaradan mehmet güler: merhaba 2000 tavuk için gerekli olan miktar suan itibari ile 40.000 tl kümes içinde en az 25.000 tl toplam şöle söliyim 70 bin tl gibi bir masraf karsınıza cıkar 2000 adet yumurtlayan tavuktan ortalama günde 900 adet yumurta alınır senede mevsim sartlarına göre 90gün yumurta verimi alamazsın cok düser yumurta cıkımı demek istediğim sudur ki size tafsiyen bu iş göründüğü gibi deildir msn adresimi size bildirdim eklerseniz size detaylı bilgi verebilirim

 24. ALI TASAR dedi ki:

  @mustafa albayrak: MUSTAFA ALBAYRAK BEY yardmc olursanz sevinirim bende yumurta is ine girmek istiorum email adresim altaases@hotmail.com eklermisiniz bu isle ugrasmak istiorum zor bi is oldundan girisime cesaret edemiorum

 25. ismail YEŞİLYURT dedi ki:

  selam arkadaşlar yumurta üretmekteki en önemli olay bence tavuk seçiminden geçer daha sonrası tavukların bakımı araştırmalarıma en uygun tavuk cinsi ATAK S SUSEKS ve BARRED PLYMOTH tavukları her mevsime ve ortama uyum sağlayan dahası yumurta verimi yüksek hayvanlar yıllık verimleri yıllık 280+ ikiyıl boyunca aynı verimi veriyorlar sonra kesime kesimdeki ağırlıkları 3 3,5 kilo civarında geliyorlar burdada zararınız olmaz ama beslenme ortamları fenni veya doğal verimli olmalı benim merak ettiğim bir konuda bilgisi olanlar varsa yazsınlar lütfen İZALASYONLU ŞANTİYE ÇADIRINDA TAVUK OLURMU 05055151805

 26. ismail YEŞİLYURT dedi ki:

  @<aosman kardeş tavuk konusunda önce hangi cins tavuk besleyeceksin ona karar ver bana sorarsan tokat soğuk olur onun için ATAK S cinsini tercih et kümes konusu önemli değil hayvan ağılı senin işini görür yaylım alanın yeterliyse

 27. Ali YURTOĞLU dedi ki:

  Denizlide 5 dönüm arazi içerisine 60 m2 kümes yaptım organik tavuk yumurtası yetiştiriciliği düşünüyorum henüz tavuk almadım siz tecrübeli arkadaşlar bana hangi cins tavuk önerirsiniz araştırmalarıma göre HİBRİT mantıklı geliyor ve en önemlisi 60 m2 yerde kaç tavuk kapasitesi olur?Bilgi verirseniz sevinirim 1 haftaya kadar tavuk alacağım.

 28. yunus ökten dedi ki:

  slm ben şırnaktan yunus ökten ben kuluçka makinasıyla civciv üretip ordanda yumurtalık tavuğa geçmek istiyorum acaba kuluçka hakında biraz bilgi verebilirmisiniz

 29. sadettin dedi ki:

  arkadaşlar bi kuluçka makinam var 30 adetlik üç sefer yumurta koydum her seferinde 1 adet civciv çıktı nedendir yardımcı olurmusunuz

 30. tacettin ikis dedi ki:

  salam arkadaşlar ben samsundan tacettin yaklaşık 500adet koy tavuk yumurtası yeteştirmek satmak istiyorum yer ve arazi sorunum yok ben bu yumurtaları koy yumurtası olarak satabilecegim müsteri veya merket arıyorum ilgilenen arkadaşlar telefonla ulaşabilirler 05367008010

 31. EROL CEYHAN CEYHAN TAVUKÇULUK dedi ki:

  ÖNCELİKLE HERKESE MERHABALAR BEN KONYADA TAVUKÇULUK -YUMURTACILIK VE CİVCİV ÜRETİMİNDE BULUNUYORUM HER TÜRLÜ İHTİYACINIZI KARŞILAYABİLECEK TAVUK YUMURTA CİVCİV LERİMİZ MEVCUTTUR BİLGİ İÇİN :EROL CEYHAN 0536 388 7131

 32. karaguna dedi ki:

  selamunaleyküm organik tavuk yumurtası yetiştirmek isteyen sermayesi sizden üretimi benden olaçak ortak aranıyor 0542 588 66 70 k maraş

 33. recep dedi ki:

  akadaslar ben ankarada organık yumurta uretmeye karar verdım 5 tavuktu 20 oldu gurkte yatırdım 6 adet daha cıv cıvım var bana sorarsanız ataks ve playmot bu ıse bıcılmıs kaptan derım bende var sımdılık hem yumurtalar ırı alıcıyı cezbedıyor hemde tavuklar uysal koy tavuguyla harmanlayıp yaylımada alıstırdınızmı tas kum ne bulsa yerler

 34. bekir enmek dedi ki:

  slm arkadaslar ben sanliurfadan bekir suan 5200 ad atak s tavugum var 17 haftaliklar organik yumurta isine yetistriyorum..bilgi icin arayin 0542 586 89 17

 35. Erdal Öztürk dedi ki:

  Son zamanlarda organik yumurta tavukçuluğu gelişmektedir. Ben Ziraat Yüksek Müh. Bu hususta epey çalıştım ve belli bir başarı yakaladım. Türkiyenin her tarafına aşıları yapılmış yarkalardan gönderirim. Bu hususta danışmanlık yapabilirim. İletişim adresim erdalziraat@hotmail.com

 36. ali dedi ki:

  ben satışta zorlanıyorum günlük 150 200 arası yumurta oluyor .yardımcı olabilirmisiniz

 37. gökhan dedi ki:

  ya burda herkez güzel konuşuyor ama ben yapmaktayım bu işi öyle fazla talep yok şehir dışındanda 35 krşa alıyorlar yumurtaları elimde bihayli yumurta var. yani işi yapmak sorun değil hiç bilmiyorken ben şimdi tavuklarıma bakabiliyorum. Ama yumurta satmak zor kimisi 1 lira diyor kimisi 75 krş. Kimide 35 krş. Şimdilik 75 krş. Veriyorum. Ama çok zorlanıyorum haberiniz olsun

 38. gökhan dedi ki:

  Adem Çeviker abimize yardım elini uzattığı için teşekkür ederim.

 39. erhan sentuk dedi ki:

  Kocaeli izmittyim gunluk 200 yumurta aliyorum ama yumurtanin yuzune bakan yok 30 kurusa toptanci aliyor elden 75 kurusa veriyorum iyi dusunun bence ben vazgecmek uzereyim

 40. Vedat YILMAZ dedi ki:

  Slm ben köy tavuğu eti ve yumurtası isi yapmak istiyorum nasil bi yol izlemeliyim

 41. can dedi ki:

  Hem etlik hem yumurtalık yılda 300 ila 320 gün yumurta veren golden cinsi tavuk civcivleri ve hem etlik hem yumurtalık ingiliz korniş cinsi tavuk civcivleri satılmaktadır.1.parti civcivler 27 nisan 2014 tarihinde 2. parti civcivler 2 mayıs 2014 te kuluçkadan çıkacaktır civcivler arzu edenler 0536 550 21 30 telefon numarasında ulaşabilirler. yer izmir /seferihisar

 42. ayhan özdemir dedi ki:

  meraba ben yumurtayı 60 kr veriyorum eskipazar/üçevlerdemah
  oturuyorum 05327747540 almak isteyen arasın

 43. Manisa soma köyde … 30 dönüm arazide köy yumurta tavukculugu :sermayesi olan ciddi arkadas ariyorum.0049-01777598791 Ali

 44. ali dedi ki:

  Slm ben malatyadan Ali organik koy yumurtasi uretiyorum kendim icin
  Besliyodum tavuklarim biraz cogalinca yumurta fazla gelmeye basladii
  TaTanesini altiyuz kurustan satiyorum kendi cevreme istedimki malatya
  da merkezde yasiyan koy yumurtasi tuketemeyen abilerim ablalarim da
  faydalansin tl acmaniz yeterli evinize getirio birakabilirim tavuklarim
  Serbest alanda yetisiyor koy yeri istedigi gibi geziyor serbest bulabileceginiz
  Eniyi yumurta diyebilirim inanmayan gelir gozleriyle gorur bana
  Bunumaradan ulasabilirsiniz 0507 868 1519

 45. ADEM ÇEVİKER dedi ki:

  ARKADAŞLAR NUMARAM 0543 260 39 09 OLARAK TİCARİ HAT AÇTIM BU NUMARADAN İLETİŞİME GEÇEBİLİRSİNİZ.ARTIK BÜTÜN SORULARINIZA VE YAPACAĞINIZ İŞTE İZLENMESİ GEREKEN TÜM YOL VE PLANLARI PAYLAŞABİLİRİM …SONUÇ OLARAK PROFOSYONEL BİR İŞLETMECİ OLARAK SAYGILARIMLA

 46. memet dedi ki:

  Arkadaslar yerim hazir tavuk da hazir ancak yumurtalari nasil kime datacam 1000 tavukla koy tavugu yumurtaciligi uapmak istiyorm gelip benden alacak toptanci nerde bilen varsa tel yazsin anlasmayi yapip jemen basliyayim

 47. muhammet şen dedi ki:

  Slm arkadaslar ben organik yumurta tavugu ciftiligi kurmak istyorum nereye satarim bilmiyorum yardimci olmak isteyen bana ulsabilirse cok sevinirim 05452126033

 48. ADEM ÇEVİKER dedi ki:

  Tavuk sektöründeki arkadaşlar her önünüze gelene inanmayın bu işler ciddi işler ekmek kazanacağınız işler …ekmeğinizi kazanayım derken evinizdeki ekmekten olmayın …her konuda danışabilirsiniz senelerim bu sektörde geçti Saygılarımla Adem ÇEVİKER

 49. ahmet imat dedi ki:

  ADEM ÇEVİKER KARDSŞİM SENI 2 DEFA ARADIM TELEFONUN KAPALIYDI… BENIM TEK SORMAK ISTEDIGIM ŞUDUR.. BEN YUMURTALARI TOPTAN OLARAK KİME SATACAM.. CIKIP MARKET MARKET GEZEMEM CUNKU BU TAMAMİYLE RİSK OLUR.. HEREY HAZIR AMA TAVUKLARI GETIRTMEK ISTEMIYORUM.. NEREYE SATACAGIMI BILEMEDEN BU İŞE GİRERSEM BU APTALLIK OLUR BENIM ACIMDAN

 50. ahmet imat dedi ki:

  HATAY DÖRTYOLDA YUMURTA ALACAK OLANLAR BENIMLE İLETİŞİME GECEBİLİR.. GUNLUK ÜRETIMİMİZ 400 YUMURTA VE ÜZERİ… AZ SAYIDA ALMAK İÇİN LÜTFEN ARAMAYINIZ 0537 778 09 04

Trackbacks

 1. […] 3.000 adet organik yumurta tavuğu […]

 2. […] Organik Yumurta Üretimi […]

Paylaş

*