Organik Yumurta Üretimi – Yumurta Satışı

Organik yumurta üretimi, insanların doğal beslenmesi için önemlidir. Organik yumurta üretimine geçmeden önce Ülkemiz de  yumurta üretimini ve yumurta tüketimi hakkında bir değerlendirme yapalım.

Ülkemizde tahmini yıllık dokuz milyar civarında yumurta üretimi için yumurta tavuğu bulunduğu tahmin edilmektedir. Yumurta sektöründe yıllık parasal hacmin tabi ülkemizde 1,5 milyar ABD Doları civarında olduğu tahmin edilmektedir. Tabi bu kayıt altında olanlardır. Köy ve kırsal kesimde yapılan ev tavukçuluğu bu rakamların dışındadır.

Yumurta tüketiminin önemini bir araştırmaya dayanarak kısaca şöyle açıklayabiliriz. Araştırmaya göre; besinler içerisinde en kaliteli proteine sahip gıdanın yumurta olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca bol miktarda A, D, E ve B grubu vitaminler bulunmaktadır. Onun içindir ki yumurta, insanlar tarafından tüketilmesi gereken bir gıdadır.

Yumurta tüketimini de kısaca özetlersek, Türkiye de yıllık kişi başına 130 adet yumurta tüketilmektedir. AB ülkelerinde ortalama kişibaşı yumurta tüketimi 240 – 250 adettir.

Yumurta üretiminde son zamanlarda organik yumurta ve organik yumurta üretimi yaygınlaşmaya başlamıştır. Normal piyasadaki yumurta satışı fiyatının iki katına organik yumurta satışı yapılmaktadır. Bu olay sadece yumurtada değil organik gıda, organik tarım, organik gübre, organik et v.s gibi deyimler türedi. O zaman organik kelimesi nedir? Neden organik yumurta üretimi yapılmaktadır?

Organik Ne Demek? Birkaç cümleyle organik ne anlama geliyor izah etmeye çalışalım.

– Bir bütünün ayrılmaz parçalarından birisi anlamına kullanılabilir.

– Hidrokarbon zinciri ve halkası taşıyan maddeler veya ürünler organiktir. Yapısında yalnızca C ve H bulunduran bileşiklere hidrokarbon adı verilmektedir.

– “ Organlarla ilgili, bedensel, uzvi “ anlamında kullanılır.

– Canlı vücudunda saç, cilt, kasları meydana getiren RNA ve DNA, gıdalar (yenilen – içilen ), elbiseler ve aldığımız tüm ilaçlar organiktir.

Organik Yumurta Üretimi: Organik yumurta üretimi nasıl yapılır. Biraz bundan bahsetmekte yarar vardır. Esasında, yukarıda organik kelimesinin anlamına organik yumurta tıpa tıp örtüşmese de organik yumurta üretiminde; (1) Yumurta tavukları, yerde yani kafeste olmadan gezer şekilde yetiştirilmesi, (2) Organik yumurta üretimi yapılan yerdeki yumurta tavukları yem ve sularında hormonlu ilaçlar, kimyasal renklendiriciler ve üretim arttırıcı katkı maddeleri kullanılmaması, (3) Yumurta tavuklarının tamamen doğal ortamda yumurtlaması gerekmektedir. (4) Yumurta üretimi için kullanılan yumurta tavuklarının gezinebileceği ortam geniş, beslemeye uygun olmalı yem haricinde doğal yeşil oltada beslenmesi ( Doğal olarak organik tarım neticesinde yetişmiş otsu bitkiler.) gerekmektedir.

Organik yumurta üretimi, Organik Tarım Yönetmeliğine göre yetiştirilmelidir. Yönetmelik şartlarında belirtilen barınaktaki yumurta tavuğu sayısı ve barınak şartlarına uygun yerlerde yetiştirilmelidir. Yine ynetmelikte bahsedilen Organik Tarım Sertifikası veren kurumlarca denetlenerek, organik yumurta sertifikası alınması gereklidir.

Organik yumurta üreticileri tüketici istediği zaman organik yumurta sertifikasını göstermek zorunluluğu vardır. Sertifikasız organik yumurtaya bir tüketici olarak dikkat edilmesi gereklidir.

Organik yumurta yetiştiriciliği yapanların son zamanlarda çoğalmasının sebebi talebin gittikçe artmasından da kaynaklanmaktadır. Yumurta satıcıları ve yumurta firmaları organik yumurta satışı için reklam ve bilgilendirme toplantıları düzenlemektedirler. Ancak organik yumurta üretimi istenilen seviyeye daha çıkamamıştır. Ünümüzdeki yıllarda daha da yaygınlaşacağı kesindir.

Yumurta satıcıları, organik yumurta satışını yaparken diğer normal yumurta fiyatının iki katına sattıkları bilinmektedir. Bunun başlıca sebebi, organik yumurta yetiştiriciliği yapanların yumurta veriminin düşük seviyede olmasından kaynaklanmaktadır. Şöyle ki normal kafeste yumurta üretimi yapan yetiştirici % 80 – 85 yumurta verimi alırken, organik yumurta üretimi yapan yetiştirici ancak % 50 – 60 civarında yumurta verimi alabilmektedir. Dolayısıyla organik yumurta satışı, fiyat yönünden normal yumurtanın iki katına çıkmaktadır. Ayrıca organik yumurta üretiminde işçilikte fazladır. Belli bir maliyet getirir.

Tavuk sektörü, etlik ve yumurta üretimi entegreleri bünyesine organik yumurta üretimi birimini de katmıştır. Yakında organik piliç eti üretimi yapılabilir.

Yumurta üreticileri, organik yumurta üretimini daha da yaygınlaştırarak talebi karşılama yönünde çaba sarf etmektedirler. Yumurta üreticileri burada tam anlamı ile organik yumurta üretmeleri için özen göstermelerinde yarar vardır.

Yumurta üretimi için tavuk sektörü ve yumurta üreticilerine destek verilmesi gerekir. İnsanların sağlıklı beslenmesi için yumurta tüketiminin önemi büyüktür.


Yorumlar

 1. ismail dedi ki:

  S.a arkadaslar toptanciya ihdiyacim var cok acil gunluk 8 bin yumurta ver bilirim bana yardimci olabilirmisiniz tanidiginiz varmi yada almak isteyen varsa yardimci olursa cok sevinirim yumurtalar lohman. Cep 0536 301 57 55

 2. ismail dedi ki:

  S.a arkadaslar izmir ve civarinda tanidiginiz topdanci varmi 5000 yada 8000 yumurta gunluk vere bilicegim biri varsa yardimci olurmusunuz

 3. tevfik karakaya dedi ki:

  BEN BU İŞE UFAKTAN BAŞLADIM… BAHÇEMDE BAKIYORUM TAVUKLARIMA… HEM SAĞLIKLI HEM ZEVKLİ…

 4. YAŞAR DEMİR dedi ki:

  ORGANİK MAVİ YEŞİL YUMURTA SALMA SERBEST GEZEN TAVUK SATIŞI YAPILIR

  TÜRKİYENİN HER YERİNE VAKUMLU ANBALIJINDA ORGANİK MAVİ YEŞİL YUMURTA SATIŞI YAPILIR

  MAVİ YEŞİL KÖY YUMURTASI GÜNLÜK

  BİREYSEL MÜŞTERİLERİMİZE FİYAT 15 TL

  TOPTAN SATIŞIMIZ VARDIR

  ÇİFLİĞİMİZ SALMA YAPILAN ORGANİK KÖY TAVUGU MAVİ YEŞİL YUMURTASI %100 DOĞAL ORGANİK

  KÖY YUMURTASI TAVUKLARIMIZ MEYVE BAHÇESINDE DOĞAL BESİNLERLE BESLENMEKTEDİR.

  YETİŞTİRME ORTAMINI İSTEDİGİNİZ ZAMAN ZİYARET EDEBILIRSINIZ.

  KAPASİTEMIZ HER GECEN GÜN ARTMAKTADIR.

  AYRICA CİVVİC SATIŞIMIZ DA VARDIR 40 TL

  0538-712 07 07

  0535-307 07 07

  yasardemiraas@hotmall.com

Trackbacks

 1. […] 3.000 adet organik yumurta tavuğu […]

 2. […] Organik Yumurta Üretimi […]

Paylaş

*