Kuzu Eti Parçaları

Genel olarak kuzu eti parçaları; pirzola, sırt, kol ve but, incik, gerdan ve küşleme olarak adlandırılmaktadır. Kaburga kısmı ile sakatat ürünlerini bunların dışında tutmak gerekir. Kuzu eti parçaları nasıl pişirilir hangi parça nasıl değerlendirilse daha lezzetli olur? Kısaca açıklayalım.

Kuzu Pirzola: Kuzunun sırt bölgesinden kemikli olarak özel çıkarılan bölümdür. Bir kuzuda, kuzunun ağırlığına göre 1 ile 1,5 Kg civarında çıkmaktadır. En lezzetli tüketimi ızgara olarak iki tarafı birer dakika pişirilerek olandır. Fırında yapılabilir.

Kuzu Sırt: Pirzola çıkarılan yerle bağlantılıdır. Filota olarak çıkarıldığında pirzolaya göre biraz sert olsa da kuzu etinin lezzetli olan tarafıdır.

Kuzu Kol ve But: Ön bacaklar kol, arka bacaklar but olarak isimlendirilir. Her ikisi de kemikli et olduğundan en lezzetli pişirim şekli fırında olanıdır. Değişik şekillerde pişirilmektedir. Her yemekte kullanılır. Kuzu kuşbaşı bu bölümlerden daha çok çıkarılmaktadır.

Kuzu İncik: Kuzu kolun toynak kısmından bileğe kadar olan kısmıdır. Haşlama yapılması uygundur. Fırında pişirimi de lezzetlidir.

Kuzu Gerdan: Kuzunun boyun kısmından çıkarılan bölümdür. Bütün pişirimleri kemikli olarak yapılır. Haşlama fırında pişirimi lezzetlidir. Sebze yemeklerinde kullanılabilir.

Kuzu Küşleme: Kuzu etinin bonfilesidir. Fazla pişirilmemesi gerekir, sıcak tavada ateşe gösterilip çekilmesi ile tüketilmesi çok lezzetlidir.

Kuzu eti parçaları pişirimi ve tüketimi genel olarak böyle yapılmaktadır. Sakatat dediğimiz kısmı olan; kelle, ayak, ciğer, kalp, böbrek, işkembe, mumbar ve şirden diğer küçükbaş hayvanlarla beraber aynı pişirim ve tüketim şekliyle olmaktadır.


Paylaş

*