Hayvan Ürünleri – Hayvan Üretimi

Hayvan ürünleri, yetiştirdiğimiz  hayvan üretimine bağlı olarak değişebilir. Evcil hayvanların üretimindeki maksadımız öncelikle yararlanmak amacı ile yapılmaktadır. Hayvan üretimi, insanların temel gıdaları et, süt, yumurta gibi hayvan ürünleri elde etmek için yapılmaktadır.

Hayvan ürünleri et, süt ve yumurta; insanların dengeli beslenmesi bakımından olmazsa olmazlardandır. İnsanın yaşamı için gerekli hayvansal protein ihtiyacı vardır, bu proteini de almak zorundadır.

Hayvansal Üretim: Hayvansal üretim dünyamızda son zamanlarda bilimsel olarak yapılmaktadır. Hayvansal üretim yapılırken belli kıstaslarla üretim yapmak gerekmektedir. Ette, sütte ve yumurtada yetiştirme koşulları belli bir kurala bağlanmıştır. İnsan tüketimine sunulan hayvansal ürünler bazı kimyasallardan arınmış olması gerekmektedir. Hayvan ürünlerinde dünyanın bütün ülkelerinde kabul görmüş ve yasallaşmış, kalıntı yapacak ilaç ve kimyasallar bulunmaması gerekmektedir.

Hayvan üretimi önemlidir. Et, süt ve yumurta üretimi yaparken hayvan üretimi nasıl yapılmalıdır, bunu iyi bilmek gerekmektedir. Hayvan üretimi yaparken uyulması gereken hayvan beslenmesi, ilaçlama ve aşılama gibi hayvanların alacağı kimyasal ve diğer gıdaların normlara göre verilmesine dikkat edilmelidir.

Hayvansal ve bitkisel ürünler insanların dengeli beslenmeleri için önemlidir. Hayvansal ve bitkisel ürünler insanların vazgeçemeyeceği temel besin maddeleridir. Hayvansal ve bitkisel ürünler insanlar tarafından beraber tüketilen temel gıda maddeleridir.

Hayvan ürünleri et, süt ve belli bir teknikle işlenerek insanların değişik tat ve şekilde insan tüketimine sunulmaktadır.

Bu hayvansal ürünler etten üretilenler salam, sosis, sucuk, pastırma, kavurma v.s. gibi birçok hayvansal ürünler vardır. Bu ürünler dünyanın değişik yerlerinde ve değişik bölgelerinde değişik şekilde işlenmekte ve besin olarak kullanılmaktadır.

Sütten üretilen hayvansal ürünler yoğurt, peynir, tere yağ, sütten üretilen tatlılar, süt tozu, teleme v.s. gibidir. Hayvan ürünlerden süt Dünya nın değişik yerlerinde değişik şekilde işlenerek de tüketilmektedir.

Yumurtada işlenerek değişik hayvansal ürünler yapılarak tüketilmektedir.

İnsanların temel gıdası olan et, süt ve yumurtadan başka hayvansal ürünler vardır. Bu hayvansal ürünler hayvan derisi, yün, tiftik, kıl, tüy, bağırsak, yumurta kabuğu, boynuz ve tırnak gibi insan yaşamına katkısı olan hayvansal ürünlerdir.

Hayvansal Ürünler: Hayvansal ürünler insanlar tarafından değişik yöntemlerle işlenerek kendi yararları için kullanılmaktadır. Bu hayvansal ürünlerden bazılarından insanlar nasıl yararlanmaktadır, kısaca bahsedelim.

Hayvan Derisi: Hayvan derisi işlenerek insanların giysi, ayakkabı, çanta, kemer, cüzdan, post, örtü v.s gibi ihtiyaçlarında kullanılmaktadır.

Yün, Tiftik, Kıl: Bu hayvansal ürünler kullanım yerleri değişik yerlerde olsa da aşağı yukarı aynıdır. Triko sanayi, dokuma, halı, çul, çuval, ip, yatak, süs eşyası bibi yerlerde kullanılmaktadır.

Tüy: Hayvansal ürünlerden olan tüy, yatak sanayinde ve süs olarak kullanıldığı bilinmektedir.

Bağırsak: Bağırsak özel olarak işlendikten sonra kat küt (Cerrahi iplik) olarak imal edilmektedir.

Ayrıca deve kuşu yumurta kabuğu, özel olarak işlendikten sonra süs eşyası yapılmaktadır.

Hayvan ürünleri ve hayvansal ürünler, insanlar için her zaman hem beslenme hem de diğer ihtiyaçlarının karşılanmasında büyük önem taşır.


Yorumlar

 1. seray dedi ki:

  süper ödeve yaradı

 2. murat ünal dedi ki:

  Boz sığır tamamen doğada yaşayan , doğal koşullarda beslenen Anadolu’nun yerli bir türüdür. Yabani boz sığır diğer adı ile kara dana veya kır danası Türkiye’ de kalan son beş yerli sığır ırkından biridir. Tamamen Anadolu’ya özgü bir ırktır. Yabani boz sığırlar Kazdağları’nda serbest olarak yaşarlar; kapalı alanlara girmezler. Hiç bir şekilde insan müdahalesi olmadan üreyip yaşarlar. Büyümelerinde hormonlar , koruyucular, kimsayasal hiç birşey kullanılmadığından çok lezzetli ve sağlıklıdırlar. Bu hayvanlar her türlü olumsuz doğa şartlarına , açlığa ve hastalıklara karşı dayanıklıdır. Boz sığırlar kekikle beslenip kementle yakalanıp sofralara doğal lezzetler sunmaktadıri.Türkiyede Çanakkalenin Ayvacık İlçesi bu konuda bir ilki gerçekleştirdi.

  ÇANAKKALE VE BALIKESİR BÖLGESİNDE KURBANLIK HİZMETİ VERİYORUZ.

  Ayrıca diğer bölgelerede 10 hayvan ve üzeri teslim ediyoruz.Yerli kır danalarımız fiyatları 3.000-6.000 arası fiyatlardadır.bu hayvanın kilosuna ve yaşına göre değişmektedir.Hayvanlarımız enaz 2 yaşındadır.
  —————————————————
  İSTERSENİZ HİSSELERİMİZE KATILARAK
  —————————————————
  Vereceğiniz Vekâlet ile; 7 şer Kişilik Ortaklı Gruplarımıza
  İster 1 Hisse Yâda Dilediğiniz KADAR HİSSE ile Katılabilirsiniz.

  * Bayramın 1. GÜNÜ EVİNİZE TESLİM EdeceğimizKurban Hisselerimizin Fiyatı ;HAYVANIN AĞIRLIĞINA GÖRE ASGARİ 500 -1000 tl arasındadır

  * Ayrıca Evinizde Uğraşmayın Diye uygun şekilde Parçalıyoruz.

  * En Önemlisi Çiftliğimizin Sıhhi Şartlarında,İslami Usullere Uygun Olarak Kesilip, Yine Hijyen Kurallarına Uygun Olarak,BAYRAMIN 1. GÜNÜ Evinize Teslim Edilecektir.

  * Fiyatımıza; Kesim, Pay Etme, Ambalaj veEvinize Teslime Kadar (Her şey) Dâhildir.
  iletişim:0-543-7281710
  mail:peynir2011@gmail.com

 3. mira dedi ki:

  çok güzel işime çok yaradı teşekkürler 😀

Paylaş

*