Et Pişirme Yöntemleri – Et Nasıl Pişirilir

Et pişirme yöntemleri her pişirici için değişiklik olabilir. Et pişiren kişi kendi damak zevkine göre veya atadan dededen kalan yöntemlerle ve tekniklere göre et pişirmektedir.

Et pişirme yöntemleri hakkında kısa olarak et pişirmenin püf noktası olarak kısa ve öz bilgiler vereceğim.

Et Nasıl Pişirilir:

Et nasıl pişirilir? Et pişirmede nelere dikkat etmemiz gereklidir? Bu konuları kısaca şöyle özetleyebiliriz.

Eti pişirdikten sonra bekletin çünkü lezzeti artacaktır. Et yemeğinizi bir gün önceden hazırlayıp pişirin. Ertesi gün et suyunun yağları daha çabuk çözüleceğinden, tüketimde hem lezzetli olur hem de sağlığınız açısından önemlidir.

Eti soğuk suya koymayın, kaynamış suya atın. Böylece etin lezzeti artar, ayrıca et suyu temiz olur. Et suyuna çeşitli baharatlar koyarak çorba gibi tüketilebilir.

Kemikli eti ayrı pişirin. Kemikli et haşlama yaparken az suyla haşlayın veya alüminyum folyaya sararak fırına sürün. Böylece et kemikten ayrılmaz ve daha lezzetli olur. Bu tür pişmiş etleri tuzlayarak kızarmış ekmekle tüketebilirsiniz.

Et haşlama yaparken et ve patatesi ayrı tencerelerde haşlayın. Çünkü patates et suyunu bulandırır. Et haşlama ve patates haşlama yaparken mutlaka önceden tuz ekleyin.

Et piştikten sonra ne ile yenilmelidir? Bu çok önemlidir. Etin lezzetini bir kat daha artıracaktır. Et yerken iri tuz kullanın. Karabiber, kornison, halka soğan, hardal ve turşu mutlaka bulunmalıdır. Pişirilmiş eti tüketirken taze köy ekmeği ile yerseniz lezzeti bir kat daha artacaktır.

Et ızgara yapıyorsanız, eti ızgarada fazla bekletmeyin. Fazla ateşte kalan et sağlık açısından pekiyi değildir. Ala sulu pişirilmelidir. Yani kanlı ve canlı olmalıdır.

Et yemekleri, et haşlama ve et ızgara olarak pişirilen etlerin lezzetli olarak tüketilebilmesi için et pişirme teknikleri her pişirici için değişik olduğunu söylemiştik. Yine öyle pişirin ancak bahsettiğimiz et pişirmenin püf noktalarını göz ardı etmeyin.

Et pişirme teknikleri veya et pişirmenin püf noktası elbette daha fazla vardır. Ama ana başlık olarak bunlar var. Bu başlıkların altında daha detaylı et pişirme teknikleri ve et pişirmenin püf noktası çoğaltılabilir.

Et pişirme yöntemleri, kırmızı et ve beyaz ete göre değişir. Biz burada kırmızı et pişirmenin püf noktası olarak bahsettik. Buradaki et pişirme teknikleri sadece kırmızı et içindir.


Yorumlar

  1. özlem dedi ki:

    çok güzel tadı var

Paylaş

*