Kuzu Eti Parçaları

Kuzu eti parçaları pişirimi ve tüketimi genel olarak böyle yapılmaktadır. Sakatat dediğimiz kısmı olan; kelle, ayak, ciğer, kalp, böbrek, işkembe, mumbar ve şirden diğer küçükbaş hayvanlarla beraber aynı pişirim ve tüketim şekliyle olmaktadır.


Hayvansal Gıdalar

Hayvanlardan elde edilip, tüketilebilen ürünlerin tamamına hayvansal gıdalar denmektedir. Et, süt, yumurta ve bal ana hayvansal gıdalar olarak bilinmektedir.

Hayvansal ürünler günümüz gıda teknolojileri ile diğer yan ürünler üretilerek tüketime sunulmaktadır. Bütün canlılar gibi insanlarında; vücudun ihtiyaç duyduğu enerji ve metabolizmanın çalışması için gerekli besin ögelerinin alınmasına ihtiyaçları vardır.

İnsanlar gerekli besin ögelerinin iki ana kaynağı vardır. Bunlar hayvansal gıdalar ve bitkisel gıdalardır. Hayvansal gıdalar bitkisel gıdalara göre… Hayvansal Gıdalar


Koyun Eti ve Sığır Eti

Koyun Eti ve Sığır Eti Bölümleri

Koyun eti ve sığır eti bölümleri nelerdir, bu bölümlerden en lezzetli et kızartma ve et haşlama nerelerden olduğu hakkında bilgilendirme yazı metnidir.


Sütün Önemi

Sütün önemi ile ilgili olarak neden süt ve süt ürünlerinin tüketimi yapılması gerektiği, süt ve süt ürünleri tüketimi ülkemizde ne kadar olduğu gibi konularda bilgilendirme yazı metnidir.


Yoğurdun Faydaları

Yoğurdun faydaları; zengin karbonhidrat, protein, yağ, vitamin ve mineral kaynağı olması dolayısıyla saymakla bitmez. Yoğurt besin değeri olarak, süte göre daha iyidir. Süte göre daha çok protein, yağ, vitamin ve mineral kaynağıdır.


Balın Faydaları

Balın faydaları nelerdir ve balın içerisinde bulunan mineraller, vitaminler ve enzimlerin insanın sağlıklı yaşamı ve gelişmesindeki yeri nedir? Gibi konularda bilgilendirme yazısıdır.


Kırmızı Et Tüketimi ve Üretimi

Türkiye kırmızı et tüketimi ile küçükbaş ve büyükbaş hayvan varlığı rakamsal bilgiler, verelim. Aşağıdaki rakamlara göre ülkemizdeki et sektöründe kayıt dışı et üretimi küçümsenmeyecek durumda bulunmaktadır.

Ülkemizde kesimi yapılan besilik hayvanların ancak % 15 civarı entegre tesislerde üretimi yapılırken, çok büyük kısmı aile hayvancılığı yada küçük çapta besi işletmelerinde yapılmaktadır. Entegre tesislerin ortalama kapasite oranı 200 – 250 baş ortalamasında bulunmaktadır.


Anne Sütü İle İnek Sütü Karşılaştırması

Anne sütü miktarı az olan anneler, anne sütü ile inek sütü karşılaştırması bebekleri için önemlidir. Anne sütü eksikse, bebeklerin beslenmesi için takviye olarak yaygın inek sütü verilmektedir. Anne sütü içeriği ile inek sütü içeriği bir değildir. Özellikle vitaminler bakımından anne sütü daha zengindir. Bebeklerde anne sütünün önemi tartışılmaz. Anne sütü miktarı az olan anneler, bebeklere inek sütü verme ihtiyacı duyarlar.

Anne sütü içeriği ile


Sığır Eti Kalitesi

Sığır eti kalitesi, kasaplık hayvanın yaşı ve cinsiyetine göre değişmektedir. Yaşlı sığır eti kalın sinir dokusu olduğundan sert olduğundan sadece pişirilerek tüketilebilir. Genç sığırlarda, etin ince sinir dokusuna sahip olması nedeni ile etleri yumuşak olur. Daha çok kebap ve diğer ızgara tüketimine uygundur. Aynı durum dişi sığır eti ve erkek sığır eti içinde geçerlidir. Erkek sığır eti dişi sığır etine göre daha lezzetlidir.


Dana Eti Yumuşatma

Burada dana eti yumuşatma işlemi değil de, etin lezzetli tüketilmesi için yapılması gerekeni yazacağım. Dana eti yumuşatma deyince “salçada şu kadar, yoğurtta bu kadar bekletilmesi lazımdır”. Gibi bilgi yerine dana eti kesimden kaç gün sonra tüketilmelidir. Etin olgunlaşması için beklenirse dana eti yumuşatma için fazla çaba harcamanıza gerek kalmayacaktır.

Dana eti yumuşatma yani dana etinin olgunlaşması için, kesimden ve askıya alındıktan