Ziraat Tarım Kredisi – Faizsiz Banka Kredisi

Ziraat tarım kredisi olarak devlet tarafından desteklenen, tarım ve hayvancılık kredileri tekrar düzenlenmiştir. Tarım hayvancılık kredileri için uygulanacak tarım kredi faiz oranları Bakanlar Kurulu Kararı ile Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.

Bakanlar Kurulunun Kararı 06.Ocak.2011 tarih ve 27807 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Bakanlar Kurulu Kararına göre geçen yıllarda % 13 olan ziraat tarım kredisi 01.Ocak.2001 tarihinden itibaren % 10 olarak uygulanacaktır. Ayrıca tarım kredi faiz oranları ile faizsiz hayvancılık kredisi nasıl olacağı da belirlenmiştir.

Tarım ve hayvancılık kredileri, konularına göre %50 ila %100 faiz indirimleri ile uygulanacaktır. Ziraat tarım kredisi bu karara göre %5 faiz ve sıfır faizle kullanılacaktır.

Faizsiz banka kredisi ve % 5 faizli kullanılabilecek tarım ve hayvancılık kredileri Bakanlar Kurulu Kararı ile Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri kanalı ile kullanılacaktır.

Ziraat tarım kredisi konularına göre faizsiz banka kredisi ve % 5 faizli banka kredisi olarak kullanılabilecektir.

Tarımsal üretim için düşük faizli kredi ile faizsiz banka kredisi kullanımı için Tarım ve Köyişleri Bakanlığının veb sayfasında yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile ilgili duyuru aynen şöyledir.

“T.C.Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından tarımsal üretimde kullandırılan düşük faizli kredilere ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı, 06 Ocak 2011 tarih ve 27807 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Karar ile tarımsal kredilerde % 13 olan faiz oranı % 10’ a indirilmiştir. Faiz sübvansiyonları, konularına göre % 50 ve % 100 olarak uygulanacaktır.”

Bakanlığın duyurusu ile görüleceği gibi konularına göre %50 ile %100 faiz indirimi uygulanacağı belirtilmektedir.

Faizsiz hayvancılık kredisi 2011 yılında bu kararla devam edeceği belirlenmiştir. Faizsiz hayvancılık kredisi ile %50 kullanılabilecek hayvancılık kredi konuları da şöyledir.

HAYVANSAL ÜRETİM VADE FAİZ   KREDİ ÜST
KATEGORİLERİ YIL İNDİRİMİ %   LİMİT TL.
Damızlık Sığır Yetiştiriciliği (Etçi-Süt) 7 100   7.500.000
Damızlık Düve Yetiştiriciliği 7 100   7.500.000
Büyükbaş ve Küçükbaş Hayvan yetiştiriciliği 7 100   7.500.000
Büyükbaş Hayvan Besiciliği 2 100   3.000.000
Küçükbaş Hayvan Besiciliği 2 100   1.500.000
Su Ürünleri Yetiştiriciliği   50   3.000.000
Kanatlı Sektörü   50   1.500.000
Arıcılık   50   1.500.000
         

Ziraat tarım kredisi kapsamında devlet tarafından faiz sübvansiyonları yapılan hayvancılık konuları yukarıdaki gibidir. Faizsiz banka kredisi olarak kullanılabilen kredi konusuna göre %50 indirimle %5 yıllık faizle Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri Müdürlüklerinden kullanılabilecektir.


Yorumlar

 1. mehmet dedi ki:

  Peki bu hayvancılık kredisi 7 yıl olan ilk 2 yıl odemesizmi yoksa 7 yıl boyuncamı?

 2. admin dedi ki:

  Sayın Mehmet,
  Damızlık hayvan ile büyükbaş ve küçükbaş yetiştiriciliği için alınacak yatırım kredileri 2 yıl ödemesiz, 7 yıl vadeli olacaktır.

 3. orhan dedi ki:

  Ziraat Bankası yem kredileri ne zaman verilmeye başlanacak?

 4. admin dedi ki:

  Sayın Orhan,
  Yem kredisi derken destek primlerindenmi bahsediyorsunuz yoksa ayrıca yem kredisi olarakmı alacaksınız? Tam anlayamadım.

 5. Hüseyin dedi ki:

  Ziraat bankası yem kredileri ayrıca ne zaman verilecek? Bir bilgi verirseniz seviniriz.

 6. birol dedi ki:

  İyi günler ben Sinop’ta çiftçilikle uğraşıyorum. Yem kredisi almak istiyorum. Tüm evrakları yaptırdım. Ne zaman çıkacağını bilmiyorum. Lütfen yem kredisinin ne zaman verileceğini kesin tarihiyle verirmisiniz. Teşekkürler.

 7. admin dedi ki:

  Sayın Birol,
  Yem kredisi derken, yem bitkileri ödemeleri kastediliyorsa 25.Mart.2011 günü ödeneceği Bakanlık tarafından açıklanmıştır.

 8. kazim dedi ki:

  merhaba!! benim 400 dönüm yerim var yiyenimin de 300 dönüm yeri var malatya da yiyenim 35 yaşında tüm yaşamını köyde ve havanlarla çifçilik yapmaktadır beraber 50 veya 100 tane büyük baş hayvan krediyle almak istiyoruz tarlalarımızı hipotek versek barınma yeri yani ahır süt makinesi ve diğer ihtiyaçlar için kredi alabilirmiyiz yiyenim tüm hayvanların yemini kendimiz üretebiliyoruz diyor ben hale düşünüyorum bilmiyorum başarılı olabilirmiyiz.
  fikrinizi istiyorum.

 9. 05457240850 dedi ki:

  Merhaba sıfır fayızlı hayvancılık kredisinden yararlanmak istiyorum, ama ziraat bankası bize sorun çıkarıyor ben MARDİN Kızıltepe den bu msj atıyorum sayın tarım bakanlığının bize sağladığı olanak, bankalarla bir birini tutmuyor. Ziraat bankası krediden yararlanmam için iki çiftçi, bir memur, çekeceğim kredinin iki katı arsa istiyor. Bankaya gitigimde bana git ahırı yap hayvanları al sonra gel bize başvur diyorlar ben o kadar param olsayıdı krediye başvurmazdım, bide en fazla 100.000 yt vereceklerini söylüyorlar bu parayla hiç birşey yapılmaz lütfen gereğinin yapılmasını rica ediyorum.

 10. NAZIM GÜNDOĞDU dedi ki:

  Arkadaşlar benden bir tavsiye, siz siz olun devletin verdiği parayla iş yapmaya kalkmayınelinizdeki sermayedende olursunuz fazla söze gerek duymuyorum sadece fazla değil 15 yıl geriye dönüp devletin tarım ve hayvancılık konularında nekadar ilgili olduğunu görürsünüz tşk

 11. dursun kılıç dedi ki:

  koyun yetiştirmek istiyorum.yerim musait yeni başlıcam bana yardımcı olabilirsiniz.ve yahut ne yapmam,gerekiyor. terme.samsun cvap

 12. emre kılıç dedi ki:

  ben bu hayvan destekleme si için ben istanbulda ki daire mi, ipotek göstersem ama yalnız benim dam fenli dam değil bu krediyi yine alabilirmiyim arkadaşlar.bu konuda beni bilgilendirirseniz sevinirim.

 13. kütahyalı_mehmet dedi ki:

  slm emre kardesım benım beshanem var ıstersen beraber ortaklasa yapa bılırız acık ve kapalı beshanem var ne dersınız EMRE KILIÇ BEYFENDİ CIDDIYSENIZ KONUSALIM GORUSELIM SIZINLEN …

 14. SATILIK GEBE DÜVE SÜT İNEKLERİ dedi ki:

  ÇAKIROĞULLARI HAYVANCILIK SATILIK BELGELİ GEBE DÜVE VE DAMIZLIK BUZAĞALI SÜT İNEKLERİ MEVCUTTUR HAYVANLARIMIZ ZİRAAT BANKASI KREDİ ŞART KOŞULLARINA İDAEL OLARAK UYGUNDUR.

  HAYVANLARIMIZ DAMIZLIK BİRLİĞİNE KAYITLI MAVİ SENTİFALILI OLUP HEMEN HAZIR DURUMDADIR.

  ARTI SENTİFİKASIZ OLARAK VERİLEN ZİRAAT BANKASI KREDİ KOŞULLARINADA UYGUN OLARAK GEBE DÜVELERİMİZ VE BUZAĞALI SÜT İNEKLERİMİZ DE MEVCUTTUR.

  İNEKLERİMİZİN SÜT VERİMLERİ 20 LİTREDEN BAŞLAYARAK 30 LİTREYE KADAR SÜT VERİMLERİ MAYAR OLARAK MEVCUTTUR.

  GEBE DÜVELERİMİZ GEBELİK DURUMLARI 3 AYLIKTAN BAŞLARAYAK 7 AYLIK ARASINDADIR TOHUMLAMA BELGELERİ MEVCUTTUR.

  AYRINTILI BİLGİ İÇİN İRTİBAT

  TEL:0539 496 01 84

 15. ali osman dedi ki:

  slm ben bu 2012 yılı yem kıredılerı ve ya besı kredılerı ne zaman verilmeye başlayacak onu dört gözle bekliyorum cevaplarsanız cok sevınıerım simdiden tesekkurler.

 16. Mehmet İsmail BÖGE dedi ki:

  damızlık kredisi için ne istiyor ben askerligini yaptım üzerimde bir daire war ben ona kredi çekmek istiyorum

 17. yılmaz okay dedi ki:

  benim köyde arazilerim var.tarım kredisi alamıyorum bankadan.kredilerden yaralanabilmek için nasıl bi yol izlemem gerekiyor?hangi şartlara haiz olmam lazım?

Paylaş

*