Teşvik Nasıl Alınır – Hayvancılık Teşvik Kredisi Nasıl Alınır

Teşvik nasıl alınır? Esasında bizim asıl konumuz, hayvancılık teşvik kredisi nasıl alınır? Olacaktır. Devlet hayvancılığı teşvik amacı ile hayvancılık yapanları destekleme kararı almış olup, Bakanlar Kurulu Kararı ile tarım teşvik kredisi adı altında hayvancılığı destekleme kararı almıştır. Devlet hayvancılık yapmak isteyenin elinden tutacaktır.

Hayvancılık için devlettin yapmış olduğu teşvik amaçlı verilen kredi hayvancılık kollarına göre bölünerek yatırım kredisi, işletme kredisi, hayvan alımı kredisi, makine ekipman alımı kredisi ve yem bitkileri yetiştirme kredisi olarak verilmektedir.

Hayvancılık teşvik kredileri nerelerden alınır: Bakanlar Kurulunun belirlemiş olduğu kurumlar Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri hayvancılık teşvik kredileri vermeye yetkilendirilmişlerdir.

Hayvancılık teşvik kredileri Faiz oranları nasıldır: Hayvancılık teşvik kredileri faiz oranı yıllık % 10 dur. Bazı hayvancılık iş kollarında sıfır faiz uzun vade uygulaması yapılırken, bazılarında uzun vade % 50 yıllık faiz uygulaması yapılmaktadır

Hayvancılık için teşvik nasıl alınır? Veya hayvancılık teşvik kredisi nasıl alınır?

 • Hayvancılık kollarına göre illaki Bankanın ve Tarım Kredinin istemiş olduğu resmi evrakların tamamlanması gerekir.
 • Kredi için müracaat eden özel ve tüzel kişilerin kredi kullanabilir durumu olması şartlarına uyması gereklidir.
 • Özellikle yatırım kredisi için projenin yapılıp inşaat ruhsatlarının alınması gereklidir.
 • Alımı yapılacak hayvanların Bakanlık şartlarına göre soy kütüğüne kayıtları olmalıdır. Hayvan pasaportları çıkartılıp, proforma faturası olmalıdır.
 • Alımı yapılacak makine ve ekipmanların Bankaca istenen kullanım raporları ve proforma faturaları gereklidir.
 • İşletme kredisi (yem, işçi giderleri, sağlık giderleri v.s giderler) için işletmenin tam kurulu olmasından sonra müracaat edilebilir.

Hayvancılık kredisi nasıl alınır: Bankanın Şube, Bölge Müdürlüğü ve Genel Müdürlük kredi limitlerine ve bu birimlerin kredi komisyonları tarafından onaylanması ile kullanıma açılabilir. Kredi veren kuruluşlar denetiminde kullandırılır.

Yapılacak hayvancılık kollarına göre faiz oranları ve vadeleri değişkenlik göstermektedir. Hayvancılık teşvik kredileri yapacağınız hayvancılık kollarına göre vade, faiz ve kredi limitlerini öğrenmek istiyorsanız TIKLAYINIZ.

Hayvancılık için teşvik nasıl alınır? Veya Hayvancılık teşvik kredileri nasıl alınır? Yukarıda anlatılanlar haricinde bu işlerle ilgilenen proje ve danışmanlık yapan özel kuruluşlarda mevcuttur. İsteyenler bu kuruluşlardan yardım alabilirler.


Yorumlar

 1. Engin TÜRKOĞLU dedi ki:

  Merhaba.Balıkesir’de emlak/gayrimenkul işiyle uğraşıyorum. Geçen hafta büyük baş hayvan çiftliklerini anahtar teslimi yapan bir firma ile toplantı yaptık. Bölgemizde, şahıs/şirket isimleri herkes tarafından bilinen bazı girişimciler 100 ile 4500 dönüm arazi üzerine büyük baş hayvan çiftliği kurmak için arazi arıyorlar. Elimizde satılık araziler mevcut. Ancak toplantıda kredi süreci ile ilgilecek şirketler de gerektiği söylendi. Konu ile ilgileniyorsanız ya da ilgileneceğini düşündüğünüz şahıs/şirketler varsa 0 543 390 22 74 Engin TÜRKOĞLU’nu arıyabilirsiniz.

 2. özdemir kırselioğlu dedi ki:

  merhaba. benim bir yakınımın erzurumda 100 büyük baş hayvan isthdam edecek ahırı ve entegre kurulacak şekilde binası ve 200 dönüm üstünde arazisi bulunmaktadır. Kendisiyle görüştüğümde bu tesisi kullanıma açmasını ve devlet teşfiklerinden yararlanıp burada hayvan yetiştirip et entegre tesisinini hayata geçirebileceğimizi söyledim. Kendisi bana bu konuda araştırmamı rica etti . Sizden ricam bu tesisi hayata geçirebilmek için teşvikten yararlanabilirmiyiz. ne gibi devlet imkanlar saglıyor. bana genel açıklamalı bir öneride bulunursanız. Bu yeri sayenizde hayata geçirmek istiyorum. Saygılarımla.

 3. admin dedi ki:

  Sayın Özdemir,
  Entegre kurulacak konumda olan bir yeri Tarım İl müdürlüğü Proje İstatistik Şube Müdürlüğü veya Tarım Müdürlüğü ile görüşseniz daha iyi olur diye düşünüyorum. Orada böyle bir tesise ihtiyaç varmı destekleri nedir gibi konuları resmi kurumlarla görüşmek araştırma yapmak daha yerinde olur.

 4. ufuk yaradan dedi ki:

  merhabalar sizden ricam benim 4000 m yozgatta büyük bas hayvan yetistirmeye müsayit yerim var ben yurtdisinda yasiyorum orada besicilik yapmak istiyorum sizden ricam bena bu tesvik kiradesini nasil alirim yada bu islerle ilgilenen özel sirketler varmi varsa nasil ulasabilirim bunlarin hakkinda beni aydinlatirsaniz sevinirim saygilarimla ufuk yaradan offise@hdubau.at

 5. admin dedi ki:

  Sayın Ufuk Yaradan,
  Yorumunuzun altına e-mail adresinizi koydum ben burdan isim veremiyorum çok sayıda bu konuda danışmanlık firması var. Tahmin ederim sizinle irtibata geçerler. Siz kafanıza göre birisiyle irtibat kurabilirsiniz. İşlerinizde başarılar dilerim.

 6. İbrahim Öztürk dedi ki:

  Merhabalar samsun çarşamba ilçesinde 12 dönüm arazim var hayvancılık yapmaya elverişli büyük/küçük baş hayvancılıkla ilgili hibe teşvik kredileri ile ilgili bilgi almak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim. + kullanıma hazır akrabam üzerine kayıtlı 100 büyük baş hayvan kapasiteli 25/30 yıllık ahır mevcut bununla ilgili faaliyete geçirmek için netür krediler hibeler teşviklerle igili bilgi verirseniz sevinirim.

 7. funda karabey dedi ki:

  ziraat bankası hayvan teşvik kredisi için danışman ismi rica ediyorum.

 8. mehmet yılmaz dedi ki:

  merhaba;benim 23000 metre kare alanım var.bunların 15000 metre karesi bir toprak diğeri bir toprak yani ayrı ayrı.ben bu yerlerimdeki fındığı söküp yerine hem ceviz hemde büyük baş hayvan ytiştiriciliği veya süt yetiştiriciliği yapmak için tesis inşaa etmek istiyorum ve bazı imkanların sağlandığını duydum okudum.ancak benim şahsım bankada kirli sicilim old.buna sıcak bakarlarmı diye sormak istiyorum.ben yine de bunun arkasından koşmak istiyorum.nasıl yardımcı olabilirsiniz.sizce banka bu konuda engel çıkartabilirmi?

 9. admin dedi ki:

  Sayın Mehmet Yılmaz,
  Buraya gelen bazı yorumlarda bankada kredi sicili iyi olmayanlara devlet destekli kredi yani sıfır faizli kredi verilmediği gibi yorumlar geliyor. Sizin kredi sicili ne zamandandır onu kredi alacağınız bankayla yani Ziraat Bankası ile görüşmenizde fayda var.

 10. ali hüğül dedi ki:

  slm lar ben denizli tavas garipköy den ali benim babam 10 koyun 1 koc tesvık almak ıstıyorum neler yapmam lazım sırasıyla anlatırmısınız.simdiden tesekkurler kolay gelsın

 11. ahmet avcı dedi ki:

  karaman koyünden ben ahmet avcı elektirik isi yapıyorum kolin işat a.ş de ben büyük baş inek ve düve almak istiyorum benim koyümde 600 metre kare yerim var ben ahır yapımı ve inek ve düve alımında nasıl birkıredi kullana bilirim bana yardımcı olurmusunuz tell 05357442700 bilgilendirirmisiniz tesekkürler

 12. musa kartal dedi ki:

  merhabalar ismim musa erzurumda ikamet ediyom. 2010 yılının haziran ayında ciddi manada bu işi yapmak istedim. kuzeydoğu anadolu kalkınma ajansı olsun avrupa hibe programlarımıdır o olsun tarım işleri olsun ziraat bankası olsun bunların kapılarını aylarca dolandım bir gıdım yol alamadım. anladımki bunların fakire değil yine zengini zengin ediyorlar. önce ilçeye bağlı köümde hali hazır ağırlarımda ve kendi yermde yapmak istedim ana yol üzeri şartı varmış onu dediler yer kiralamaya kaktım binbir türlü proje gereği yerin tadilat ve tamiratı için bir sürü iş çıkardılar baktım altından kalkamayacam yakasını bıraktım. sizden tek ricam varsa bunun kolay bir yolu prosödürü onu söyleyinde büyük baş küçük baş fark etmez yapmak istiyom. teşekkürler.

 13. aras dedi ki:

  arkadaşlar hayvancılığı destekleme kıredi hibe bunların aslında hepsi var ama hepside yok kağıt üstünde var şuanki uygulamalarda yani yönetmeliklerde bunu yapacak köylü imkansız çünkü şartlar cokmu cok ağır erbakanın bi döneminde erbakan vermişti yanlızca köylüye hayvan cılık kredisi ozaman köylü bayağı toparladı ama sonraki süreçler hepsii boş sadece parası olupta o işi yapmadan yapıpıyormuş gibi göstereler aldı ben burda cok tanıdığım var adamlar milyardöktüler yerler yaptılar ama olmadı ama yine herşeyi uydurup hayvancılığın yanından geçmeyen kuyumcularda oldu yani demek istediğim kısaca en güzeli yapacak olanlar kardeşim bir malın alafını temin edecek arazin yoksa boşuna girme iki adamın yoksa yanından dahi geçme üç kendi sermayenle zamanla olur ortalama 8 yıl istikrar şart sekiz yıl zorlanırsın ama sorası devletmemurundan daha iyi bi yerde olursun erzurumdan saygılar

 14. mustafa bedir dedi ki:

  merhaba benim kocaelınin köylerinde büyük bir arsam var hayvancilik yapmak istiyorum bunun için kredi veriliyomuş bunun için ne yapmalıyım

 15. admin dedi ki:

  Sayın Mustafa Bedir,
  Öncelikle hayvancılık kredisi verenyakınınızdaki Ziraat Bankası Şubesi veya Tarım Kredi Kooperatifi Müdürlükleri ile görüşün size bu konuda yardımcı olacaklardır.

 16. RIZA ÇETİN dedi ki:

  yazılardan anladıgım kadarıyla bır kredi olayından banka aracı kurumlar v.s gıbı bır suru ınsan ekmek yıyor kradı kullanan olayın dısında.devlet hayvancılık yapacak olana gereklı sartları saglamasını ıstesın(yem uretım yer v.s.)eger kısı bılgısı eksıkse hızlandırılmıs meslek edındırme kurslarıyla hayvancılık bakımları hakkında yeterlı kısılerden kurslarla kredı taleo eden kısılerı egıtımden gecırsın.sonucunda eger ınsan bunu yapmak ıcın yola cıkmıssa basarı olarak yolu yarılamıstır.yalnızca devletımız ınsanların onune zorluklar cıkarıp ınsanları kusturmesınler.saygılarımla.

 17. çetin sayinda dedi ki:

  ben bitlis adilcavaz ilçesınde kendime aait arsam uzerinde 200 buyuk başlık sut sığrcılığı işlet mesi yapmaya ozkaynaklarım yeterli olmadığindan teşfik kırıdisi 0 faızli kırıdi alabilmem için bana yardımcı olsun devletimiz yurenin hayvancılığa acil ihtiyaçı vardır selamlar 0532 478 22 90

 18. gül akyürek dedi ki:

  merhaba..maliye bölümü son sınıf öğrencisiyim.teşvik kredisine başvurarak kümes hayvancılığı yapmak istiyorum.ve özellikle tavuk, hindi,kaz, ördek yetiştirimi.düşündüğüm rakamsal kapaside de ciddi denecek kadar var.tek seferde 50.000 tavuğa bakılabilecek bi tesis kurma planım var.fakat benim yada ailemin üzerine kayıtlı herhangi bi mal varlığı mevcut değil.buna rağmen,hayvancılık teşvik kredisini alabilme şansım nedir.ihtimaller nelerdir.bu konuda beni aydınlatırsanız çok sevinirim.

 19. bilal şişman dedi ki:

  şahsıma ait 120 dönüm arazi ve arazi aralarinda 2000 dönüm boş mera bulunmaktadır. bu arazi üzerinde neneme ait ahır ve arazi bulunmaktadır.
  bu ahırda üzerime kayıtlı 40 büyük baş hayvan bulunmakta, elektrigimin olmayışı ve yolumun düzgün olmayışı ve maddi imkanlarimin kısıtlı olması
  hayvancılıgımı geliştirmeme engel olmaktadır
  bu şartlar göz önüne alınarak hayvancılık kapasitesini nasıl artırabilirim.
  bu yetkililerden yardım almak istiyorum…

 20. bünyamin okşar -telefonum 05383171331 dedi ki:

  20 yıllık devlet memuruyum, (0) faizsiz geri ödemeli durumuma uyğun 50 veya 100 başlı büyük baş süt inekçiliği kredisi kullanarak;
  1-otomatik yem karma makineli,
  2-otomatik süt sağım üniteli,
  3-otomatik süt soğutma şoklu tanklı,
  yarı açık, yarı kapalı bir çiftlik kurmak istiyorum. çiftçilikte yapıyorum. üzerima kayıtlı 250 dönüm arazim mevcut, üzüm bağım ve arsam da var, 2011 model 4×4 john deere taraktörüm ve ekipmanım var.
  ÇKS ve çifçf belgem var. bana bu konuda yardım olur veya bir yol gösterir veya dönerseniz sevinirim selamlar,

 21. burak cingitas dedi ki:

  biz iki øgrenciyiz bu sene okul bitiyor hayvan yetistirecez ciftci kredisini almak icin elimizde ne olmasi gerekiyor sadece arsamiz var arsa uzerine mandira kurup hayvan yetistirecez krediyi almak icin ne yapacaz kefil bulsak bize kredi verirlermi

 22. Nuri Uğurlu dedi ki:

  hayırlı günler…

  Ben Ağrının doğubayazıt ilçesinde yaşıyorum , hayvan beslemeye müsait arazimizde mevcut ama şuan ahırımız yok yapmayı düşünüyorum.Bakanlığın açıklamış olduğu hibe kredisi üzerinden hayvan alıp beslemek istiyorum bu konuda neler yapabilirim. Bu konuda açıklayıcı bir cevap yazarsanız sevinirim.

 23. vedat çifci dedi ki:

  mrb ben ahır ve büyükbaş hayvan desteklerini nerden ögrenirim

 24. ibrahim koksal dedi ki:

  merhaba ben bu işten hiç anlamıyorum ama açıkçası başlamak istiyorum bu konuda beni tam manasıyla aydınlatacak bir danışmana ihtiyacım var
  yönlendirebilirmisiniz

  saygılar

 25. mehmet dedes dedi ki:

  selam benim 146.180 m2 sulu olmak üzere 300 dönüm arazim var banka ve kooperatiflerden kredi alarak bu toprakları faaliyete geçirmek istiyorum ahır ve evlerimizde var hangi kredilere başvurmam gerekiyor acaba bana yardımcı olabilirmisiniz.aklımda 100 küçük baş 100 büyük baş hayvan almak var beni yönlendirebilirmisiniz cevap yazarsanız sevinirim…..

 26. ramazan taşçeviren dedi ki:

  devlet büyükbaş hayvanı nasıl alabilirim yer mevcut yardımcı olsaydanız iyi olur

 27. nursen dedi ki:

  merhaba benim abim çifçilikle uğraşıyor ve kredi almak istiyor ne yapmalı? kredi şartları nelerdir? şimdiden teşekkür ederim

 28. ali bektaş dedi ki:

  bu yıl ziraat bankasının vereceği teşvik kredisinin yılı kaç yıl, 2 artı 5 yıl üzerinden mi verecek, yoksa 1 artı 4 yıl üzerinden mi verecek.

 29. osman coşkun dedi ki:

  ben sütculuk yaparım ve devlet destekli koyun almak istıyorum ahırım var nasıl destek alabilirim 05377204713

 30. ali mustafa doray dedi ki:

  25 adet inek ile yetiştiricilik ve süt satımı yapmaktayım.
  100 tane alıp süt ve yetiştiricilik yapmak istiyorum.
  ahırım kötü arazim yeterli fakat imkanlarım yok.
  çevremde duydugum devletin %50 hibe %50 2yıl ödemesiz 5 yıl eşit taksitlerle ödeme şekli oldugunu,fakat bankalar yardımcı olmuyor kim ugraşır kimler yapar olurmu olmazmı bana bir bilgi verir seniz memnun olurum.

 31. mustafa dedi ki:

  ben hayvancılık yapmaka ıstıyorum nereye bas vurmam lazım kımlerle muhattap olmam lazım yardımcı olursanız sevınırım

 32. musta dedi ki:

  10 adet büyük baş hayvanım var sayısını 25 cıkarmak istiyorm teşvik kredisi almam icin neler gerk (30 baş hayvanlık üzerme kayıtlı yerm var

 33. Semih dedi ki:

  Hayvancılığa KOSGEB Destek veriyormu?

 34. Enes ÇAL dedi ki:

  Merhabalar kayseri develi ilcesine bagli olan şahmelik koyunde buyuk bas hayvancilik yapmak istiyorum 15 adet kapasiteli ahir var bu konuda ciddiyim 1990 dogumluyum hep hayalimdir ilgilenmenizi rica ediyorum iletisim 536 946 65 19 bilgi istiyorum

 35. mutlu dedi ki:

  Ben Silivri de ikamet ediyorum kendime ait 600 kucukbasim var ben hibe desteği almak için nereye başvuru yapmam gerekir kullnmis oldgum kredilerim var hem onları kapayip rahatlamak hem de isletmemi buyutmek istyrum bulunduğum yer bu is için yetersiz sizce ne yapmalıyım

 36. erdem kılıç dedi ki:

  mrb 14 dönüm yerim var bilecikte hayvancılık ve mandra kurmak istiyorum arazim yeterli gelirmi sizden ricam su hibe kredi nasıl alınır ne yapılır sadece bir arazi olunca projeyi onlarmı veriyo yoksa bizmi çizdirip onay alıyoz lütfen ayrıntılı cvp atarsanız sevinirim iyi günler

Paylaş

*