Tarım Kırsal Kalkınma

Tarım kırsal kalkınma destekleri ile ilgili olarak Tarım ve Köyişleri Bakanlığı veb sayfasından bir haber yayınlanmıştır.

Tarım kırsal kalkınma ile ilgili olarak devlet tarafından tarım hibe destekleri kapsamında makine ve ekipmanlara yapılacak % 50 hibe desteği ile ilgili olarak Tarım ve Köyişleri Bakanlığının veb sitesindeki yayınlanan haber aynen şöyledir.

“Ekonomik yatırımlar ve makine ekipman alımlarıyla ilgili yüzde 50 hibe destekli, Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı 2011 yılında da devam edecek.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, kırsal alanda yaşayan vatandaşların gelir düzeyini artırmak ve tarımsal sanayinin gelişimine katkıda bulunmak amacıyla 2006 yılından beri “Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı” ile üreticilere yüzde 50 hibe desteği veriyor. 2011 yılında da devam edecek programla ilgili, 10-11 Mart 2011 tarihlerinde Resmi Gazete’de iki ayrı tebliğ yayınlandı.

Tebliğlerde, ekonomik yatırımlar ve makine ekipman alımlarıyla ilgili başvuru şartları, destekleme konuları ve miktarlarına ilişkin ayrıntılar yer alıyor. Desteklerden faydalanmak isteyen ve şartları tutan çiftçilerin, makine ve ekipman alımı için 45 gün, ekonomik yatırımlar için ise 60 gün içinde bağlı bulundukları il müdürlüklerine başvurmaları gerekiyor.

Bakanlık, kırsal kalkınma destekleri programı kapsamında; 2006-2010 yılları arasında, 3005 adet tarımsal sanayi tesisine, 78 bin de makine ekipmana toplam 914 milyon lira hibe desteği verdi.”

Tarım Bakanlığı hibeleri olarak ta bilinen alet ve ekipman hibeleri her yıl olduğu gibi 2011 yılı içerisinde verilecektir.

Kırsal kalkınma hibeleri 2011 yılında Bakanlığın açıklamasında görüleceği üzere makine ekipman alımları için % 50 hibe uygulanacağı bildirilmektedir.

Tarımda hibe destekleri için detaylı incelemek “Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı” için yayınlanan tebliği görmek için buraya TIKLAYINIZ.

Tarım kırsal kalınma programı çerçevesinde tarımsal kırsal kalkınma için makine ve ekipman hibeleri uygulaması, modern tarıma geçiş için teşvik mahiyetindedir. Tarım hibe destekleri tebliğ içeriğinde belirtildiği şekilde uygulanacaktır. Tarım Bakanlığı hibeleri için müracaat edecekler tebliğde belirtilen şart ve takvime göre hareket etmeleri gerekmektedir.


Paylaş

*