Süt Hayvancılığı – Süt İnekçiliği Kredileri

Süt hayvancılığı teşvik kredileri devlet tarafından desteklenerek devam edecektir. 06.01.2011 tarihinde Bakanlar Kurulu Kararı ile süt hayvancılığı teşvikleri kapsamında, 7 yıl vadeli sıfır faizli süt hayvancılığı kredisi kredi kullanılacaktır.

Süt hayvancılığı teşvikleri kapsamında kullandırılacak süt inekçiliği kredisi Ziraat Bankasının açıkladığı gibi şu şekilde kullanılacaktır.

“Damızlık belgeli veya saf ırk sertifikalı 10 baş ve üzerinde hayvanınız var ise veya mevcut hayvan sayınızı 10 baş ve üzerine çıkarmak ya da en az bu kapasiteler ile yeni tesis kurmak istiyorsanız;

En fazla ilk doğumunu yapmış veya ilk yavrusuna gebe hayvan alımı, barınak yapımı ve tadilatı, süt sağım ünitesi, süt soğutma tankı, yem hazırlama ünitesi, hayvan başına azami beş dekarı aşmamak üzere çok yıllık yem bitkisi tesisi ve diğer yatırım giderlerinizin finansmanı amacıyla 7.500.000.-TL ye kadar ki kredi talepleriniz azami 7 yıl vadeli ve faizsiz olarak değerlendirilmektedir. Kredi talebinizin 7.500.000.- TL’yi aşan kısmı ise yıllık % 10 cari faiz oranımız ile kredilendirilmektedir.

Kredi ile temin edilecek damızlık hayvanların, Damızlık Belgesi/Saf Irk Sertifikasının bulunması, tanımlanmış (küpelendirilmiş) ve Soy kütüğü- Önsoy kütüğü Sisteminde (SÖS) kayıtlı olduklarına dair Bakanlık il/ilçe müdürlüklerinden belge/yazı,

Ekipman alımına yönelik yatırım kredilerinde mevcut işletmenin “Süt Sığırcılığı İşletmesi” olduğuna dair Damızlık Sığır Yetiştiricileri İl Birlikleri veya Bakanlık İl/İlçe Müdürlüklerinden yazı talep edilmektedir.”

Süt inekçiliği kredileri, yukarıdaki metinde görüldüğü gibi usulüne göre damızlık hayvan alımı, barınak yapımı ve tadilatı, süt sağım ünitesi, süt soğutma tankı, yem hazırlama ünitesi, hayvan başına 5 dekarı aşmamak kaydı ile çok yıllık bitki tesisi ve diğer yatırımlar için kullanılacaktır.

Süt sığırcılığı teşvikleri, ülkenin süt ve süt ürünleri ihtiyacını karşılarken, erkek buzağılardan da besi hayvanı üreterek ülkenin et ihtiyacını karşılamak amaçlanmıştır.

Süt hayvancılığı yapmak isteyen yetiştiriciler, süt inekçiliği kredileri ile rahat ve sorunsuz şekilde işletmelerini kurabileceklerdir. Şartları uyan işletme sahipleri Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine müracaat ederek bu süt hayvancılığı teşviklerinden yararlanabileceklerdir.


Yorumlar

 1. kazim dedi ki:

  merhaba!! benim 400 dönüm yerim var yiyenimin de 300 dönüm yeri var malatya da yiyenim 35 yaşında tüm yaşamını köyde ve havanlarla çifçilik yapmaktadır beraber 50 veya 100 tane büyük baş hayvan krediyle almak istiyoruz tarlalarımızı hipotek versek barınma yeri yani ahır süt makinesi ve diğer ihtiyaçlar için kredi alabilirmiyiz yiyenim tüm hayvanların yemini kendimiz üretebiliyoruz diyor ben hale düşünüyorum bilmiyorum başarılı olabilirmiyiz.
  fikrinizi istiyorum.

 2. alparslan doğan dedi ki:

  İyi çalışmalar Kazım bey, alp_arslan05@hotmail.com adresine mail atarsanız size yardımcı olmaya çalışırım. Bızde ahır inşaatı yapıyoruz.

 3. osman özdamar dedi ki:

  i çalışmalar kazm beyben ıspartnın bağıllı köynden osman özdamar süt hayvancılığı konusnda bilgi almak istiyordum sizden. kredi almayı düşünüyorm şartları nelerdir birde bu hayvancılığn gidişatı nedir sizce.70 dekar tarlam var ot bitkisi ve meyve üzerine bahçeleim bunları ipotek versem kred alabilrmym

 4. admin dedi ki:

  Sayın Osman Özdamar,
  Kredi ve teminat konularını bulunduğunuz yerdeki Ziraat Bankası şubelerinden veya Tarım Kredi Kooperatiflerinden daha detaylı öğrenebilirsiniz. Değer tespitinin yapılması gerekir. Değer tespitine göre çıkacak kredi size yetermi hesabın yapılması gerekir. Hayvancılık şu anda iyi gidiyor. Et ve süte ihtiyaç olduğu müddetçede iyi gidecektir. Çok daha ilerileri için bri şey söylemek olmaz sanırım.

 5. levent dedi ki:

  Ankara’da 650-700 bin tl değerinde ipotek verebileceğin gayrimenkulüm var karşılığında süt inekçiliği yapmak için ne kadar kredi alabilirim (duyumlarıma göre 4 katı kadar kredi veriyorlarmış doğruluk payını öğrenebilirmiyim)

 6. admin dedi ki:

  Sayın Levent, yinede banka değer tespiti yapar size bir kredi miktarı çıkarır. Ancak fazla ümitlenmeyin 4 katı değildir. Belki yarısı kadar olabilir. Yinede bankayla görüşmenizde yarar var.

 7. bahtsız bedevi dedi ki:

  süt hayvancılığında
  5 yıl geri odemesiz die biliyorum
  devlet süt alma garantisi veriyormu yoksa
  süt satımı icin kendimizmi pazar bulup satacağız
  teşşekkürler

 8. orhan karakoçluoğlu dedi ki:

  kredi kullanarak süt ineği almak istiyorum yeterli teminatım var.ayrıca ahır samanlık ve yemliğim mevcut.hangi ırklar üzerinde durmalıyım.yardımcı olursanız sevinirim.iyi çalışmalar dilerim.

 9. admin dedi ki:

  Sayın Orhan,
  Süt inekçiliği için ülkemizde Holstein inek ile simental inek çok tutulmaktadır. Süt hayvancılığı için ikisinden birini seçebilirsiniz.

 10. hakkı dedi ki:

  120 baş yarı açık süt inekçiliği tesisi yapmayı planlıyorum, şu an proje aşamasındayım, anahtar teslimi, tesis(makine ekipman dahil olabilir) firmalarla görüşmek istiyorum yardımcı olabilirmisiniz

 11. ahmetali-32@hotmail.com dedi ki:

  selamun aleyküm arkadaşlar bence süt inekçiliği yapılacak en son iş devletimiz kredi verdi ama arkamızda duran ve takip eden yok bu nasıl 1 zihniyetse kınıyorum YAZIK YAZIK BU ÇİFTÇİYE ARTIK BİZİM SIRTIMIZDAN GEÇİNMEYİ BIRAKIP NASIL 1 ÖNLEM ALIRIZ ONUNLA İLGİLENSİNLER YOKSA SÜT İNEKÇİLİĞİ VE BESİCİLİK DİYE 1 ŞEY KALMIYACAK. teşekkür ederim.

 12. mustafa dedi ki:

  arkadaşlar yaklaşık 1,5 yıldır süt hayvancığı yapıyoruz ve sütümüzü kendimiz satıyoruz. 3 Ortak olarak bu işe girdik. Ortaklardan biri ahır takibi yapmakta bu iş için kesinlikle kaba yeminizi kendiniz üretmeniz gerekir kagıt üzerindeki hesaplarla kesinlikle yanılmayın ben 7yıllık işimi bırakıp bu işin başındayım.1.5 yılda sütümüzü de kendimiz yüksek fiyattan sattığımız halde daha bir araya gelip 1 lira gelir bölüşmedik. Yatırdığımız para ile başka bir yatırım yapsak şu an çok farklı gelirler elde edebilrdik. Devlet kredisi falan hikaye devlete hamallık yapmaktan başka kabaca bok küremekten başka bir şey yapmıyoruz. Özellikle şu dönem yapılabilecek en son işlerin başında gelmektedir. TABİKİ DİYORSANIZ BOŞA HARCAYACAK PARAM VAR o zaman diyecek birş eyim yok

 13. bilgin ördek dedi ki:

  alp_aslan 05@hotmail.com sayın aslan bey ahır yapımı ile ilgileniyormuşsunuz. acaba ahır nyapımında devletin yardımları veya kredi olanağı varmı. bu konuda bilgi verebilirmisiniz. telefonum 0 532 667 2038 teşekür ederim.

Paylaş

*