Hibe Krediler – Hibeli Hayvancılık Kredileri

Hibe krediler, ülkemizde devlet tarafından hayvancılığı destekleme kredisi olarak ödenmektedir.

Hibe krediler hayvan kayıt sistemine kayıtlı sığır, manda, koyun ve keçilere yılda bir kez hayvan başına, Sığır ve manda sütü, koyun ve keçi sütünün litresine, Yeni doğan buzağıya, tiftiğin kilosuna göre devlet hayvancılık teşvikleri kapsamında hibe krediler ödemesi yapmaktadır.

Hibeli hayvancılık kredileri ayrıca ipekböcekçiliğini ve balık yetiştiriciliğini teşvik amaçlıda verilmektedir.
Tarım Bakanlığı destekleme kapsamında süt hayvancılığı teşvikleri yapılmasında ülkenin hayvansal gıda açığının kapatılması amaçlanmaktadır.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığının hibe ile ilgili destekleme kararı aynen şöyledir;

Hayvan Kayıt Sistemine (Türkvet) ve Soykütüğü – Önsoykütüğü Sistemi veri tabanına kayıtlı, kültür ırkı veya kültür ırkı melezi en az beş baş anaç sığıra sahip, örgütlenmesini tamamlamış bir hayvancılık örgütüne üye olan yetiştiriciler ile Hayvan Kayıt Sistemine kayıtlı dişi mandaya sahip olan yetiştiricilere, anaç sığır için soykütüğüne kayıtlı olanlara farklı olmak üzere hayvan başına ödeme yapılır. Anaç sığır başına ödeme birim miktarları, 200 başa kadar tam olarak, 200 baş ile 500 baş arası için %50’si, 500 baş ve üzeri için ise %25’ine karşılık gelen tutarın ödenmesi suretiyle uygulanır. 1163 sayılı Kooperatifler Kanununa göre kurulmuş hayvancılık faaliyeti yürüten tarımsal amaçlı kooperatifler tek işletme kabul edilir.

Anaç sığır 225 TL/baş
Anaç manda 250 TL/baş
Sığır soykütüğü ilave 50 TL/baş

Soykütüğü – Önsoykütüğü Sistemi veri tabanına kayıtlı anadan suni tohumlama sonucu doğan tüm buzağılar için dişilerine Brucellosis S-19 aşısı yaptırmak şartıyla yetiştiricilere buzağı başına aşağıda belirtilen miktarda ödeme yapılır.

Suni tohumlamadan doğan buzağı 60 TL/baş

Damızlık koyun-keçi yetiştiriciliği yapan, Damızlık Koyun-Keçi Yetiştiricileri Birliklerine üye ve hayvanları kayıt altına alınmış yetiştiricilere damızlık anaç hayvan başına aşağıda belirtilen miktarda ödeme yapılır.

Koyun-keçi 10 TL/baş

Tiftik keçisi yetiştiriciliğinin teşvik edilmesi ve tiftik üretiminin artırılması için üretmiş oldukları tiftiği, Tiftik ve Yapağı Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (Tiftikbirlik)’ne ve/veya kooperatiflerine satan yetiştiricilere tiftiğin kalitesine göre beher kilogram için aşağıda belirtilen miktarda ödeme yapılır.

Oğlak tiftiği 15 TL/kg
Ana mal 14 TL/kg
Tali 10 TL/kg

Üretmiş olduğu çiğ sütü, Tarım ve Köyişleri Bakanlığından süt teşvik kod numarası almış, gıda sicili ve çalışma izni olan süt işleme tesislerine satan yetiştiricilere koyun ve keçi sütü için farklı olmak üzere beher litre süt için aşağıda belirtilen miktarda ödeme yapılır.

Sığır-manda sütü 0,04 TL/lt
Koyun-keçi sütü 0,10 TL/lt

Hibe krediler, yukarıda belirtilen şartlara uyan yetiştiricilere yine belirtilen hayvan başına ve ürünlerine ödenmektedir. Burada hibeli hayvancılık kredileri ülke hayvancılığının ilerlemesi ve modern hayvancılık yapılması için her yıl devlet hayvancılık teşvikleri olarak verilmektedir.


Yorumlar

 1. İSMAİL KAYA dedi ki:

  60 baş büyük hayvan alacak mevcut ahırım bulunmakta. burada küçük çaplı büyük baş hayvan işi yapmak tayım. daha modern hayvancılıkla uğraşmak için yeterli araziye sahip değilim. arazi kiralayıp modern şekilde 100 ve üzeri hayvancılık işi yapmak istiyorum. hibe kredisi proje ve diğer prosedür ler için ne yapmam gerekiyor. ve nereye müraccat edeceğim. bilgi verirseniz memnun olurum.

 2. süleyman YÜCEL dedi ki:

  yaklaşık 200 adet büyük baş hayvan beslsmek ve istihdama yönelik büyük çaplı bir destes sağlamak amacıyla hibe destekli hayvancılık teşviğinden faydalanmak isyiyorum. yapmam gerekenleri yazarsanız müteşekkir olurum.

 3. adnanbilin dedi ki:

  ben buyuk baş sut ve bozak için hayvan beslemek istiyorum nereye baş vormak lazım

 4. şahın kara dedi ki:

  arkadaslar modern yada yenileme üzerine tesvik kredileri verilmektedir bu anlamda proje ile gerek kalkınm aajanslarına gerekse bulundugunuz illerdeki kalkınm aajanslarına basvuru yapa bilirisniz ancak bunu yapmadan önce mutlaka projenizi ve istediğiniz hiibe ve kullanmakistediginiz bütceyi ayrıntılı bildirmelisiniz.
  bilgi almak isteyene bilgi verilir dip not…ancak proje yazımı profesyonel kisilerce yapılmaktadır.
  bilgi iicn benlikli@hotmail.com

 5. şermin akbulut dedi ki:

  iyi günler
  bugun televizyonda devlet her damızlık koyun için 15000 tl hibe para veriyorlar diye söylendi.bunun aslı var mı varsa şartları nedir

  saygılarımla
  şermin akbulut

Paylaş

*