Hibe Destekleri – Hayvancılık Devlet Teşvikleri

Hibe destekleri, hayvancılık devlet teşvikleri olarak bilinen ödemeler ipek böceği, arı yetiştiriciliği ve su ürünlerinede yapılmaktadır.

İpek böceği yetiştiriciliği, arı yetiştiriciliği ve su ürünlerini yetiştirme işi ile uğraşan özel ve tüzel kişilere hayvancılık devlet teşvikleri üretim ve ürünlerine hibe destekleri olarak verilmektedir.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığının açıklamış olduğu şartlara uyan özel ve tüzel kişilere hayvancılık devlet destekleri ödenmektedir. Bu ödemeler ipek böceği destekleri, arıcılık destekleri, su ürünleri destekleri olarak yapılmaktadır.

Hayvancılık devlet teşvikleri ödemelerinden yararlanmak isteyenler, Bakanlığın açıklamış olduğu birliklere üye olma zorunluluğundadır.

Bakanlığın bu ödemelerle ilgili olarak açıklamış olduğu şartlar aynen şöyledir;

İpek böceği yetiştiriciliğinin teşvik edilmesi ve üretiminin arttırılması için yaş ipekböceği kozası üreticilerine ücretsiz dağıtılacak ipekböceği tohumunu sağlayan Bursa Koza Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (Kozabirlik)’ne tohum bedeli için kutu başına, ürettiği yaş ipekböceği kozasını Kozabirlik’e ve/veya kooperatiflerine satan yetiştiricilere ise kilogram başına aşağıda belirtilen miktarda ödeme yapılır.

Tohum 25 TL/kutu
Damızlık koza 18 TL/kg
1. sınıf koza 15 TL/kg
Diğer 10 TL/kg

Arı yetiştiriciliği yapan ve bu Kararın 3 üncü maddesinde belirtilen merkez birliği düzeyinde örgütlenmiş yetiştirici birlikleri ve/veya üretici birliklerine üye olan üreticilere, Arıcılık Kayıt Sistemine kayıtlı olma şartı ile kovan başına, seralarda doğal polinasyonu sağlamak amacıyla bombus arısı kullanan yetiştiricilere ise koloni başına aşağıda belirtilen miktarda ödeme yapılır.

Arı 6 TL/kovan
Bombus arısı 50 TL/koloni

Su ürünleri yetiştiriciliği yapan ve bulunduğu yerde kurulmuş ise, bu Kararın 3 üncü maddesinde belirtilen merkez birliği düzeyinde örgütlenmiş birliklere ya da su ürünleri yetiştiriciliği kooperatiflerine üye olan üreticilere, Su Ürünleri Kayıt Sistemine kayıtlı olmak şartıyla ürün için kilogram başına, yavru için ise adet başına aşağıda belirtilen miktarda ödeme yapılır.

Alabalık 0,65 TL/kg
Çipura-levrek 0,85 TL/kg
Yeni türler 1 TL/kg
Midye 0,10 TL/kg
Yavru 0,05 TL/adet

Hibe destekleri yukarıda bahsetmiş olduğumuz, Tarım ve Köyişeri Bakanlığının açıklamış olduğu şartlara uyarak müracaatlarını yapan özel ve tüzel işletmelere hayvancılık devlet destekleri kapsamında ödeme yapılmaktadır.


Yorumlar

 1. tugce bardakcı dedi ki:

  selamun aleykum bu bu ipek böcegı yetıstırıcılıgı cok ılgımı cektı konyada yasıyorum buralarda bu iş olurmu artı bu işin egıtım programı varmı bunu ögrenmek istiyorum gerı dönusum olursa cok sevınırım hayırı gunler

 2. admin dedi ki:

  Sayın Tuğçe Bardakçı,
  İpekböceği yetiştiriciliği için, ipekböceğinin beslenmesinde en önemlisi tut ağacıdır. Tut yaprağı ile beslenmektedir. Yeteri miktarda tut ağacınız varsa yetiştirebilirsiniz.

 3. tufan yeşilgun dedi ki:

  mrb ben su ürünleri teknikeriyim yetiştiricilik alanında gerekli bilgiye ve pratige sahibim. Alabalıkla alakalı yavru,sistem ve pazarla alakalı haritam sektorde gecirdigim surec icerisinde sekillendi. 450.000_500.000 liralık bir krediye ıhtıyacım var bunu devletin bana verme olasılıgı hakkında ya da bu krediyi alabilmem icin ne tür girişimlerde bulanmam gerektigi konusunda bana yardımcı olursanız cok sevinirim.

Paylaş

*