Hayvancılık İçin Kredi – Hayvancılıkta Teşvik

Hayvancılık için kredi bazı bankalar tarafından verilmektedir. Ancak yetiştirici daha ziyade devletin hayvancılık desteği kapsamındaki faizsiz hayvancılık kredisi almak için uğraş vermektedir.

Hayvancılıkta teşvik kapsamında hayvancılıkta devlet teşvikleri Ziraat bankasından faizsiz hayvancılık kredisi olarak verilmektedir.

Hayvancılık için kredi kullanmak isteyen müteşebbisler. Eğer şartları uyuyorsa faizsiz hayvancılık kredisi desteğinden yararlanabilirler.

Devlet hayvancılık destekleri Ziraat Bankası tarafından uzun vadeli faizsiz hayvancılık kredisi olarak verilmektedir. Uzun vadeli faizsiz hayvancılık kredisi dört ana katagoride kullandırılmaktadır.

1- Büyükbaş Hayvan Besiciliği Kredisi: Bu kredi faizsiz hayvancılık kredisi olarak 2 yıl vadeli 3.000.000 TL ye kadar kullanılmaktadır.

2- Süt Hayvancılığı Kredisi: Bu kredi hayvancılıkta devlet teşvikleri kapsamında faizsiz 7 yıl vadeli, 7.500.000 TL ye kadar kullanılmaktadır.

3- Damızlık Küçükbaş Hayvancılık Kredisi: Devlet hayvancılıkta teşvik olarak faizsiz hayvancılık kredisi olarak küçükbaş yetiştiriciliğine de 7 yıl vadeli 7.500.000 TL ye kadar kredi uygulaması yapılmaktadır.

4- Damızlık Etçi Büyükbaş Hayvancılık Kredisi: Bu kredide etçi ırk hayvanların yetiştirilmesi için 7 yıl vadeli, 7.500.000 TL ye kadar faizsiz hayvancılık kredisi olarak verilmektedir.

Hayvancılıkta devlet teşvikleri, ülkemizin hayvansal gıda açığının kapatılması ve dışarıdan ithalatın azaltılması için alınmış bir karardır.

Devlet hayvancılık teşvikleri olarak hayvancılık için kredi verilmesi ve kullandırılma alanları olarak, yukarıda bahsetmiş olduğumuz katagorilerde hayvan alımı, barınak yapımı, çiftlik ekipmanları ve yem bitkileri yetiştirilmesi için belirlenmiştir.

Hayvancılık için kredi kullandırılması hayvancılıkta teşvik olarak devlet tarafından desteklenmektedir. Burada amaç ülke hayvancılığının modern bir yapıya kavuşması ve ülkenin hayvansal gıda açığının kapatılması olarak amaçlanmıştır.


Yorumlar

  1. mustafa KORKMAZ dedi ki:

    Bu mıllete faizsız hayvan kredısı verıyoruz dıye beyanat veren yetkılıler faizsız kredı vermesıne verıyordaa vereceklerı kredının karşiliğinda ıkı katı mal varlıği temınatı ıstenıyor. Koylu vatandaşin okadar mal varlıği olsa ne dıye hayvanlarla uğraşsın verılecek olan faizsız kredıye karşilik temınat yerıne ahırındakı buyukbaş hayvanları yetkılıler tarfından sayılıp, sıgortalı yapmak şartıyle hayvan başina kredı verılmesı daha uygun olur dıye duşunuyorum. /SAYGILARIMLA.

  2. sercan küçükaydın dedi ki:

    bencede istenen teminat çok fazla büyümek isteyen küçük hayvancıya bi faydası dokunmaz.

  3. hamit bagcı dedi ki:

    iyi günler ben küçük baş hayvancılık yapmak istiyorum çiftçiyim sulu arazilerim var ve benbunları degerlen diremiyorum hayvancılık yapmak istiyorum besiyerlerim var herşeyim hazır ama hazırda param yok kredi çekmek istiyorum nasılbir yol izlemem lazım ve krediyi alırsam koyunları devlet üretme çiflik lerinden alabilme şansımız varmı görüşlerinizi bekliyorum saygılar

Paylaş

*