Faizsiz Hayvancılık Kredisi – Hayvancılık Kredisi Şartları

Faizsiz hayvancılık kredisi 2011 yılında aynen 2010 yılında olduğu gibi devam edeceği açıklanmıştı. Hayvancılık kredisi şartları Tarım ve Köyişleri Bakanlığının hayvancılığa sıfır faizli kredi başlığındaki yayını da 2011 yılında devam edecek gibidir.

Devlet hayvancılık kredisi, süt hayvancılığı teşvikleri ve besicilik teşvikleri olarak verilmektedir. Hayvancılık destekleme kredileri ülkenin hayvansal ürün ihtiyacını karşılamak, hayvan ve hayvansal ürün ithalini azaltmak amacı ile yapılmaktadır.

Hayvancılığa sıfır faizli kredi veya hayvancılık destekleme kredileri ile ekonomiye katkı ve işsizlere iş imkanı sağlanacaktır.

Devlet hayvancılık kredisi ile süt hayvancılığı teşvikleri de artmıştır. Kültür ırkı dediğimiz yabancı süt ırkı hayvanlara rağbet artınca damızlık gebe düve fiyatları da belli bir artış göstermiştir.
Tarım ve Köyişleri Bakanlığının aşağıdaki Ağustos 2010 da yapmış olduğu açıklama hayvancılık destekleme kredileri 2011 içinde de aynen geçerlidir.

“SIFIR FAİZLİ KREDİ

EKONOMİYE 4,8 MİLYAR KATKI, 34 BİN KİŞİYE YENİ İŞ

HAYVANCILIĞA

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’ndan hayvancılık sektörüne dev katkı.

Bakanlık tarafından gerçekleştirilen yeni bir proje ile girişimcilere sıfır faizli yatırım ve işletme kredisi verilmeye başlandı. Proje ile 34 bin kişiye yeni istihdam imkanı sağlanırken, ülke ekonomisine de yıllık 4.858.200.000 TL’lik katkı yapılacak. Uygulama 1 Ağustos itibariyle başlatıldı.

Finansal boyutu ve uygulamadaki bazı özellikleri nedeniyle Cumhuriyet tarihinin “ilk”lerinden olma özelliğini taşıyan projenin “Yatırım Kredileri” ahır, ağıl yapma, süt sağım tesisi kurma ve hayvan alımını kapsayacak. Bu krediyle süt sığırcılığında, damızlık etçi sığır yetiştiriciliğine koyun ve keçi yetiştiriciliğinde, büyükbaş hayvan yetiştiriciliğinde ve manda yetiştiricilinde sıfır faizli kredi verilecektir. Geri ödemesi 7 yılda yapılacaktır. Limitinin 7.500.000 TL olacağı kredi, en üst limitten alındığında yaklaşık bin baş damızlık hayvan alımını karşılayabilecektir.

Projenin sıfır faizli işletme kredisi ise Büyük Baş Besi Hayvancılığını kapsamaktadır. Bu proje ülkenin et üretimini artırma amaçlı bir çalışma olarak uygulamaya konuldu. Büyükbaş Besi Hayvanı alımı ve yem temininde kullandırılacak, bu kredi ise 2 yılda geri ödenecektir. Müracaatçı başına 3.000.000 TL olarak belirlenen kredi ile üst limit krediyi kullanan bir yatırımcı yaklaşık bin Büyükbaş Besi Hayvanı besleyebilecektir.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın projesi ile ilk yıl için 100.000 baş Damızlık Sığır-Manda, 2.000.000 baş Damızlık Koyun-Keçi ve 600.000 baş Besi Sığırı hedeflenmiştir. Yine bu proje ile bir yılda 525.000 ton ilave süt üretimi, 260.000 ton yıllık ilave et üretimi, 85.000 baş yıllık ilave buzağı üretimi ve 1.728.000 baş yıllık ilave kuzu üretimi sağlanacaktır. Uygulama istihdama da önemli bir katkıda bulunarak 34.000 kişiye yeni iş imkanı sağlayacaktır. Projenin birinci yılının sonunda ülke ekonomisine sağlayacağı katkı ise 4.858.200.000 TL olacaktır.

Bu projenin bütçeye getireceği yük 1.300.000.000 TL’dir. Projeden yararlanmak isteyen vatandaşlar, Ziraat Bankası Şubeleri ile Tarım Kredi Kooperatifleri Bölge Müdürlüklerine başvurmaları gerekmektedir. Konu ile ilgili Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın il ve ilçe müdürlüklerinden bilgi alabileceklerdir.

KREDİ KONULARI                                      FAİZ İNDİRİM ORANI(%) GERİ ÖDEME  SÜRESİ
Süt sığırcılığı (yatırım) 100 7 Yıla Kadar
Damızlık etçi sığır yetiştiriciliği (yatırım) 100
Büyükbaş hayvan yetiştiriciliği (sığır-manda) (yatırım) 100
Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği (koyun-keçi) (yatırım)       100
Büyükbaş hayvan besiciliği (işletme) 100 2 Yıla Kadar

KAPSAMI; ÜLKE GENELİ

UYGULAMANIN BAŞLAMA TARİHİ; 1 AĞUSTOS 2010

KREDİ ÜST LİMİTİ: Yatırım kredilerinde 7.500.000 TL.

İşletme Kredilerinde (Sığır Besiciliği) 3.000.000 TL.

KREDİ PLANLAMASI:

2.000.000 Baş Damızlık Koyun-Keçi
100.000 Baş Damızlık Sığır-Manda
600.000 Baş Besi Sığırı için “0” faizli kredi verilecektir.

YARARLANMA KOŞULLARI:

Süt Sığırcılığı ve Büyükbaş Hayvan Yetiştiriciliği konularında; En az 10 baş,

Damızlık Etçi Sığır ve Küçükbaş Hayvan Yetiştiriciliği konularında; En az 50 baş kapasiteye sahip işletmeler yatırım kredisi için,

Büyükbaş Hayvan Besiciliği konusunda; En az 10 baş kapasiteye sahip işletmeler işletme kredisi için Ziraat Bankası veya Tarım Kredi Kooperatiflerine başvurabilirler.”

Hayvancılık kredi şartları Bakanlığın yukarıdaki açıklamış olduğu “Yararlanma Koşulları” başlığı altında belirtilmiştir. Bu şartlara uyacak olanlar Ziraat Bankasına ve Tarım Kredi Kooperatiflerine başvurarak hayvancılığa sıfır faizli kredi olanağından yararlanabilirler.

Faizsiz hayvancılık kredisi Bakanlığın belirttiği gibi bütün ülke genelinde geçerli olup, hayvancılık kredisi şartları ile hayvancılığa sıfır faizli kredi miktarları 2011 yılında da devam edecektir.


Yorumlar

 1. şamil bayram dedi ki:

  ben 45 yaşındayım üzerime istanbulda daire tapuları var köyüme gidip ahır ve en az 10 tane damızlık inek almak istiyorum ama şu anda hiç nakitim yok ahır ve hayvan için kredi almak istiyorum alabilirmiyim alırsam hangi yolları izlemem gerekiyor beni aydınlatırsanız memnun olurum …

 2. azize aşkın dedi ki:

  selamlar herkeze benim şu an kayıtlı 120 baş saanen keçim var ama agılım yok tarla kiraladım ahşap ağıl yaptım bana arsa ve ağıl yapmak için kredi alabilirmiyim teşekkürler

 3. hakan aladağ dedi ki:

  slm. devlet memurları tarım kredisi kullanabilirmi( besi kredisi) tskrler.

 4. Yaşar Zehiroğlu dedi ki:

  Adım Yaşar Soy Adım Zehiroğlu 15 Yıllık Esnaf İdim İşimi kaybettim yeni bir iş kurmak icin hayvancılık yapmak istiyorum bankaya gittim bankadaki memur bana ilgi göstermedi kendi inkamlarımla şuan yapmaya calışıyorum benim gibi olan insanların sesini kim duyacaksa sesimizi duymasını istiyorum.
  Cep : 05325671102
  not : bu memleket dürüst olunmadı müddetce asla kalkınamaz.

 5. ahmet acar dedi ki:

  ben 15 buyuk bas hayvan kıredısı cekmek ıstıyorum hayvan basına ne kadar kredı alırım kredı ıcın hıpotek ıstıyolarmı cevapladıgın ıcın tskr

 6. Mehmet Şirin TAMİNCE dedi ki:

  Merhabalar, ben 20 yıllık hayvancılıkla uğraştım 47 yaşındayım köyüme gidip ahır ve 300 sana keçisi almak istiyorum. Tüm Türkiye için şüt üretmek istiyorum ama hiç nakitim yok. hayvan kredisi çekmek istiyorum hayvan başına ne kadar kredi alırım ya da hipotek istiyorlar mı Eğer kredi alırsam hangi yolları izlemem gerekiyor?? Eğer dikkatinizi çekerce TAMİNCE ailesinin başarısını bilirsiniz.

 7. idris çakmakçı tokat dedi ki:

  merhaba,istanbulda yaşıyorum 42 yaşındayım 60 dönüm arazimiz var.300 koyun besiciliği ve çiflik kurmak istiyorum.devletin sunmuş olduğu imkanlardan.nasıl yararlanırım. köyüme gidip bu imkanlardan yararlanmak istiyorum.teşekkürler

 8. burhan hamurcu dedi ki:

  sayın admin bizim 2b 2 dönüm yerimiz var hayvancılık için uygunmudur ve kapalı alanı yüzde kacına kurabılırız

 9. Hebun altuntaş dedi ki:

  adminim 100 dönüm arazim var 50 baş hayvan için kuracağıma ahırın maliyeti ne kadar olur

 10. yusuf peker dedi ki:

  Sayin yetkili…
  Yukaridaki sorularin hepsini okudum. Her kisi bi sekilde kredi cekmek istiyor ve kredi olmadan is yapamiyor yani parayi almak 1= olay daha sonra allah kerim boyle oluncada isler biraz karisiyor tabii ki. Neyse benim sorum kendim hollandada kalmaktayim fakat turkiyeden bir 2000m2 uzerinde 450m2 kapali alani olan besihaneyi kiralamak uzereyim bu ahirda 15-20 bas sut inegi yapmayi dusunuyorum nelere dikkat etmem gerekir son iki senedir gerek turkiyede gerekse hollandada bu konu hakkinda bilgi topluyorum ahir eskisehir ilinde yani ic anadolu sert bi iklim gerekli cevablari mail olarak gonderebilirseniz simdiden tesekkur ederim. not- kredi filan kullanmayi dusunmemekteyimm

 11. ezel emiroglu dedi ki:

  8 tane duvem var 7 si dısı 1 tanesıde erkek devletten kredı cekebılırmıyım ve ne kadar bı lımıt verılır hayvanlar uzerıme kayıtlıu yenı kayıt ettırdım bı zahmet cevap beklıyorum tesekkurlerr

 12. ramazan yılmaz dedi ki:

  nerelere başvuracağız ben gecen başvurdum devletin öyle %0 faizli kredisi yok dediler

 13. yaşaar öz dedi ki:

  saanen süt keçisi yetiştirmek istiyorum sıfırdan nasıl başlanılıyor ne gıbı ızınler alınması gerk yardımcı olursanız sevınırım@türker çördük:

 14. Mestan Güneş dedi ki:

  Karacabey/BURSA

  Sütaş, Eker, Kay ve Yörsan gibi firmaların işlemek için süt temin ettikleri köy ve çiftliklerin, yem fabrikalarının bulunduğu, bereketli topraklar olan Bursa’mızın güzide ilçesi Karacabey’de, at çiftliği yapmak mı? büyük ve ya küçük baş hayvan çiftliği kurmak mı? Ya da meyve bahçesi için yer mi arıyorsunuz?

  Aynı zamanda; uzun vadeli düşünün.

  Türkiye’nin ilk Tarım Organize Sanayi Bölgesinin yapılacağını,
  Otomotiv Test Merkezinin Karacabey’in gündemde olduğunu,
  Marmara denizi Kocadere üzerinden Uluabata bağlanacağını.
  Bazı bölgelerine hobi bahçelerinden tutunda, turistlik amaçlı piknik alanlarının,
  Eğlence Parklarının yapılacağını,
  Yeni İstanbul İzmir otoyolunun geçeceğini,
  Hızlı Tren yolunun ara istasyonun Karacabey’e yapılacağını bilerek hareket edin.
  (Lütfen bu söylediklerimi internet üzerinden takip ediniz)

  Ben ve ekibim size en uygun araziyi araştırır, bulur sizi dürüst çalışma ilkesiyle sahibiyle tanıştırır yani pazarlık şansı tanıyarak toprak yatırımınızda daha da karlı çıkmanızı sağlarız.

  (Hayvan temini, fidan temini gibi konularda sizi ilgili dürüst kişilere yönlendirebilirim)

  Yeni ofisimle yakında hizmetinizdeyim. 7/24 arayın sizi bekliyorum.

  En büyük sermayemiz güveniniz,

  Mestan GÜNEŞ

  Gsm: 0(532) 171 17 44
  e-posta: mestangunes@hotmail.com.tr

 15. numansumer dedi ki:

  s.a oncelıkle ben sunu sormak ıstıyorum ben bu ısı kayuncomla yapmak ıstıyorum ısten anlamıyoruz sızden tavsıyem kucukbasmı yoksa buyukba hayvanla baslamamızmı hayvanları kredıyle almayı dusunmuyorum suda var kredı kullanmak ıstersekde evım arabam var yanı uzerıme sutculyanı çıflıgı kurmak ıstersek en az 50 hayvan alırsak ne kadara maal olur saygılar

 16. mstafa karapinar dedi ki:

  s.a merhabalar hollandadan emekliyim koyumde kucuk bas hayvancilik yapmak istiyorum arazimiz cok uygun50.bin tlem var bunun yaninda 7 yil odemesiz kiredi almak icin ne gibi evraklar lazim selamlar

 17. müslüm toson dedi ki:

  slm ben vandan kendim adıma 120 koyunum var kırediye ihtiyacım var bana bi yol gosterin nasıl ala bilirim

 18. mehmet dedi ki:

  merhaba ben kayseride yaşıyorum. yaşım 24 ben küçük çaplı büyük baş hayvan besiciligi süt işi yaptım hayvan saglık durumundan anlarım. şu anda benim üzerime kayıtlı hiç birşey yok sadece sigortalı askeri üçretle geçiniyorum ve 20 tane besi danası alıp hayvancılıga yavaş ve salam adım atmak istiyorum hedefim 500 adet besi hayvanı beslemek istiyorum ve devletin sundugu kırediden nasıl faydalanırım ve bana kıredi verrirlermi vereceniz cevap için şimdiden teşekkürler.

 19. Hüseyin Ay dedi ki:

  Merhaba.Ben İstanbul’da yaşıyorum.Tekirdağ’da 30 başlık damızlık süt sığırı yetiştiriciliği yapmak istiyorum.Ziraat Bankası bu konuda 7 yıllık faizsiz kredi verdiğini biliyorum ama bu kredi için şartlar nedir ve ödeme şekli nasıl öğrenmek istiyorum.Vericeğiniz cevap için şimdiden teşekkürler.

 20. müslüm toson dedi ki:

  slm ben mülslüm toson vanda özereimden 100 koyun var kırediye ihtiyacım var nasıl alırım yardımci olursanız çok sevinirim teşekurler

 21. müslüm toson dedi ki:

  tam 100 koyunum var uzerimde ağırım yok koyunlarım şu anda dışarıda kalıyor koyun fiyatları çok ucuz satamiyorum acilen kırediye işhtiyacım var ahır yapa bilmek için nasıl alırım lutfen yardımci olun bana uzerimde har hangi bir tapu yoktur

 22. muhteremkocaoz dedi ki:

  sevgili girisimciler sorunlarinizi okudum. ama devletten hala kredi ile is yapmak gibi bir yolu secmissiniz oysa onunuzde harika bir firsat var hemde devlete geri odemeyeceginiz borclanmadan devletin size ahir agil,kumes,ari kovani soguk hava depolari kirsal turizm gibi yatirimlarin makina ekipman traktor vede lojman gibi tum olanaklarin size bagislandigi %65 hibe ile geri odemesiz size ciflik lerinizi ve ahirlarinizi, kumeslerinizi biz kuralim sizi kredi derdinden kurtaralim ve neredeyse bedavaya bir cifliginiz olsun hersey anahtar teslim tkdk projeleriniz yapilir mutlaka arayin muhterem kocaoz 7 gun 24 saat ulasim hatti 05303224773

 23. muhteremkocaoz dedi ki:

  sevgili girisimciler tarim bakanligi avrupa birligi ile yuruttugu kirsal alani kalkindirma destekleri kapsaminda kirsal alanda 5 donum arazisi olan veya en az 5 yilligina kiralayan herkese en az % 50 hibe ile hayvancilik tarim ve kirsal turizmle ilgili her konuda ve yapilacak yatirimin ozelligine gore 1 milyon euro ya kadar sizden geri odemenizi istemeden size destek oluyor bizde bu konuda projelendirme yaparak size bunu anahtar teslimine kadar yapiyoruz arayin destek olalim muhterem kocaoz 05303224773

 24. Barış ayhan dedi ki:

  Merhaba benim 150 kayıtlı koyunum var yem desteklemesi ve araç gereç desteklemesi almak istiyorum tapulu tarlam yok ve bir ahır kiraladim orada bakımını yapıyorum . ne gibi desteklemelerden yararlana bilirim teşekkürler

 25. Musa bilecan dedi ki:

  Hayvanlarimdan birisi hastalandı sonra diğeri inekleri kestik ciğerlerinde beyaz beyaz küçük lekeler vardı. Hayvanlar birden hastalanıyor yem yemiyor ani zayıflama ve öldürme var simdi diğer ineklere de gecti. Veteriner çağırdım anlayamadı insana bulaşır mi hayvanlar in hepsi hasta bunun çaresi nedir. Acil cevap lütfen.

 26. ahmet keskin dedi ki:

  eşimin üzerine koyun kredisi çekmek istiyorum sigortamızda yok tapılı yerimizede yok köyde kimseninde tapusu yok koyun kredisi alabilirmiyiz \ yardımcı olabilirmiyiz yardımcı olabilirmisinız ?

Paylaş

*