2011 Hayvancılık Teşvikleri – Hayvancılık İçin Teşvik

2011 hayvancılık teşvikleri büyükbaş, küçükbaş hayvan teşvikleri, kanatlı ve arıcılık teşvikleri olarak devam edecektir. Tarım hayvancılık teşvikleri kapsamında tarım teşvik kredisi limiti ve faiz indirimleri Bakanlar Kurulu Kararı ile belirlenmiştir.

Hayvancılık devlet teşvikleri kapsamında ülkenin damızlık hayvan ve besi hayvancılığını özendirmek amacı ile hayvancılık yatırım kredisi olarak damızlık hayvanda 7 yıl vadeli sıfır faizli kredi, besi hayvancılığında ise 24 ay vadeli sıfır faizli kredi kullandırmaya başlamıştır.

Damızlık hayvancılık için teşvik süt ve buzağı üretimi için verilmektedir. Damızlık hayvan yetiştiriciliği için verilen bu kredi yatırım amaçlı bir kredidir. Dolayısıyla ahır yapımı, şartlara uygun hayvan alımı, ekipman alımı ve yem bitkisi yetiştirilmesi için kullanılacaktır.

7 yıl vade sıfır faiz uygulaması ile yapılacak bu kredi en az 10 büyükbaş hayvan için kullanılabilecektir. Daha fazla hayvan için kredi üst limiti 7.500.000 TL. olacaktır.

Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapacak ve bu krediden kullanmak isteyenlerden en az 50 adet damızlık koyun veya keçi için yine yatırım kredisi olarak kullandırılacak olan bu kredi 7 yıl vadeli sıfır faizli olacaktır. Fazla damızlık küçükbaş yapmak isteyenler 3.000.000 TL. ye kadar kredi kullanabileceklerdir.

Besiye alınacak hayvancılık için teşvik olarak kullanılacak kredi şartları da şöyledir.

Tarım teşvik kredisi kapsamı içerisinde kullanılan büyükbaş hayvan besiciliği için en az 10 adet yaşı 18 ayı geçmiş sığır ve manda için kullandırılacaktır. Hayvancılık teşvikleri olarak verilen besi kredisinin vadesi 24 aydır ve sıfır faizli olarak kullandırılmaktadır. Daha fazla büyükbaş besi yapacaklarda besi kredisi üst limiti 3.000.000 TL olarak belirlenmiştir.

Besiye alınacak küçükbaş hayvancılık için teşvik ise koyun keçi besi kredisi olarak verilmektedir. Bu besi kredisinden yararlanmak isteyenler 24 ay vade sıfır faizli kredi kullanabileceklerdir. En az 50 baş koyun veya keçi şartı ile kredi kullandırılmaktadır. Daha fazla koyun keçi besisi yapacaklar için besi kredisi üst limiti 1.500.000 TL olarak belirlenmiştir.

Büyükbaş besi kredisi ve küçükbaş besi kredisi, yatırım kredisi olarak kullandırılmaktadır.

Kanatlı hayvancılık için teşvik kredisi şartları ise şöyledir;

Yatırım kredisi olarak kullanılacak tavukçuluk kredisi kümes ekipman alımı, yem ünitesi yapımı, alet-ekipman, kümes yapımı ve tadilatı için 7 yıl vadeli % 5 faizli uygulanacaktır.

Civciv, yarka alımı ile aşı-ilaç alımı gibi işlemlerde 24 ay vade % 5 faizli işletme kredisi kullanılacaktır.

İşletmenin büyüklüğüne göre kredi üst limiti 1.500.000 TL olarak belirlenmiştir.

Arıcılık içinde aynen kanatlı kredisi gibi uygulanmakta olup % 5 faiz uygulaması ile en üst limit olarak 1.500.000 TL kullanılabilmektedir.

2011 hayvancılık teşvikleri olan krediler Bakanlar Kurulunun Kararı ile 01/Ocak/2011 tarihinden 31/Aralık/2011 gününe kadar geçerli olacaktır. Bu krediler Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığı ile yetiştiricilere kullandırılacaktır.


Yorumlar

 1. yüksel dedi ki:

  Küçükbaş hayvan yetiştirmek istiyorum. Bursa’nın köyü yerim müsait. Ne gibi şartlar var ve nereye müracat edebilirim, nereden bilgi alabilirim, saygılar.

 2. admin dedi ki:

  Sayın Yüksel,
  Hayvancılık kredileri tabi sıfır faizli olanlar Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatif Müdürlüklerince verilmektedir. Bu kurumlarla kredi ile ilgili görüşebilirsiniz. Bilgi için İl ve İçe Tarım Müdürlüklerinden bilgi alabilirsiniz.

 3. mehmet dedi ki:

  Küçükbaş hayvan yetiştirmek istiyorum. Fakat kredi almak yerine hayvan alabilirmiyim direk hayvan desteği varmı? Özellikle iyi ırk keçi almak istiyorum. Çünkü hayvan bulmakta sıkıntı çekiyorum, yardımcı olursanız sevinirim. m.kirmizi02@hotmail.com

 4. haco çetin dedi ki:

  paran varsa krediden alabilirsin bir politika var .zaten olsa niye kredi alırsın

 5. haco çetin dedi ki:

  bu mesajımı yanlış bulan arkadaşlar yorum yapabilirler

Paylaş

*