Şap Hastalığı

Şap hastalığı özellikle çift tırnaklı hayvanlarda görülen, bulaşıcı etkeni virus olan bir hastalıktır. Ekseriyetle sığırlarda çok büyük verim kayıplarına sebep olan şap hastalığı; manda, koyun ve keçilerde de görülür. Sığırlardaki gibi ağır olarak seyretmesede yinede verim kaybına sebep olmaktadır.

Şap hastalığı dünyada Latince olarak Vasicular Stomatitis – Stomatitis Aphtosa – Fievr Aphteuse ismi ile bilinmektedir. Anadolu’da tabak hastalığı olarakta anılmaktadır. Halk arasında tabak hastalığı deyimi yaygındır.

Şap hastalığının etkeni yukarıda belirttiğimiz gibi virustur.

Şap Hastalığının Bulaşma Yolları:

Hayvan ürünleri yün, kıl, deri, et, süt gibi bulaşık ürünlerle hastalık bulaştığı gibi; Sap, saman, hertürlü hayvan yemi, idrar, salya, rüzgar, kuş, insan faktörü, hayvan hareketleri ilede şap hastalığı bulaştırılabilir.

Şap Hastalığı Belirtileri:

Şap hastalığı yüksek ateşle seyreder. Çift tırnaklı hayvanlarda ağızda hafif salya akıntısı ile başlar. Ağız içi, dil, diş etleri, meme ve tırnak aralarında mercimek ve hatta nohut büyüklüğüne varacak şekilde su kesecikleri oluşur. Bu kesecikler zamanla açılarak yaraya dönüşür. İlk görünüm ağız içine kepek serpilmiş görüntüsü vardır. Dilde soyulmalar meydana gelir. Bazen ağır seyreden vakalarda hayvanların tırnaklarının düştüğü görülmüştür.

Şap hastalığının bu belirtilerinden mütevellit hayvanlar halsizdir, yeneden içmeden kesilir. Yürümede zorluklar çeker. Çok büyük verim kaybına sebep olan şap hastalığında genç hayvanlarda ölümlerde görülebilir.

Şap Hastalığından Korunma:

Şap hastalığından korunmak için kesinlikle önceden aşı yaptırılması gereklidir. Bölgede seyreden virus tipinin tesbitinden sonra o bölgede görülen aşı tipini yaptırmak en doğru yoldur.

Hayvanların bulunduğu mekan ve ahırlar periyodik olarak dezenfektanlarla dezenfekte edilmelidir. Ahır alet ve ekipman temizliği kesinlikle titiz bir şekilde yapılmalıdır. Ahır giriş ve çıkışları, hayvan hareketleri kontrol altında yapılmalıdır.

Hastalık giren sürüye şap aşısı yapılmaz. Hasta olan hayvanı hemen sürüden ayırarak, ahırda dezenfekte faliyetini sıklaştırmakta yarar vardır. Virusit etkili dezenfektanlar kullanılmalıdır.

Şap Hastalığında Tedavi:

Şap hastalığının tedavisi virusal bir hastalık olduğundan yoktur. Ancak yüksek ateş ve ağız ve ayakta lezyonlarla seyrettiğinden hayvanı diğer enfeksiyonlardan korumak için tedbirler alınmalıdır. Ağrı ve ateşle seyreden şap hastalığına yakalanmış hayvanlara eteş düşürücü ve ağrı giderici preparatlarla beraber bir antibiyotik yapılabilir. Lezyon oluşan ağız ve tırnak aralarına dışarıdan iyotlu preparatlar uygulanabilir. Ama yinede Veteriner Hekime danışarak ilaç uygulaması yapılması tavsiye edilir.

Şap Hastalığında Ekenomik Kayıp:

Şap hastalığı giren bir sürüde ekenomik kayıp büyüktür. Besi hayvanı şap hastalığına yakalanmışsa çok büyük verim düşüklüğü oluşacaktır. Besi hayvanı kilo kaybından dolayı besiciyi zarara uğrattığı gibi hastalığın geçmesi için harcamış olduğu maddi kayıpta büyük olacaktır.

Besi hayvanı et verim düşüklüğü yaşarken, süt hayvanı süt verimi düşüklüğü yaşayacaktır. Süt hayvanı aynen besi hayvanında olduğu gibi hem hastalığın iyileştirilmesinde yapılan masrafta zarar hanesine yazılacaktır. Ayrıca yasal olarak şap hastalığın yakalanan süt hayvanının sütü sevk edilmemesi gerektiğinden zarar hastalık geçene kadar devam edecektir.

Damızlık süt hayvancılığı ve besilik yapan işletmelerin şap hastalığı konusunda titiz davranmalarında yarar vardır.

Şap hastalığına yakalanan hayvanın eti yenebilir. Ölen hayvanlar imha edilmelidir.

Şap hastalığı nadirde olsa insanlara geçebilir. Kol ve ayaklarda ağrılarla beraber ağız ve dudaklarda aftlar görülebilir. İnsandan insana bulaşmaz.


Yorumlar

 1. gökhan tanrıverdi dedi ki:

  hocam şimdi benim 32 tane büyük baş hayvanım var 13.10.2011 tarihinde öldü ölmeden önce çok halsizdi ve yattıgı zaman ayaga kalkamıyordu zorunan kaldırıyorduk şimdi bu hastalı önlememiz için gerekeni yapıyoruz ama süt verimi düştü ahırda ve hayvanlarımın hepsi gebe idi dogdukça süt verimi düşüyor neden acaba bir bilgi verebilirmisiniz.

 2. admin dedi ki:

  Sayın Gökhan Tanrıverdi,
  Şap hastalığı eteşli seyreden etkeni virus olan bir hastalıktır. Hayvanın ayak ve ağzında lezyonlar oluşur. Dolayısıyla süt hayvanında süt verimi kaybı, besideki hayvanda kilo kaybı yaşanacaktır. Hayvan hastalığın şiddetine göre etkilenir. Burda yapılacak iş daha önceden koruyucu tedbir almak yani aşı yaptırmak. Hayvanlar yakalanmışsa tedaviye hemen başlamak en önemlisi dezenfeksiyona önem vermek olacaktır.

 3. harun balcı dedi ki:

  iyi çalışmalar ben konyadan yazıyorum biz besiciyiz et üzerine yani…200 tane büyükbaş hayvanımız var şuanda hayvanların büyük bi kısmı şap hastalığına yakalandı ne yaptıysak tedavi edemedik ayakları çok kötü oldu hep yara üstüne üstük hayvanlar aşılıydı biz aşılarınada dikkat ediyoruz ama biz böyle bi şap görmedik konyadaki çoğu besicinin eli ayağı kesildi dezenfektede ettik hayvanların ayağını umarım bi faydası olur sizin önereceğiniz birşey var mı ?

 4. admin dedi ki:

  Sayın Harun Balcı,
  Şap hastalığı için bölgenizdeki Veteriner Hekim arkadaşlardan yardım alabilirsiniz. Tahmin ediyorum ellerinden geldiğince bu konuda yardımcı oluyorlardır. Çünkü Şap hastalığı ile mücadele her yerde aynı şekilde yapılmaktadır. Konya’da ayrı Ankara’da veya istanbul’da ayrı olmaz.

 5. Özgür Keleş dedi ki:

  İyi akşamlar.
  Ben 3 gün önce 9 aylık simental cinsi bir düve aldım. Fakat bu süre zarfında hayvanda bir agırlık, sıvı idrarında düzensizlik ki bazen 10dk ara ile bir çay bardağını doldurmayacak şekilde idrar, fazla su içmeme, geviş getirmeme gibi sorunlar tesbit ettim. Bunun sebebi ne olabilir ve ne yapmalıyım. Belki yeri değil ama yardımcı olursanız sevinirim.
  Hayırlı çalışmalar. :)

 6. admin dedi ki:

  Sayın Özgür, Yakınınızda bulunan bir veteriner arkadaşa gösterin, bir çaresini bulur sanırım.

 7. cumhur erkan dedi ki:

  merhaba hocam ben sizden yardım istiyorum benim hayvanlarım şap virüsüne yakalan dı önce ağır gebelere geldi şimdide 11.aylık düvelere geçti ama bende 100 baş var bana yardım edermisin ben ilçe tarıma gittim bi,ldirdim. geldiler aşı yaptılar ama sisin de bildiniz gibe fayda etmez ben hasta olanlarrı ayırdım hergün günde üçkez dezenfekten yapı yorum gelenlete dipenisol ateş düşürücü ve vitamin yapı yorum ve ağzıları nın yaraları için yemek sodası sirke ve maVİ İLAÇ SIKI YORUM AMA vayda göremedim yimeleri kesildi sizce kaç gün de hASTA HAYVAN YEMEYE GECER lütfen bana cevap verin çok madur durum dayım

 8. admin dedi ki:

  Sayın Cumhur Erkan,
  Şap hastalığı için tedaviler aynı şekilde yapılmaktadır. Bazı zaman ağır seyredebilir. Yakınınızda bulunan bir Veteriner arkadaştan yardım alabilirsiniz.

 9. nuray sökmen dedi ki:

  hocam üç aylık gebe ineğe bugün tabak aşısı yapıldı buzağı bundan zarar görürmü hemen cevabınızı bekliyorum

 10. admin dedi ki:

  Sayın Nuray Sökmen,
  Hiçbir zararı olmaz rahat ol, tam zamanında yaptırmışın birde doğumdan sonra yaptırırsın. Olayı çözersin.

 11. nuray sökmen dedi ki:

  hocam çok sağolun cevabınız üzerine derin bir nefes aldım ALLAH razı olsun iyi çalışmalar.

 12. Görkem Yağcı dedi ki:

  efendim benim 7 aylık ve 8 aylık 2 tane ineğim var bızalarımın çoğu ishalden öldüler ineklerime aşı yaptım 7 ve 8. aydaki ineklerin bızalarına bişey olurmu?

 13. abdülkadir kaya dedi ki:

  hayavanlara yapılan aşıların devletin niçin zorunlu hale getirmediğini anlamadım madur olan kişilere ilgilenen yetkililer yok izmir ödemiş

 14. erdinç demir dedi ki:

  @Özgür Keleş: ben tecrübeli bir damızlık ve besi yetiştiricisi olarak hayvanınızın alt solunum yolu enfeksyonu aldığını söylemek isterim. çözüm olarak antibakteriyel enjeksyonluk bir çözelti ile (baytiril,vetimisin vb.) ve takviye edici (ademin,rokavit) vitaminler sayesinde iyi bir randıman alacağını söylemek isterim

 15. suna yırtıcı dedi ki:

  oğlaklarda ağız yarasının sebebleri nelerdir nasıl geçer kullanılacak ilaçlar

 16. erkan ünal dedi ki:

  merhaba ben malatyada süt besiciliği yapıyorum. 02/03/2012 de tarım il müdürlüğünden hayvanlarıma sarılık aşısı yapmaya geldiler. 10 15 gün içerisinde hayvanlarım şap hastalığına yakalandı şu anda büyüklerde yayılma var. fakat küçüklerde herhangi bir belirti yok. il tarımdan gelen bu adamlarla geldiğini tahmin ediyoruz. hijyene önem göstermemize rağmen hastalık bulaştırdılar. veteriner hekim bize ilaç verdi. ilk gün iki ertesi gün iki hayvan daha yakalandı. sayı şu anda artıyor. ahırı kireçledik. yerlere kireç attık zemini bembeyaz yaptık gece karanlıkta daha hızlı yayılır diye ışıkları hep açık bırakıyoruz. gündüzleri güneşe çıkarıyoruz. farklı olarak hastalığın yayılmasını nasıl engelleriz. aşı yapılması zor çünkü şua nada hayvanların kanına karışmış olabilir. acil yardım istiyoruz. bilgilendirirseniz sevinirim 13 tane dana var onları öldürebiliyormuş.

 17. admin dedi ki:

  Sayın Erkan Ünal,
  Veteriner Hekim ilaç verdi diye yazmışsınız. Tahmin ederim Veteriner Hekim arkadaşımız nasıl bir yol izleyeceğinizi ve gerekli olacakları söylemiştir. Hastalık girmiş ise zaten aşı yapılmaz. İlaçlarla ve dezenfektanlarla tedavi etmek için uğraşacaksınız. İnşallah kısa sürede atlatırsınız.

 18. mustafa dedi ki:

  hocam bızım hayvanlarımız sap hastalıgına bulastı kımı agzından yakalandı kımı ayagından ineklerın yawrularına gecerse onları oldururmu buzalarda 2 aylık felan bazıları 1 kac haftalık hocam buzalara yapmamız gereken ilac yada tedavisi varmı ??

 19. admin dedi ki:

  Sayın Mustafa,
  Veterinere danışın vermiş olduğu ilaç ve dezenfektanları tarifine göre uygulayın. Kısa sürede hastalığı atlatma çabası içerisinde olmalısınız. Genç buzağılar biraz hassastır, yüksek ateşle seyreden şap bazen ölümlere sebep olabilir. Hayvanların sekonder dediğimiz şap hastalığının dışında başka hastalıklara yakalanmaması için antibiyotik uygulaması yapmanız gerekir. Veterineriniz hepsini tarif edecektir.

 20. mustafa dedi ki:

  tamam çok sagolun

 21. lokman özgür dedi ki:

  merhaba hocam bizim 40 tane büyükbaş hayvanımız var çevre köylerde şap hastalığı var çok şükür bize gelmedi sıkıntımız şu tarım ilçe düzenli olarak şap aşısı yapıyodu bakanlık programdan çıkarmış biz bu aşıyı piyasadan bulabilirmiyiz nerden bulabiliriz

 22. admin dedi ki:

  Sayın Lokman Özgür,
  Serbest çalışan veteriner kliniklerdeki veteriner arkadaşlara yaptırabilirsiniz.

 23. ARİF TAŞCAN dedi ki:

  merhaba hocam,hayvanlarımızda 8 gün önce şap hastalıgı başladı o gün buzagılarımıza sütten keserek mamaya geçtik suanda buzagılara hastalık geçmedi ancak hayvanlar birbirine yakın oldugundan bulaşma riski çok yüksek ilk hastalanan inek iyileşti suanda yemesi içmesi düzeldi ancak memelerdeki tahribat geçmedi aldıgımız bi duyuma göre iyileşen hayvanın sütü buzagılarda aşı yerine geçtigi hastalıgın buzagılara geçmesini engellediği sölenmekte bizi bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim saygılar

 24. ihsan çelik dedi ki:

  s.a hocam
  ben yeni 35 adet erkek dana aldım bunlardan bazılarında agzından salya akıyor birde öksürük var ve yem ve saman yemiyor içlerinden bir kaç tanesi çok zayıfladı
  ne yapmam lazım yol gösterirseniz sevinirim…

 25. admin dedi ki:

  Sayın İhsan Çelik,
  Yakınınızda bulunan bir veterinerden yardım alın, hayvanları görmesi gerekir. Gerekli uygulamayı yapacaktır. Önce hastalığın ne olduğunun tespit edilmesi gerekir.

 26. Hayati Balcı dedi ki:

  S.a Hocam. Bizim Hayvanlara dışardan bu hayvan hastalıgı yanı şap bulaştı hayvanların agızlarında yaralar yeme ve verim bozuklukları salya akıntıları başladı.aşılarını ahır temızleme kireçleme olayını düzenli olarak yapıyoruz… ama agızlarındakı yaraları Geçirmek için yeterlı olmuyo bu agız yaraları yüzüden su içip yem yiyemıyorlar.Bu Agız Yarası Geçirmek İçin dışardan nasıl birşey yapılmalı. 17 tane buzagılı gençlı sagımlık ineklerımız Var Hepsi için yapıla bilecek şeyler Nelerdır…? Şimdiden Teşekkürler

 27. admin dedi ki:

  Sayın Hayati Balcı,
  Şap hastalığı söndürülmesi biraz uzun zaman alabilir. Yalnız alacağınız önlemlerle kısaltabilirsiziniz. Bunun için Veterinerinizin uygula dediği ilaç ve dezenfektanları harfiyen uygulayın.

 28. fatih gegez dedi ki:

  slm aleykum hocam ben ağrıdan yazıyorum ,bizim bir kaç tane büyük baş hayvanımız var ve şuan şap hastalığına yakalanmışlar 2 ay önce aşı yaptık ama herhangi bir etkisi olmadı tavsiye edeceğiniz başka bir tedavi varmı acaba varsa mektubuma hızlı cevap verseniz çok iyi olur.allaha emanet

 29. KADİR SAVRAN dedi ki:

  Merhaba Bugun hayvanlarıma şap aşısı yaptırdım ama bulundugum yerde bazı hayvanlarda şap hastalığı var. Allah,a şükür şu anda benım hayvanlarda herhangı bı hastalık belırtısı yok Yaptırmış oldugum aşı hayvanlarımı bu hastalıga karşı ne kadar korur. Saygılarımla

 30. admin dedi ki:

  @KADİR SAVRAN:Şap aşısı inşallah o yerde seyreden hastalığın tipidir. İnşallah ahırınızda hastalık amili viruslar yoktur. Aşının bağışıklık vermesi bir hafta sonra başlayacaktır. O zamana kadar hastalık çıkmazsa hayvanlarınız hastalıktan korunabilir. Yalnız bölgede seyreden şap hastalığının tipine göre aşı yapılmışsa.

 31. mehmet onur pişkin dedi ki:

  merhaba 1 yasında büyükbaş dana hayvanımın dilinin üst kısımı 10 cm ucunlugunda 1cm genişliginde yırtılmıs ne yapmallıyım acil cevap bekliyorum hayırlı günler

 32. ahmet uğurlu dedi ki:

  iyi çalışmalar. Benim 10 adet büyükbaş hayvanım var. Yaklaşık 4 ay önce 8 aylık gebe olan hayvanıma şap aşısı yapıldı ve aşı yapıldıktan bir gün sonra yavrusunu düşürdü, ölü doğum yaptı. herhangi bir tazminat alamadık. Şap aşısı gebe hayvanlara zararlı mıdır?

 33. emin dedi ki:

  bu gün köye şap aşısı yapmaya geldiler 2 tane ağır gebe hayvanım vardı onları vurdurmak istemedim aşıyı yapan kişi bişey olmaz dedi ve yaptırdım hayvanın birinin 18 günü vardı birinin 1 ayı vardı zararıolurmu gebe olanlara deri altı yaptı

 34. emin dedi ki:

  yardımcimcı olursanız sevinirim izmir ödemiş

 35. misafir dedi ki:

  iyi günler sap hastalığından ölen hayvanlar nasıl imha edilmeli

 36. metin dukan dedi ki:

  buğün buzagı eksik doğdu geçen pazartesi şap aşısı vurdular aşıdan kaynaklanmış ihtimali varmı

Paylaş

*