İnek Hastalıkları

Esasında inek hastalıkları kavram olarak yanlış olabilir, sığır hastalıkları olarak geçmesi gerekir. Yalnız ekonomik açıdan süt hayvancılığı yapanlar inek hastalıkları deyimi daha yaygın olarak kullanılmaktadır. Tabi sığır hastalıkları içerisinde ineklere has hastalıklarda mevcuttur. Bunların başında mastit gelir.

Ekonomik kayıplara hatta ölümlere neden olan sığır hastalıkları, bütün sığırları etkiler, ancak en çok etkilenen ve verim kaybı dolayısıyla en büyük zararı ineklerde yapmaktadır. Çünkü inekler sığır yetiştiricilerinin en merkezinde olan hayvandır. O zaman inek hastalıkları deyimi yadırganmamalıdır.

Birçok inek hastalığı vardır. Biz önemli olanları kısaca özetlemeye çalışacağız. İneklerde görülen hastalıkları üç grupta toplamakta yarar vardır.

 • Beslenmeye bağlı hastalıklar,
 • Adi hastalıklar travmaya ve diğer ödem oluşumu gibi olan hastalıklar,
 • Önemli olan bulaşıcı ve salgın hastalıklar,

Bizim burada üzerinde duracağımız bulaşıcı ve salgınhastalıklar olacaktır. Bulaşıcı ve salgın hastalıklar virus ve bakteri kökenli mikroorganizmaların sebep olduğu kendine göre arazları olan enfeksiyonlar olup, günümüzde bu hastalıklardan korunmak için tedbirler alınabilmektedir. Aşağı yukarı büyük bir kısmının aşısı mevcuttur. Aşıları bulunmayanlarda koruyucu tedbirlerle önceden ilaç ve dezenfektanlarla bertaraf edilmektedir.

Başlıca İnek Hastalıkları:

Mastit: İneklerde önemli problem olmaktadır. Memede şiddetli yangı ve ödem oluşumu ile seyretmektedir. Memenin kör kalmasına sebep olabilir. Mastit tedavisi mutlaka yapılmalıdır. Mastit tedavisi ne kadar erken başlarsa o kadar tedavide başarı sağlanır.

Mastiti detaylı incelemek için tıklayınız.

Şap Hastalığı: İneklerde şap hastalığı çok büyük verim kaybı yaptığından ekonomik zararı çok olduğu gibi verim kaybı, yavru atmalara sebep olmaktadır. Şap hastalığının tedavisi esasında yoktur. Koruyucu olarak zamanında şap aşısının yapılması gerekir. Şap hastalığının tedavisi ancak, ikici bir enfeksiyona sebep olmaması için ilaçla tedbir almaktır.

İneklerde şap hastalığını detaylı incelemek için tıklayınız.

Brusella Hastalığı: İneklerde brusella hastalığı için çok önceden önlem alınması gerekmektedir. Çünkü hastalığa yakalanan inek kesin olarak kesime gönderilir. Burusella aşısı kesin olarak belirlenen yaşta yapılması gerekir. Sığırlarda brusella tedavisi yapılmaz. Yakalanan hayvan direk olarak kesime gönderilir. Tazminatlı bir hastalık olup, devlet cüzide olsa hayvanın parasını öder.

Burusella hastalığını detaylı incelemek için tıklayınız.

İneklerde görülen önemli hastalıklar tabiî ki bunlarla sınırlı değildir. Daha birçok bulaşıcı ve salgın sığır hastalığı mevcuttur.

Diğer İnek Hastalıkları:

Diğer sığır hastalıklarını detaylı incelemek için tıklayınız.

İnek hastalıkları, sığır yetiştiriciliği yapanlar tarafından çok dikkatli takip edilmelidir. Bu hastalıklardan korunmak için tedbirler almak en doğru yoldur. Zamanında aşılama ve ilaçlama programını yapmaları ve bu programı uygulamaları gerekir.


Yorumlar

 1. huseyin dedi ki:

  ınek kor olmasını ıcın hangı ığne kulanabılırım
  yardımcı olursanıs sevınırım

 2. hasta bakıcı kıyafetleri dedi ki:

  Arama motorlarında ararken makalenizi buldum konularınız dikkatimi çekti teşekkürler

Paylaş

*