Brusella Hastalığı – Brusella Belirtileri

Brusella hastalığı, hayvanlarda brusella gurubu mikroorganizmaların yapmış olduğu bir hastalıktır. Brusella hastalığı zoonoz bir hastalıktır, yani hayvanlardan insanlara dolaylı yollarla da olsa bulaşabilir. Brusella hastalığı yaygın olarak sığır, koyun ve keçilerde görülmektedir. Brusella hastalığı domuz ve kanatlı hayvanlarda da tespit edilmiştir.

Bu brusella mikroorganizmaları değişik isimlerde sığır, koyun ve keçilerde yavru atmalara sebebiyet verirler. Bu mikroorganizmalardan;

Brusella Abortus : Sığırlarda yavru atmalara sebep olur.

Brusella Melitensis : Koyun ve keçilerde malta humması denilen hastalığı yaparak, gebe koyun ve keçilerin 2 ila 4 aylık arasında yavru atmalarına sebebiyet verir.

Hayvanlara Brusella Hastalığının Bulaşma Yolları : Hastalık yapıcı mikroorganizmalar daha çok hasta boğalar, koçlar ve tekelerden aşım esnasında bulaştığı gibi idrar, gaita, süt ve vajina akıntılarından da bulaşabilir.

Brusella Belirtileri : Brusella hastalığı bir yetiştirme hastalığıdır. Hiçbir araz göstermeyen hayvanlar gebeliğin ilerlemiş safhalarında yavru atarlar.

Brusella Hastalığı Teşhisi : Hayvanlarda brusella hastalığının teşhisinde biyolojik ve serolojik metotlar kullanılır.

Brusella Hastalığından Korunma : Günümüzde sığırlara ayrı brusella aşısı koyun ve keçilere ayrı brusella aşısı kullanılmaktadır. Genç dişi sığırlara S 19 aşısı tatbik edilerek, 7 – 8 aylık dişi koyun ve keçilere Rev 1 aşısı tatbik edilerek brusella hastalığından hayvanları koruma altına alabilirz.

Hayvanlarda Brusella Hastalığında Tedavi : Hayvanlarda brusella tedavisi yoktur. Brusella hastalığı, biyolojik ve serolojik yollarla tespit edilen hayvanlar imha edilir.

İnsanlarda brusella nedir? Brusella bulaşıcımıdır? İnsanlara brusella nasıl bulaşır? İnsanlarda brusella belirtileri nelerdir? İnsanlarda brusella tedavisi nasıldır?

Brusella Nedir : Brusella nedir? sorusuna hayvanlardan insanlara dolaylı yollardan bulaşan belli arazlar göstererek seyreden bir hastalıktır. Brusella hastalığı belirtilerinde de bahsedeceğiz gebe kadınlarda düşük yapmaya sebep olan bir hastalıktır.

Brusella Bulaşıcımıdır : Yukarıda da bahsettik brusella hastalığı zoonoz bir hastalıktır. İnsanların devamlı tükettiği hayvansal ürünlerden ( et ve süt ürünleri ) insanlara geçebilir. Dolayısıyla da burusella hastalığı bulaşıcıdır.

Brusella Nasıl Bulaşır? : Brusella hastalığı insanlara ekseriyetle hayvanlardan elde edilen et ve süt ürünlerinde bulaştığı bilinmektedir. Halk arasında peynir hastalığı diye isimlendirilir. Buradanda anlaşılacağı gibi hayvansal ürünlerin tüketiminde dikkat edilmelidir. Özellikle çiğ hayvansal ürün tüketilmemelidir.

İnsanlarda Brusella Belirtileri Nelerdir : Brusella belirtileri insanlarda dalgalı ateşle başlar. Eklemlerde romatizmaya benzeyen ağrılar görülür. Brusella hastalığı olan insanlar geceleri sebepsiz olarak terlerler, terleri ağır kokar. Nefes darlığı, kabızlık ve gebe kadınlarda düşükler görülebilir. Erkeklerde orşit görülür.

İnsanlarda Brusella Tedavisi : Brusella tedavisi insanlarda vardır. Brusella hastalığına yakalanan insan fazla zaman kaybı yapmadan hemen hastaneye başvurmalıdır. İlgili uzman doktorlar tarafından tedavi edilmelidir.

Brusella hastalığı zoonoz bir hastalık olmasından dolayı, insanların hayvansal ürünlerin tüketiminde dikkatli olmaları gerekmektedir.


Yorumlar

 1. brusella ? dedi ki:

  selam

  iki gün önce ineklerden 2 tanesi aynı anda yavru attı…daha öncede yavru atma vakası yaşadık..bu olay tekrarlanınca ilçe ziraaata başvurduk ve hayvanlardan kan aldılar ve tahlile yolladılar..
  şüpheleride hayvanlarda brusella olabilir dediler..belirtilerin birçoğu hayvanlarda mevcut.hayvanlar tokumlama yapılmasına rağmen gebe kalmıyor ve süt verimi düşük bazı zamanlarda artıyor ama bu düzenli olmuyor 15 inekde herşey aynı olmasına rağmen günlük 30 50 arası değişiklik olduğu oluyor ..

  şimdi bu tahlil sonucunda hayvanlarda brusella olduğu kesinleşirse ne olacak..
  1-hayvalar kredi desteği ile alındı.(10 tanesi sigortalı)
  2-beş tane kendi ineğimiz var.
  3-15 tanede 3 ile 15 aylık yavru var.

  tazminat vs bi durum olur mu. tane hayvan kredi ile alındı ve krediler verilmeye başlanınca ink fiyatları uçmuştu bize maliyeti tanesi 7000 7500 arası.
  ne olacak şimdi iş yapalım derken iflas bayrağı mı acacaz.
  bilgisi olandan acil cvp bekliyorum..

 2. admin dedi ki:

  Sayın Brusella rumuzlu arkadaş,
  Brusella tesbit edilmiş büyükbaş hayvanlar için mecburi kesim uygulanır. Hayvanın eti kavurma yapılarak kavurma tutarı meblağ ne ise devlet tazminat olarak ödeme yapmaktadır.

 3. brusella ? dedi ki:

  Teşekkür ederim.burayı biraz açıklayabilirmisiniz.

  Hayvanın eti kavurma yapılarak kavurma tutarı meblağ ne ise devlet tazminat olarak ödeme yapmaktadır.

  mesala 10 hayvanda hastalık teşhs edldi…bze tazminat ne verilir.öğrendiğim kadarı bize kavurma olarak verilecek ama biz satacakmışız ama kavurma kilosu 3 4 lira gibi komik rakamlarmıs…
  tazminat ne verirler..
  normal bir hayvan başına..

  işimiz önce ALLAHA sonrada Devlete kaldı..

  daha tahliller yeni gitti ama ya hastalık çıkarsa telaşı var.

  adminim kusura bakmayın kendim yapabildiğim kadar araştırma yaptım ama net bilgilere ulaşamadım..

  yavru atmanın başka bir sebebi olamaz mı..hayvanlarda başka bir sorun yok ve bundan 20 30 50 gün öncelerdede gayet sağlıklı doğumlar oldu..ama aynı anda 2yavru atma olayı biranda işlerimizi allak bullak etti.

 4. brusella ? dedi ki:

  affıza sığınarak brde hayvanlardan 10 tanesi destek primi ile alındı ve sigortalı.peki sigorta bizim zararı karşılar mı..

  diğerlerinde sigorta yok devlet tazminatında sigorta şartı var mı?

  kolay gelsin tekrar teşekkür ederim

 5. admin dedi ki:

  Sayın, Brusella rumuzlu arkadaş,
  Kavurma tutarını devlet tazminat olarak öder, kavurmayıda hayvan sahibine teslim eder oda kavurmayı değerlendirir.

  Yavru atmanın değişik sebepleri olabilir. İllaki brusllaya bağlamak yanlış olur. Beslenmeye bağlı olduğu gibi, travmaya bağlı veya başka ateşli hastalıklardan dolayı yavru atmış olabilir. Tahlil sonuçlarını bekleyin görün.

  Sigorta işlemleri için bir sigortacı ile görüşün. Kesin sigorta öder demiyorum ama mantıken sigortanın ödemesi gerekir. Siz yine mecburi kesim raporlarını alın sigorta isteyebilir.

 6. brusella ? dedi ki:

  ilginizden dolayı teşekkür ederim biz ilk defa bu tip bir hastalıkla karşılaştık e bölgemizde daha önce böyle bir hastalık olmadı.olduysada bilen olmadı..veteriner bu hastalık olabilir demiş…bizde olaki hastalık çıkdı ne yapmamız gerekiyor bilgi sahibi oallım dedik..sonucu beklemekde fayda var…kolay gelsin

 7. özge özgür dedi ki:

  brusella mikrobu bulaşan bir erkek aynı zamanda tedavide görürken eşiyle bereber olduğunda onada mikrobu bulaştırımı? eşi hamile kaldıysa bebeğe geçme ihtimali varmıdır?cevap verirseniz çok sevinirim.şimdiden teşekürler

 8. admin dedi ki:

  Sayın Özge Özgür,
  Brusellaya yakalanmış insanlarda tedavi görseler dahi eğer brusella amillerini taşıyorlarsa cinsel birliktelikte karşı tarafa geçebilir. Böyle durumlarda hamile kalıp, burusella amili taşıyanlar, bebeklerini düşürebilir. Şunu özellikle belirtmeliyiz eşinizde brusella amilleri bulunması durumunda bu olaylar gelişir. Tedavi esnasında brusella amilleri bertaraf edilmişse endişe edilmemelidir.

 9. sabri boyraz dedi ki:

  öncelikle vermiş oldugunuz bilgilerden dolayı teşekkür ederim.
  ismim sabri boyraz corum mecitözü tanrıvermiş köyünde ikamet etmekteyim 2007 yılında kooperatif kurduk kooperatif başkanıda benim gecen ay itibariyle toplam 364 adet düve aldık aradan gecen zaman icinde 14 buza ölü dogumu 4 adette dogduktan sonra ölüm oldu sigortalı oldugu icin buza parası vercegi söyleniyor lakin bizim sorunumuz buza ölümü yada ölü dogum degil buresella hastalıgı tahlillerde bazılarında hastalık tesbit edildi ben kooperatif başkanı olarak bi takım araştırmalar yaptım ihale şartnamelerinde buresella tahlili şartı varmış gecmiş yıllardaki ihalelerde ama bizim ihaleye girdigimiz 2011 yılı 12. ay itibariyle olmadıgını gördük duyumlarımıza göre buresella şartını koymuşlar ama ihaleye giren mütahitler bir yıl süre ile hayvancılık ihalelerine girmedikleri ve bu sebebden dolayı tekrardan buresella hastalıgı olmama şartını kaldırdıklarını duyduk egerki bu dogruysa bir mütahitin veya firmanın edecegi kar 180 hanelik corum mecitözü tanrıvermiş köyünden dahamı degerli ? ALLAH korusun ama hastalık cocuklarımıza bulaşırsa yada kendimize bulaşırsa bunun hesabını bize kim verecek kalkınmak icin aldıgımız havları hem zarar edip üsdüne birde hastalıkmı kapacagız bu şekil bir hayvancılık politikası olurmu buresella hastalıgı bildigimiz kadarıyla tazminatlı bir hastalık,onca hayvana tazminat ödüyceginize tertemiz hayvan alımı icin elinizden gelen yapılması daha dogru degilmi madem ihalelere girmemiş mütahitler,hemen hemen her ilde damızlık birlikleri var adı üstünde damızlık birligi ne işe yarıyo bu birlikler yıllık hayvan başı para alıyolar ayrıca aidat parasıda alıyolar üyelik parasıda alıyorlar sütte topluyorlar neden koopratfiflere hayvanları vermiyolar neden devlet bu tür konular üzerinde durmuyor.benim size sorum şu olacak bu şekil devam ederse devlete olan borcumuzu ödüyemiycemiz aşikardır.benim şahşi fikrim dava acmak ,biz üsdelik sosyal yardımlaşma dernegi ortaklıgıyla beraber aldık yani üyelerimizin hepsi gariban hic bir şeyi olmayan adam bu insanları kalkırdırmak icin yaptıgımız proje kalkınma projesi deghilde şu durumda batırma projesi gibi oldu acamız davamızda napa biliriz haklı cıkarmıyız firmayla imzaladıgımız şartnamade buresella şartı yok bu şartın bize dez avantajı olurmu imzaladıgımız şartnameyide kooperatif olarak biz degil tarım reformu genl müdürlügünde hazırlanıyo bizde kooperatif olarak imzalıyoruz yani biz ortada bir kuklayız bize bu konuda yardımcı olursanız sevirim şimdiden tşkler emeginize saglık….

 10. hakan demirkol dedi ki:

  ya bnm söyle bıı sorum var havyanlarımdan biri 7 aylıkken yavru atıyolar bunun nedeni brucellamı yoksa havyandamı sorun var ben en kısa surede bilgi verilsiniz cok severımım

 11. sabri boyraz dedi ki:

  bresella olma ihtimali yüksek yaavru attıkdan sonra bulundugun il veya ilce tarım il müdürlüklerine müracat et ya atık yavrudan yada hayvanın kendisinden örnek sıvı alıp ankaraya tahlile yolluyolar buresella cvıkarsa kesime gönderiyolar dikkat et bresella hastalıgı bulaşıcıdır tüm hayvanlarına bulaşa bilcegi gibi sanada veya ailende bulaşa bilir

 12. hakan ulaş dedi ki:

  ayı doldurnu ineklerden ikisi dokuz ayı doldurdu ikiside ölü buzaladı buresella olabilirmi

 13. mustafa atay dedi ki:

  koyunlarım ocak ayında yavru atıyor eylül ayında aşı yaptırmma ragmen sebebi nedir

 14. ali dedi ki:

  merhaba bursello koyunların eti yenirmi

 15. karabük lü dedi ki:

  meraba arkadaşlar buderten sadece sizde deyil bendede var hayvan cılığı uzun seneler yaptım bisürü bıraktım sonra 2013çün birci ayında yeniden başladım eski dönemlerde böyle bişeyle karşılaşmadım 70 kadar küçük baş hayvanım var keçi buseneye kadar ben böyle bişey görmedim bide şöyle bişey var bursella koruması diye yapılan bir aşıvar diyorlar amam hepsi boş bence aşı yapıldığı halde 20tane keçim düşük yaptı il tarıma gidiyorum diyorumki neden bu hayvanları kan talili yapmıyosunuz diyorum bakanlıktan gelen yazıya uyuyoruz diyorlar neymiş efendim düşük yapan keçilerin yarularını gönderecek mişim tahlile iyide ben birsezon boyunca bu hayvanın düşük yapmasını mı bekliycem neden kantalili yapmıyorlar sizce

 16. ishak çınar dedi ki:

  dünürümün ineği doğumdan sonra kalkamıyor.biz kaldırınca da yatamıyor.derman EFENDİM.

 17. ishak çınar dedi ki:

  inek doğumdan sonra kalkamıyor.derman efendim.

 18. yorgun dedi ki:

  ben geçen sene halep keçisi aldım sömetır tatilinde heosi tekelendi yaklşık hesaplarımıza göre 10 gün içinde oğlak yapacaklar ama yeniden teke önüne duruyorlar sebebi ne ola bilir ilk defa keçi bakıyorum neden yeniden tekeleniyorlar

 19. zoonoz dedi ki:

  Turkiyede zoonoz hastaliklarla mucadele gerektigi gibi yapilamiyor. Burucella gibi zoonoz hastaliklarda mucadele icin tarim gida ve hayvancilik bakanligi ureticileri magdur etmeden mucadele etmelidir. Burucella hastaligina yakalanan isletmelerin neden amerikada uygulanan RB51 asisi uygulanmamaktir anlamak mumkun degil. Ve hastalik cikan hayvanlarin itlaf edilirken piyasa degerinde devletin tazminat odemesi gerekir ki hatta piyasa degerinin biraz uzerinde odemesi gerekir ki uretici hayvanini resmi yollarla elinden cikartmis olucaktir. Bakanlik zoonoz hastaliklarda kararli bir politika izlemedigi ve ureticinin hayvaninin piyasa degerini vermedigi surece zoonoz hastaliklarla mucadele etmesi mumkun degildir. Zoonoz hastaliklarda bakanlik etkin bir asilama yapmalidir. Hastalik cikan isletmeleri hayvanin piyasa degerinde veya biraz uzerinde tazminat odemeli veya bakanlik kontrolunde isletmeci zarar ettirilmeden hayvanini saglikli hayvanlarla degistirmesi saglanmalidir. Ulkemizde hayvancilik zaten zor sartlarda yapildigi goz onune alinirsa isletme sahipleri hayvanciligi terk etme noktasina getirilmemelidir. Bunun icin bakanlik bu ise maddi olarak isletme sahiplerini magdur etmiycek bir hayvancilik politikasi gelistirmedigi surece zoonoz hastaliklarla mucadele etmesi isletmelerin hastaliktan ari duruma gelmesi ve gayri resmi hayvan surkilasyonunu onlemesi mumkun degildir.

 20. Bülent gündüz dedi ki:

  Tarım ilçe brusella testi yapiyormu

 21. Taşkın dedi ki:

  Slm hayvanların iki tanesi burusella olursa diğer yanındaki hayvanlara dışkısı vb gibi etkenlerden bulaşırmı?

Paylaş

*