Satılık İnek Fiyatları

Devlet destekli hayvancılık kredisi tekrar açılması ile satılık inek fiyatları azda olsa artış göstermiştir. Satılık inek fiyatları; sığır ırkına, yaşına ve süt verimine göre değişmektedir.

Sığır ırkına göre inek fiyatları nasıl değişir? Ülkemizde süt inekçiliği yapanlar tarafından en çok yetiştirilen sığır ırkı sırası ile holstein inekleri, simental inekleri ve montofon inekleridir. Dolayısıyla holstein inek fiyatları ve simental inek fiyatları devamlı olarak güncelliğini korumaktadır.

Satılık inek fiyatları için önemli bir başka etken sertifikalı olup olmadığına göre fiyatlarda değişiklik görülebilir.

Ülkemizde bölgelere göre sığır ırkı seçimi yapılarak inek yetiştiriciliği yapıldığı bilinmektedir. Holstein inekleri ülkemizin her bölgesinde yetiştirilmektedir. Simental inekleri ise ağırlıklı olarak, İç Anadolu Bölgesinde yetiştirilmekte ise de yaygın olmamakla beraber bütün bölgelerimizde yetiştirilir. Montofon inekleri ise kışı sert geçen bölgelerimizde yetiştirilmektedir.

Ülkemizde yetiştirilen az sayıda diğer sığır ırkları ise; Karadeniz sahilinde jersey inekleri, Marmara ve Kuzey Ege bölgesinde boz ırk inekleri, Akdeniz ve Güney Anadolu bölgelerinde Güney Anadolu Kırmızısı İnekler, Doğu bölgelerimizde zavot sığır ırkı inekler ve Anadolu’nun sığır ırkı olarak bilinen yerli karasığır ırkı inekler Anadolu’nun kırsal kesimlerinde yetiştirilmektedir.

Belirtilen sığır ırkı inekler; yetiştirildiği bölgelerde inek fiyatları belirlenmekte ve alım satımı yapılmaktadır.

Satılık inek fiyatları 2012 yılı içerisinde ortalama olarak şu şekildedir.

Holstein inek fiyatları: 5.500 TL ile 6.500 TL.

Simental İnek fiyatları: 5.500 TL ile 6.500 TL.

Montofon İnek Fiyatları: 4.500 TL ile 6.000 TL.

Jersey İnek Fiyatları: 3.500 TL. 4.500 TL.

Boz Irk İnek Fiyatları: 3.500 TL ile 4.000 TL.

Güney Anadolu Kırmızısı İnek Fiyatları: 4.000 TL ile 5.000 TL.

Zavot İnek fiyatları: 4.000 TL 4.500 TL.

Yerli Kara İnek Fiyatları: 3.000 TL ile 3.500 TL.

Yukarıdaki satılık inek fiyatları süt inekçiliği için yetiştirilen ineklerin fiyatlarının yüksek olduğu gözlenmektedir. Yerli ırklar az sayıda kalmış olup, daha ziyade kasaplık satışı yapılmaktadır. Ülkemizde ağırlıklı olarak holstein, simental ve montofon sığır yetiştiriciliği yapılmaktadır. Ya da bunların yerli sığırlarla melezleri yetiştirilmektedir.

Bölgenizde yetiştirilen ineklerin fiyatlarını devamlı olarak güncel tutmak isterseniz, yorum kısmına satacağınız inek fiyatları veya alacağınız inek fiyatları ile ilgili yorum yazabilirsiniz. Böylece güncel olarak satılık inek fiyatları herkes tarafından takip edilebilir.

Satılık inek fiyatları; bölgelere göre azda olsa farklılıklar gösterebilir. Bu durum çok yetiştirildiği bölgelerle az sayıda yetiştirildiği bölgelere göre değişiklik gösterdiği bilinmektedir. İnek maliyet farkı nakliye ve diğer masraflarla beraber artabilir.


Yorumlar

 1. SABRİ ÜNAL-0 534 643 77 33 dedi ki:

  MACARİSTAN DAN İTHAL SAF GEBE DÜVELER….

  .3 AYRI KALİTEDE

  1. KALİTE : ÖMRÜ BOYUNCA 8-9 ADET YAVRU 7-8 TON SÜT VERİR.
  2.KALİTE : ÖMRÜ BOYUNCA 6-7 ADET YAVRU 5-6 TON SÜT VERİRLER.
  3.KALİTE : ÖMRÜ BOYUNCA 3-4 ADET YAVRU 3-4 TON SÜT VERİRLER.

  http://www.youtube.com/watch?v=hx8ZMkoYsSs

  * Yukaridaki linki kopyalayıp gebe düvelerin videosunu seyredebilirsiniz…

  * Satışlarımız tır bazındadır. ( 30 adet )

  * Fiyat için arayın görüşelim.

  *** 2013 satışlarımız tüm hızıyla devam etmektedir. ***

 2. hasan akbulut dedi ki:

  simental inekler hakkinda sizinle gorusmek isterim

Paylaş

*