Yem Bitkileri – Kaba Yemler

Yem bitkileri hayvanların beslenmesinde önemli bir yere sahiptir. Hayvan beslenmesi yem bitkileri olmaksızın yapılması imkansızdır.

Yem bitkilerinden elde edilen yemlerle hayvan beslenmesi yapılmaktadır. Yem bitkilerinden iki çeşit yem elde edilmektedir. Bunlar kaba yemler ve kesif yemler olarak sınıflandırılır.

Yem Bitkileri desteklemesi:

Devlet yem bitkileri desteklemesi adıyla yem bitkilerinin yaygın olarak yetiştirilmesini özendirmek için sıfır faizli kredi uygulaması yapmaktadır. Yem bitkileri destekleri detayını öğrenmek için burayı tıklayınız.

Biz burada kaba yemleri inceleyeceğiz.

Kaba Yem Nedir:

Hayvanların beslenmesinde kaba yemler, lifli otlar ve yem bitkileridir. Bunları şöyle sıralamak mümkündür;

1- Sap ve saman
2- Kuru ot
3- Bitkilerin kurutulmuş yaprakları
4- Bazı tohum küspeleri
5- Yem bitkileri ile yapılan silajlar

Sap ve saman:

Ülkemizde ekseriyetle hububat ürünlerinin saplarında elde edilmektedir. Buğday, arpa, yulaf, mercimek gibi taneli bitkilerin saplarında parçalanarak saman tüm olarak paketlenirse sap olarak anılmaktadır. Lifi bol kaba yemler sınıfındandır.

Kuru ot:

Yem bitkilerinin yeşil olarak biçilmesinden sonra kurutulmasından sonra elde edilen kuru ot sap ve samana göre besin kalitesi yüksek lifli kaba yemler olarak bilinir. Yonca, fiğ, karamba ve yabani çayır otları gibi yem bitkileri biçilip özel olarak kurutulup paketlenen kaba yemler sınıfındandır.

Bitkilerin Kurutulmuş Yaprakları:

Bazı bitkilerin hasadı sırasında hasat sonrası kalan sap kısmı özel olarak kurutulup kaba yem olarak kullanılmaktadır. Yer fıstığı sapı veya pancar yaprağı gibi.

Bazı tohum küspeleri:

Bazı tohumlu bitkilerin işlenmesinden sonra çıkan küspeler, kaba yem sınıfındandır. Bunlar ayçiçeği küspesi, pamuk tohumu küspesi, pancar küspesi ve yer fıtığı küspesi gibi olanlar besin değeri ve enerjisi yüksek kaba yemler olarak bilinir.

Yem Bitkileri ile Yapılan Silajlar:

Her yem bitkisinden ve artıklarından silaj yapılabilmektedir. Ancak ülkemizde yaygın olarak yeşil ot ve mısır silajı yapılmaktadır. Silaj diğer kaba yemlere göre protein ve karbonhidrat yönünden zengin olmasından dolayı besin değeri yüksektir. Diğer kaba yemlere göre silajın avantajlarını şöyle sıralayabiliriz.

Diğer kaba yemlere göre besleyicidir.
Çok ucuza mal edilir. Aynı zamanda diğer kaba yemlere göre az yer kaplar. Depolama maliyeti düşüktür.
Yem girdi maliyetini azalttığı gibi kesif yem olarak ta kullanılabilir.
Silajın sindirimi kolay besin değeri yüksektir. Yem kaybı oluşmaz.
Silaj her türlü yeşil bitkiden yapılabilir.
Lezzetli olmasından dolayı iştah açar. Yem karma işleminde karışımın homojen olmasında büyük rol oynar.
Protein ve enerji kaynağı öbür kaba yemlere göre yüksektir.
Silaj içerisinde küf ve zararlı mikroorganizmalar oluşmadığından hayvan sağlıklı beslenir.
Silajla beslenen hayvanların, dış görünümü parlaktır. Karkası düzgün olduğundan albenisi iyi olur.

Yem bitkileri hayvancılığın gelişiminde önemli olduğu bilinmektedir. Bunun için uzmanlar, yem bitkileri ıslahı için büyük çaba sarf ederek daha verimi yüksek yem bitkileri üretimi yapılması için çalışmalarını sürdürmektedirler.


Yorumlar

 1. Ömer Kuzucu dedi ki:

  Konyada satılık silaj tonu 120 tl dir hasatı 30.09.2011 tarihinde yapılacak olup verimi 100-120 ton civarı beklenmektedir istenirse daha fazla silaj temin edilir pazarlık yapılabilir

 2. gafur keles dedi ki:

  s.aleykum bikac ton misir silaji almak istiyorum bol daneli.sakaryaya nakliye nekadar olur mesela 10ton alsam bana toplam maliyeti ne olur?selamlar

 3. mesut örkcü dedi ki:

  satılık kendi mahsulümüz
  4000 ton yonca balyası
  mesut örkcü
  hilmi koç
  aksaray yeşilova kasabası
  0543 787 9974
  0537 774 04 44

Trackbacks

 1. […] süt soğutma tankı, yem hazırlama ünitesi, hayvan başına azami beş dekarı aşmamak üzere çok yıllık yem bitkisi tesisi ve diğer yatırım giderlerinizin finansmanı amacıyla 7.500.000.-TL’ye kadarki kredi […]

 2. […] hazırlama ünitesi ve her 10 küçükbaş hayvan başına azami beş dekarı aşmamak üzere çok yıllık yem bitkisi tesisi ve diğer yatırım giderlerinizin finansmanı amacıyla 7.500.000.-TL’ye kadarki kredi […]

 3. […] tankı, yem hazırlama ünitesi, hayvan başına azami beş dekarı aşmamak üzere çok yıllık yem bitkisi tesisi ve diğer yatırım giderlerinizin finansmanı amacıyla 7.500.000 TL ye kadarki kredi talepleriniz […]

 4. […] fazla 18 aylık erkek hayvan alımı, tek yıllık yem bitkisi üretimi ve işletme giderlerinizin finansmanı amacıyla 3.000.000.- TL’ye kadarki kredi talepleriniz […]

 5. […] hayvanı yemleme işi aynı şekilde önem taşımaktadır. Hayvanın ırkına ve yaşına göre hayvan yemleme planı […]

Paylaş

*