Süt İneği – İnek Besleme

Süt ineği bakımı; süt verimi, büyüme, gebelik durumuna göre değişiklik gösterir. Süt ineği beslemek dikkat ister. İneğin her safhası için değişik inek besleme periyodu olmalıdır. Süt İneği Yetiştiriciliği özen ve titizlikle yapılması gereken bir meslektir.

Süt ineği yaşamını devam ettirmek ve buzağısını beslemek için doğum yaptıktan sonra ilk 50 – 60 günlük dönemde hızlı bir süt verimi çıkışı yapmaktadır. Bu dönemde ineğin beslenmesine dikkat edilmelidir.

İneğin doğumunu takiben 1 ila 3 hafta arasında 30 ila 50 kg canlı ağırlık kaybı olabilir. İneğin kilo kaybetmesinden dolayı epey bir enerjiye ihtiyacı olacaktır.

İnek doğumdan sonraki enerji ihtiyacını karşılamak için vücudundaki yağ rezervini kullanacaktır.

İneğin böyle bir kilo kaybı ile sağım dönemine başlaması halinde enerji kaybından, hayvanda doku kaybı ve vücudundaki yağ dokusu kaybından dolayı süt verimini karşılayamayacağından ketosiz ile metebolik hastalıklar riski artacaktır.

Süt ineği yetiştiriciliği yapanlar bu dönem içerisinde ineğin fazla süt vermesi için kesif yeme yüklenmekte ve arttırmaktadır. Bu tamamen yanlıştır. Bu durum ineğin sindirim sistemini tamamen bozmaktadır. Rumen ph sı düşmekte, buna bağlı olarak ta Asidoz başta olmak üzere tırnak ve ayak hastalıklarının yanı sıra birçok problemi ortaya çıkarmaktadır.

Süt ineği yetiştiriciliği yaparken ineğin kesif yem, kaba yem ve su dengesinin kurulması gereklidir. Bu dengeli beslenme yapılmaz ise ineğin ileri dönem beslenmesinde ve döl veriminde problemler çıkabilir.

Süt ineği, günlük ortalama su ihtiyacı normal hava şartlarında 1 litre süte 2,5 litre sudur. Özetle 25 litre süt veren bir süt ineğinin 62,5 litre suya ihtiyacı vardır. Bu rakam havanın sıcak ve soğuk olmasına ayrıca süt ineğinin beslenme faktörlerine göre değişiklik arz edebilir.

Süt ineği beslemesi yaparken bu durumların yaşanmaması için ineklerdeki fizyolojik ve metabolik değişikliklerde göz önüne alınmalıdır. Süt İneğinin her dönemdeki beslenmesine dikkat edilmesi gerekmektedir.

Süt İneği Besleme Dönemleri Nelerdir:

Süt İneği beslemesi dört döneme ayrılmaktadır. Bu dönemleri kısaca belirtelim. Ondan sonrada ineklerimize her dönem için ne kadar yem vermemiz gerekir onları inceleyelim.

1.Dönem: Süt İneğinin doğumdan sonraki 70 günlük dönemidir. İneğin süt veriminde hızlı bir artış gösterdiği dönemdir.

2.Dönem: 70 ila 140. Gün ineğin süt veriminin ağır bir şekilde pikten düştüğü dönemdir.

3.Dönem: 140 ila 300. Günler arası inekteki süt veriminin sürekli azalma görüldüğü dönem.

4.Dönem: 300 ila 360. Günler arası 60 günlük dönem ineği kuruya alma dönemidir.

1.Dönem Süt İneği Nasıl Beslenmelidir:

İnek Besleme çok önemlidir. Yeni doğum yapan ineklerde yukarıda belirttiğimiz gibi bazı problemlerin yaşanmaması için ineğin beslenmesine dikkat edilmelidir.

İnek doğum yaptıktan sonra 10 hafta içerisinde süt verimi pik duruma çıkacaktır. İneğin enerji dengesini ayarlamakta fayda vardır. Doğumdan sonra 500 kg canlı ağırlığındaki bir inek 10 kg civarında kuru madde tüketmektedir. Buda bir ineğin vücut ağırlığının % 2 si kadar kuru madde yani kesif yem + kaba yemdir. İneğin yem ihtiyacı giderek artacaktır. Altıncı haftadan sonra inek vücut ağırlığının % 4 civarında kuru madde tüketmeye başlar. Yani 500 kg canlı ağırlığında bir inek 24 kg civarında yem tüketir. Elinizde bulunan kaba yemlerde mısır silajı ve kaliteli kuru ot varsa kesif yem miktarı biraz düşebilir. Ancak 2,5 litre süt verimine 1 kg kesif yem hesap edilerek verilmelidir. Yeni doğum yapan hayvanlarda yem tüketimi ilk günlerde az olacağından kesif yem ağır bir şekilde günlük 500 gr lık artışlarla verilmelidir.

Kısaca özetlersek 500 kg canlı ağırlığında bir ineğin günlük ortalama süt yemi ihtiyacı 24 kg dır. 25 litre süt verdiğini varsayarsak 18 – 19 proteinli 10 kg kesif süt yemi, 10 kg da kaba yem (mısır silajı) vermeniz gerekmektedir. Bunun yanına diğer kaba yem olarakta 3 – 4 kg sap saman ve kuru ot eklenir. Mısır silajınızın kuru maddesi iyi ve kaliteli kuru otunuz var ise o zaman kesif yemi 8 kg olarak verebilirsiniz.

İnek besleme konusunda şuna da dikkat etmekte fayda vardır. Geviş getiren hayvanların genel olarak beslenmesinde lifli kaba yemler önemlidir. Sap samanda ve kuru ot verilmesi lifli kaba yemler olmasından dolayı önemlidir.

2.Dönem Süt İneği Nasıl Beslenmelidir:

Sağılır durumdaki süt ineklerinin 70 ila 140. Gün arası olan bu devrede ineklerin kuru madde ihtiyaçları had safhaya yükselmektedir. Süt verimi azda olsa düşmeye başlar. Yine kaba yemi ve kesif süt yemi süt verimi ve canlı ağırlık hesabı yapılarak verilmesinde fayda vardır. Yalnız burada iki noktada dikkatli olunması gereklidir. Bu dönem hayvanın ilk gebelik durumu vardır. Zayıf düşmüş inekler olabilir. Bu ineklere kesif yemi biraz daha fazla vermekte yarar vardır. Hayvan başı 1,5 kg civarında zayıf olan hayvanlara kesif süt yemini arttırabilirsiniz. İneklerin içlerinde kilo artışı olanlarda olabilir onlar içinde dikkatli olunması gerekir. Bu iki durum döl verimi için önemlidir.

3.Dönem Süt İneği Nasıl Beslenir:

Süt ineği yetiştiriciliği yapanların inek beslemede en rahat oldukları dönemdir. 140 ila 300. Gün arası sağmal olan hayvanların % 90 ı gebedir. Yemleme şekli verim ve ağırlık hesap edilerek verilebilir. Kesif süt yemi azda olsa arttırmanızda fayda vardır. Süt veriminde belirgin bir düşme izlenebilir. Sürü ortalaması % 10 civarında olmalıdır. Eğer süt veriminde %10 dan fazla bir düşme görülürse bir problem var demektir. Bu durum inek başı olarak ta hesaplanmalıdır. Problemi çözmek için gerekli araştırmaların yapılması gereklidir.

Yine bu dönemde ineklerin yağlanmasına özellikle karaciğer yağlanmasına dikkat edilmelidir. İleri ki zamanlarda bazı problemlere sebep olan yağlanmanın önüne geçilmelidir. Bu dönemin sonlarına doğru sağımdaki hayvanları kuruya almak için kuruya alma programı yapılmalıdır. İneklerin ileriki zamanlarda meme problemi ve mastiti önlemek için ineğin günlük süt verimini 15 litrenin altına düşürmekte yarar vardır. Bunun için kuruya ayırmadan günaşırı sağım uygulaması yapılmalıdır. Yani bir gün sağıp bir gün sağım yapılmamalıdır.

4.Dönem Süt İneğini Kuruya Alma Dönemi:

Bu dönem ana karnında buzağının 4/3 nün şekillendiği dönemdir. Bu dönemde en önemli husus ineği doğuma hazırlamaktır. Buzağının ve ananın ihtiyacı olan vitamin ve mineraller (Özellikle kalsiyum, fosfor ve Sodyum selenit) ağız yoluyla takviye yapılmalıdır. Aynı zamanda ineği sağım dönemine iyi bir şekilde hazırlamak gerekmektedir.

Bu dönemde 60 günün ilk 45 günü kesif yem ihtiyacı fazlalaşacaktır. İneğin doğumuna 15 gün kala kesif yemi değiştirmenizde fayda vardır. Bu dönemin sonlarına doğru sulu yemlere (mısır silajı – ot silajı) ağırlık verilmesinde fayda vardır.

Yine Canlı ağırlık hesap edilerek günlük % 1 civarında kesif süt yemi vermeye başlamanız gereklidir. Bu durum ineğin metebolizmasınıda sağım dönemine hazırlayacaktır.

İnek Hastalıkları:

Yukarıda bahsettiğimiz beslenmeye bağlı inek hastalıkları önemlidir. Bunlar beslenmeye bağlı inek hastalıklarıdır. İneklerde görülebilen diğer salgın inek hastalıkları da mevcuttur. Bu hastalıklardan en önemlisi şap hastalığıdır. Bu hastalıklara karşı mutlaka aşı yaptırmanız gereklidir. Hastalık çıkmadan tedbirini aşı ile almak gereklidir. Hastalık çıktıktan sonra verim kaybı ile birlikte çok büyük zararlar görebilirsiniz. Özellikle süt ineği yetiştiriciliği yapanların bu konuda çok tedbirli olması gereklidir.

Süt ineği bakımı ve beslenmesi yetiştirici için ve çiftlikteki hayvanların sağlığı içinde önemlidir. Düzgün yemleme yapıldığı takdirde birçok problemin önleyeceği gibi maddi kayıpta olmayacaktır.


Yorumlar

 1. ismail.akdoğan dedi ki:

  ş.urfa sıcak ineğe zararı varmı ve ben sarırılık yapmadım 0542 309 96 96

 2. conquer 16 dedi ki:

  sayın ismail akdoğan ben bir hayvan beslemeciyim.sıcağın süt ineklerine her zaman zararı vardır.soğuğun ise tam tersi zararı yoktur.size urfa gibi sıcak bir bölgede fan ve duş uygulaması yapmanızı tavsiye ederim.bir çubuğa belirli mesafede delikler açarak tazzikli su çıkışı yaratarak suyun geliş yönünün tam çaprazına bir vantilatör yada fan koymanızı tavsiye ediyorum.oluşan hava haznesi ile sığırlarınız sıcak tesirinden biraz da olsa az etkilenecektir.
  conquer_16: 0 543 620 33 37

 3. demirhan demir dedi ki:

  süt ineklerinin fiyatı ne kadardır öneğin phalımı

 4. Ali TUNÇ dedi ki:

  Merhaba,
  Öncelikle yukarıdaki faydalı makaleniz için teşekkür ederim.

  Süt hayvanı besiciliği yapmayı planlıyorum. Fakat bu işi ahır diye tabir ettiğimiz o pislik yuvası batakhanelerde değil, daha temiz, hijyenik, hem hayvanın mutlu olacağı hemde kendi çapımda profesyonel olarak yapmak istiyorum. O nedenle de sizin gibi profesyonel kişilerin görüş ve önerileri benim için çok değerli.
  İlk başta 5 hayvan ile girmeyi düşünüyorum. Fakat araştırmalarımın sonucuna göre 15 hayvana kadar da çıkabilirim. Aşağıdaki size bazı sorularım olacak.
  1. Sizce en yüksek verimi alabileceğim hayvan cinsi nedir?
  2. Kendim silaj için ekim yapmazsam, yani dışardan tedarik edersem kârlılığım ne kadar etkilenir?
  3. İdeal çiftlik yapısı nasıl olmalıdır? Varsa bununla ilgili proje paylaşımlarınızı bekliyorum.

 5. admin dedi ki:

  Sayın Ali Tunç,
  Ülkemizde süt hayvancılığı yapanlar öncelikle holstein inekleri ikinci olarakta simental inekleri ile işletme kurmaktadırlar doğrusuda budur. Sizde bunlardan birini seçebilirsiniz.
  Silajlık mısırı kendiniz yetiştirirseniz karlı olursunuz.
  İdeal çiftlik için bu konuda uzmanlaşmış danışmanlık firmaları var görüşün.

 6. Huseyın okur dedi ki:

  ben su anda 25 tane ınek sagıyorum.ıneklerım hoştayn.ıneklerımın 4 tanesi hiçmi hiç süt vermiyor.sebepne acaba.birisi yeni doğum yapmasına ragmen mem düzeni bozuk makına takılmıyor vede hiç sütü yok.sebep ne.birde neden az süt veriyorlar.günlük ortalama 230 kg.süt sagıyorum.bilgilerinize teşekkür eder saygılar sunarım.cevap bekliyorum..beylikova yukarıiğdeağacı köyü.eskişehir.

 7. sıraç özel dedi ki:

  benim 3 tane süt inegim var.ayrıca 10tane de erkek tosunumda vardır bunları yanyana beslemekteyım aceba bir sakıncası var mıdır,birde ineklerim gebedirler tosunların yeri ayrıdır msüt ineklerime hangi yem tavsiye edebirsiniz ben ilk gez inek işine yapıyorum bana bu konu hakkında bilgi verilse sizlere minnetkar kalırım sizler cep 05352177237 bilgi verilse sevinir

 8. semih ataseven dedi ki:

  merhabalar 10 başlık süt inekçiliği yapmak istiyorum.düzcede yapacam bu işi,açık besi olarak düşünüyorum süt inekçiliği açıkmı yoksa kapalı besiylemi uygundur ne tavsiye edersiniz??

 9. atakan yılmaz dedi ki:

  gunde ortalam 10 kg süt yemi vermek gerekıyor dıyorsunuz bır ınege sut yemının 10 kg mı yaklasık 20 tl yanı bu ne demek hayvanın sut gelırı sadce yeme gıder.

 10. işte biriyim boş ver dedi ki:

  ya ben yem ihtiyacını düşürmek için bakmıştım malum yemler pahalı sizce ineklere yemden ayrı ne verilmeli?

 11. feyza dedi ki:

  bana yardım ettin ama kopyalanmıyorsun

 12. akın yucak dedi ki:

  merhaba hesabınız yanlış 25 kg süt için 8 kg süt yemi 6tl 2kg besi yemi yaklaşık 1.5tl 5kg saman 1.25tl 6kg ot,yulaf veya yonca 2.5tl yaklaşık yazıyorum 10kg silaj 2.5tl biz silaj alamadıgımız için yediremedik ama onun yerine mısır kırması ve birazda kepek yediriyoruz şimdihesap yaparsak 13.75tl yemesi 25kg süt 80krş 20tl sokakta satarsan 1.5 dan 37,5tl yapar kanatimce oluru budur allah hayırlı kazançlar versin

 13. hasan dedi ki:

  bizim yeni aldıgımız simmentall ırklı bi inegimiz war daha 1 haftalık buzagısı var ama inek sütü kesti bir su bardagı kadar süt veriyo sütü buzagısına yetmiyoo neden böyle bi durum oldu yada oluyoo ?? lütfen beni bilgilendirinn..

 14. zafer dedi ki:

  ben 20 baş süt sığırcılığı yetiştiriciliği yapmak istiyorum 150000 tl kredi almak istiyorum kredi için teminat olarak ne kadarlık bir mül göstermek gerekir

 15. behcet arı dedi ki:

  @Huseyın okur:

  geçmişte kalmış, yine de muhtemel nedenler,

  verilen kaba yemler nelerdir,

  yonca
  mısır silajı
  pancar posası
  saman

  eğer sadece kaba yem olarak saman, kullanılmışşa, muhtemelen, verilen süt yeminin birkısmı ineklerin yaşama payı için harcanmış kalan kısmı da süt üretimi için kullanılmıştır.

  genellikle inekler buzağılamayı izleyen ilk 2 ayda 35-45 kg,
  2-5 ayda 25-35,
  5-10 ayda 10-25 litre süt verirler.

  ilk-orta dönemde, sağımda ortalama 10 l süt veren ineklerde, düşük süt verimi muhtemelen yemleme hatasından olur.

 16. sahin dedi ki:

  @Huseyın okur: abi sen zararına yapıyorsun bu işi anlasılan? ineklerinin ırkı ne? ne ile besliyorsun hayvanları . hostayn ise ineklerini degiştir derim. yada kötüleri cıkartacaksın elinden hepsi kötu degildir heralde
  ben veteriner hekimim yeni mezun oldumm. ama kendi hayvanlarımızda var. afyonda calısıyorum.

 17. Ekrem dedi ki:

  Arkadaslar bu isi yapacaksanız siz yapın ve iki sağım yaparak inekleri alin ve aksam sütü 10 kq altı olmasın

 18. Huseyin okur dedi ki:

  @behcet arı ve @sahin ustalarım selamlar. ben huseyin okurun oglu oluyorum. ineklerin ırkı holstein cinsi hayvanlar biraz yaşlı.. kaba yem olarak o zamanlar sadece saman, kepek ve süt-besi yemi veriliyodu. şimdi pancar posası var. dolayısıyla
  saman
  kepek
  pancar posası
  süt-besi yemi kullanıyoruz.
  araştırmalarıma göre yemleri normal bi şekilde veriyoruz. hayvan başına en az günlük 4 kilo süt yemi veriyoruz. 6 kilo kepek, 15 kg pancar küspesi- 10 kg civarı da saman veriyoruz fakat gel gelelim hayvanları elimizden cıkardık şimdi 11 hayvan sagılır ve orlama süt verimi 72 kg. ne yaptıysak bunu artıramadık. hep zararına hep zararına. samanı arpayı kendimiz ektik.bi kaç genç holstein inegimiz var günlük 10-12 kg en fazla veriyorlar. zaten bu 3-4 inek diger ineklerin buzagıların yem paralarını karsılıyor geri kalanını da biz karsılıyoruz. eger adaha ayrıntı isterseniz ben burdan takip edicem cevap veririm saygılarımla.

 19. behcet arı dedi ki:

  sayın okur,

  600 kg ağırlıkta bir siyah alacalı inekten yaşama payı ile birlikte 13,5 litre süt için besin maddeleri ihtiyaçlarını karşılayan yemler (rasyon);
  günlük inek başına yem miktarı; kg

  -5,5 kg saman/buğday sapı-balya
  -15,5 kg yaş pancar posası (%20 kuru)
  -1,8 kg ayçiçek küspesi (%33 proteinli)
  -0,9 kg soya küspesi (%44 proteinli)
  -3,7 kg kuru melaslı pancar posası (4litre su ile ıslatıldıktan sonra verilir)
  -57 gram tuz
  -94 gram dikalsiyum fosfat

  bu yemlere ilave olarak verilecek sütyemi;

  6 kg sütyemi ile beklenen günlük süt verimi 30 litre
  8 kg süt yemi ile beklenen günlük süt verimi 36 litre
  10 kg süt yemi ile beklenen günlük süt verimi 41 litre

  sütyeminin bileşimi; 10 kg sütyeminde

  iri kırılmış/ezilmiş mısır 6,8 kg
  soya küspesi (%44 proteinli) 3,6 kg
  tuz 66 gram
  mermer 75 gram
  dikalsiyum fosfat (DCP) 118 gram

  bu yemlemeyi yapmak için yukarıdaki yem hammaddelerini bulmak aile işletmeleri için zor olabilir. yem fabrikalarından yardım istenebilir,

  başarılı olmanız dileklerimle, sizleri selamlıyorum,

 20. behcet arı dedi ki:

  sayın okur,

  yukarıda verilen yemlerde yeşil yemler, yonca, mera otları vs bulunmadığından, A vitamini kullanılır. İnekler kapılı ahırda, güneş görmezse ayrıca D vitamini kullanılır.

  bunun için,

  sütyemine katılan tuza A vitamini eklenir (kartal kimya, A vitamini; 1 000 000 IU/gram)

  -10 kg tuz
  -15 gram vitamin A

  iyice karıştırılır

 21. behcet arı dedi ki:

  @Huseyin okur:
  sayın okur,

  sütçü ineklerden, siyah alaca/holşyayn olarak bilinen ineklerden istenen seviyede süt elde edilmesi için uygun yemleme yapılması gerekir.

  bunun için, ineklerin ağırlıklarına göre, yaşama payı ve bir miktar süt için gerekli besin maddeleri ihtiyacının kaba yemler (yonca, saman-sap), enerji bakımından zengin sulu yemler (mısır silajları, pancar posası), küspeler (ayçiçek küspesi, soya küspesi), tuz ve mineral madde (toz mermer, dikalsiyum fosfat) ile karşılanması hedeflenir. bu amaçla teşkil edilen yem karmalarına temel rasyon denir.
  temel rasyona ilave olarak, beklenen süt seviyesine göre tahıl (arpa,mısır,buğday), küspe (ayçiçek küspesi,pamuk küspesi,soya küspesi), tuz, mineral(toz mermer, dikalsiyum fosfat) ve vitamin (A/D vitaminleri) den teşkil edilen süt yemi(kesif yem/fabrika yemi) verilir.

  600 kg ağırlıkta bir inek için yaşama payı ile 13,5 litre süt için hesaplanan bir temel rasyon aşağıdaki gibidir.

  bir inek için günde verilecek yem miktarları(rasyon)

  saman, 5,5 kg
  yaş pancar posası (%20 kuru, poşette), 15,5 kg
  kuru melaslı pancar posası, 3,6 kg (3,6 litre su ile ıslatılır)
  ayçiçek küspesi (%30 proteinli), 1,8 kg
  soya küspesi(%44 proteinli), 0,9 kg
  tuz, 57 gram
  toz mermer, –
  dikalsiyum fosfat, 94 gram

  sütyemi;bileşimi (100 kg sütyemi hazırlamak için)

  mısır; 63,3 kg
  soya küspesi; 33,6 kg
  tuz; 0,608 kg (A/D vitaminli tuz)
  toz mermer; 0,620 kg
  dikalsiyum fosfat; 1,095 kg

  sütyemine katılacak tuza A/D vitaminleri katılır. vitamin karmaları kartal kimya dan satın alınabilir. (A vitamini; 1 000 000 IU/gram; D vitamini 500 000 IU/gram)

  sütyemine katılacak tuz;

  10 kg tuz
  16 gram vitamin A
  8 gram vitamin D

  iyice karıştırılır.

  rasyon; kg/inek/gün

  saman,kg; 3,500 /4,000 /4,600 /5,200 /5,600
  melaslı kuru posa,kg; 2,300 /2,600 /3,000 /3,400 /3,700
  yaş pancar posası,kg, 9,900 /11,300/13,000 /14,700 /16,000
  ayçiçek küspesi,kg; 1,150 /1,300 /1,500 /1,700 /1,850
  soya küspesi,kg; 0,575 /0,650 /0,750 /0,850 /0,900
  süt yemi,kg; 6,400 /7,300 /8,400 /9,500 /10,300
  tuz;gram 36 / 41/ 47,5 / 53,5 / 57
  dikalsiyum fosfat;gram 60 / 68/ 79 / 89 / 94

  yemleme süresi (gün)
  buzağılamadan sonra yukarıdaki her bir rasyon 3 gün verilir.

  dikkat; bu rasyon verilmeye başlandığında (buzağılamadan sonra) her bir ineğe kuru dönem temel rasyonuna ilave olarak günlük 6,000 kg (6 kilo) sütyemi veriliyor olmalıdır. Bu, buzağılamadan önce, 15 günlük sürede, 2 kg sütyemi ile başlanır, 3 günde bir 1kg sütyemi artışı ile 6 kg sütyemine ulaşılır (2 kg/3gün, 3 kg/3gün, 4kg/3gün, 5kg/3gün, 6kg/3 gün).

  dikkat; yukarıda verilen rasyon ve yemleme düzeni bir örnek olarak verilmiştir. bir yemleme denemesinde kullanılmamıştır. bu örneğin kullanılması tamamiyle kullananın sorumluluğudur. ineklerin ölmesi dahil, ortaya çıkabilecek her türlü olumsuz durumdan kullanıcı sorumludur. bu örneği veren kişi hiçbir şekilde sorumlu değildir, sorumlu tutulamaz.

 22. Huseyin Okur dedi ki:

  Ustalarım selamlar. Hepinize ayrı ayrı teşekürlerimi sunuyorum ellerinize sağlık olsun Allah razı olsun. Verdiğiniz bilgilerden yola çıkarak bu işin rasyon bilgisi olmadan olmuyacagını anladım. Şimdi internetten rasyon bilgilerini ve bu işi profesyonelce yapan kişilerinde bilgileriyle yola çıkarak maddi imkanların el verdigi kadar bişeyler yapmaya calısıcaz. Bu arada hayvanlarımız nerde 650 kg varsa yoksa 300-350 kg anca. Nasip bakalım kolay gelsin cümletten.

 23. huseyin dedi ki:

  iyigunler ben ineklere yem olarak; kuru mercimek yesil veya kirmizi, gunebakan cekirdegi ici, keten tohumu, nohut veya kuru fasulye verebilirmiyim? veyahatta hangilerini verebilirim sizlerden cevap vermenizi rica ediyorum.

 24. nizam incesu dedi ki:

  @Ali TUNÇ: ben bir yetiştirici olarak holstein cinsini öneririm…süt verimi açısından en doğru cins o çünkü… sılajlık mısıra gelince 2000 metre kareden 15-20 ton sılaj elde ediliyor… sılajın tonu 200 tl…2000 metre karenin maliyeti 1000-1500 tl dir… satın alırsanız 4000 tl gibi bir miktar olur… yani yetiştirmeniz çok daha avantajlıdır… işini takip edersen kar edersin….15 inekten bahsediyorsun girdisini çıktığımızda aylık 2 2.5 milyar gibi bir miktara ulaşabilirsiniz… hayırlı işler olsun

 25. behcet arı dedi ki:

  ineklerde düşük süt veriminin/az süt veriminin artırılması mümkün mü?

  -100 000 küçük işletmedeki/aile işletmesindeki inek sayısının 1-5 yada 2-10 olduğu kabul edilirse, bu ineklerin 500 000 inekli bir sürü olduğu kabul edilirse, ortalama sürü süt veriminin 10-12 litre olduğu söylenirse, yanlış olmaz. Ortalama süt veriminin 20-25 litreye çıkarılması ile, üretimin bir misli artması yani iki katına çıkması beklenir.

  -ne yapılmalıdır:

  -yemlemede uygun yemler seçilmeli,
  -yemleme bilgisi?, ineklerin doğru yemlenmesi,

  -uygun yemler nedir? var mıdır?

  -yonca
  -saman
  -mısır silajı
  -yaş pancar posası
  -melaslı pancar posası (pelet)
  -ayçiçek küspesi
  -soya küspesi
  -süt yemi

  1-mısır silajı ile saman,
  2-mısır silajı ile yonca,
  3-saman ile melaslı posa,
  4-yonca ile melaslı posa,
  5-yonca,saman ile melaslı posa,
  6-saman ile yaş pancar posası,melaslı posa,
  7-yonca ve saman ile yaş pancar posası, melaslı posa,

  yukarıdaki yemlerle yüksek (çok) süt elde etmek mümkündür.

  1-yonca yoksa samanla,
  2-silaj yoksa pancar posasıyla
  3-pancar posası yoksa silajla
  4-yaş pancar posası yoksa melaslı (kuru) pancar posasıyla
  5-silaj ve pancar posası yoksa yonca,saman,karma yemle

  teşkil edilecek yem karmaları ile ineklerden çok süt elde etmek mümkündür.

  -yonca ekimi artırılmalı,
  -şeker pancarı ekimi artırılmalı
  -silajlık mısır ekimi artırılmalı

  yemleme bilgisi? çiftçiye bu konuda bilgi desteği vermek üniversitelerin, devletin, tarım bakanlığının görevi,

  -yem fiyatları, süt fiyatları, çalışanların satınalma seviyesi (işçi ücretleri-memur-emekli maaşları) dengeli olmalıdır.

 26. gökhan kurtulmuş dedi ki:

  Selamünaleyküm Hayırlı GÜNLER üstadlar 50 holstein cinsi ilk buzağısını aldığımız ineklerimiz var.50 inekten günlük 700 litre süt alıyoruz inek başına günlük 30 kg mısır slajı 4kg saman 5kg süt yemi veriyoruz. süt cerimini artırmak için önerebileceğiniz rasyon yada bilgi varsa sevinirim. hayırlı kazanclar…

 27. behcet arı dedi ki:

  @gökhan kurtulmuş:

  ineklerin ayakta ağırlıkları kaç kg? 550 kg ise, mısır silajının kuru yem oranı nedir? %33-35 arasında ise, saman miktarını inek başına 1,5-2,0 kg ver. Kesif yem (süt yemi) miktarını 8-9 kg ver. ayrıca rasyona soya küspesi ile ayçiçek küspesi ekle.

  mısır silajının kuru yem oranı, %25-28 ise, saman miktarı günlük inek başına 4 kg vermeye devam et.

  kesif yem miktarını 2-3 günde bir, 1 kg artır, saman miktarını 1 kg azalt.

  1-) 2-3 gün: süt yemi 6 kg, mısır silajı 30 kg, saman 3 kg, 0,6 soya küspesi, 1,3 kg ayçiçek küspesi

  2-) 4.-6. günler: süt yemi 7 kg, mısır silajı 30 kg, saman 2 kg, 0,6 kg soya küspesi, 1,3 kg ayçiçek küspesi

  3-) 7.-9. günler: süt yemi 8 kg, mısır silajı 30 kg, saman 2 kg, 0,6 kg soya küspesi,1,3 kg ayçiçek küspesi

  4-)10.gün ve sonra:süt yemi yem 9 kg, mısır silajı 30 kg, saman 2 kg, 0,6 kg soya küspesi, 1,3 kg ayçiçek küspesi

  dikkat:

  yukarıda verilen yemleme pilanı bilgilendirme amaçlıdır. kullanılmasından dogacak, ineklerin ölmesi dahil her türlü sonuçtan kullananlar sorumludur. Bilgilendirmeyi yapan hiçbir şekilde sorumlu değildir, sorumlu tutulamaz.

 28. Duzgun Merıc dedi ki:

  YARARLI BILGILER TARTISMALARDA IYI BEN DE HAYVANCILIGA SOYUNUYOURMM GALIBA

 29. zeliş dedi ki:

  hamile düvemizin memelerinde mantar görünümlü yaralar çıktı nasıl bi ilaç kullanmalıyız

 30. Coşkun dedi ki:

  @gökhan kurtulmuş..07.01.2013 te yaptığın yorumu yapmasan daha iyiymiş.Ne demek hayvanların ölmesi yada doğacak zarardan sorumlu değiliz , ne demek.???Kendine yakıştırdınmı ? bunu yazmakla iyi mi yaptın….Bari hiç yazmada diğer yazdıklarının hepsini alıp götürmesin…….

 31. esbaş hayvancılık dedi ki:

  selamünaleyküm bütün çiftçi arkadeşler ben köye 20 aded hayvan almak istiyorum öncelikle cinsi ne olmalıdır.sonra yem konusunda ne önerirsiniz buzağıya ne kadar su nekadar süt vermeliyim yemi nekadar ne cins ne tür olmalıdır ve en ucuz hayvan pazarı hangi ildedir bi bakıp bana mesaj atarmısınız herkeşe kolay gelsin……

 32. edika dedi ki:

  bende 6 tane inek var yonca ve saman veriyoruz yem olarak ay cicek kuspesi misirdan yapilan yem inede dusuk sut veriyolar bir bilginiz varsa yazin arkadaslar

 33. ecre dedi ki:

  arkadaş herkes bişe yazmış ama kimse sütün kesimine cevap vermemiş arkadaşım süt işi uzun süreli bir iş yani öyle 1-2 sene yapılacak bi iş değil gelelim hoştayın cinsi veya diğer cins inekler sütten kesilmesi bu tür inekler de hastalık veya genetik bozukluk cokça ve yüksek oranla görülür çünkü diğr hayvanlar gibi arınmamış evrimsel olarak süt işi için en iyi yerli inekler lerdir süt verimi düşşüktür ama yem gideri vss de düşüktür örnek bi inek sene boyunca 3 ton ot yer ortalama 900 tl ama 10 kilo sütverir 10*30*5 buda 1500 eder oran aynı risk az tercih meselesii ama dediğim gibi hoştayn ve simental yerine bence iyi yerli anaç inekler var gezinonlardan alın 10 doğumu garantii hiç değilsee

 34. rıdvan dedi ki:

  13000 000 I.U kaç gr eder ?

 35. Alcop dedi ki:

  Arpa Ezmesının Sute Katkısı Nedır 10 Adet Sagmal Inegım Var Gunluk Bazen 140 Bazen 150 Bazen 130 Kg Sut Alıyorum 60 kg sut yemı 21 proteın 10 kg pamuk kuspesı( 29 protein) 50 kg şeker pancarı 200 kg mısır sılajı 60 kg saman 10 kg arpa ezmesı ve 100 adet somun ekmek ıslatılarak yeme katıyorum verıyorum ace ba bukadar kalıtelı bır yemde ne hata vardır sut verımı ınek bası bazen 13 bazen 14 bazen 15 oluyor ama genelde 14 13 kg sut alıyorum?

 36. ebru dedi ki:

  620 kg 54 aylık siyah alaca gunluk sut verimi 20 lt olan bi hayvan ne kadar yem tuketmelidir?

 37. tural canıtez dedi ki:

  İneğin sütünü ne çoğaltır herşeyi denedim olmadı

 38. tural canıtez dedi ki:

  20 inek e 200 kg 19 yem 200 kg slaj 150 kg pancar posası 120 kg patates 40 kg saman balyası 40 kg yonca aldığım sut 300 kg yem karmamda var tartılı veriyim yoksa kapata cam ben bu isi

 39. Mehmet dedi ki:

  Ineklerde ve buzağı larda mercimek samani zararlimi yararlimi . Ineklerin ve buzağı ların iştahli olmalari icin ne yapmak gerekir bilen arkadaşlar abiler varsa cevap yazarlarsa cok makbule gecer.simdiden allah razı olsun. Not: bizim burda mercimek bugday ve arpa bulunur.

 40. Erdal dedi ki:

  2 inegim var 1i holstein biri montofon gunluk inek basina 5 kg arpa 2 kg kepek 2 kg besi yemi veriyorum sut yemi kullanmiyorum samaninin yoncasini hic eksik etmiyorum fakat sutun yogurdu sulu oluyor bana yardim ederseniz cok sevinirim ne versem yogurdu daha guzel olur

 41. Yeni misafir kullancı dedi ki:

  İnek her gün ekmek yermi.

 42. Ümit ün dedi ki:

  Hayvan bakımı ve tedavi yönlemleri için erzurum bölgesinde büyükbaş hayvanları için arayıp görüş alabilirsiniz.

 43. mehmet özcan dedi ki:

  iyi günler ..ben konyadan 3 kardeş süt ineği besliyoruz.ortalama 20 inek sağıyoruz süt ortalamamız 12- 14 litre tabi bunda kurumaya yakın ineklerde var 20 sağımlık ineklerde..doğumdan sonra 25 ile 30litre arasında süt verimi düvelerde 20 nin üstünde.ben ortalamamızın düşük olduğunu para kazanamıyoruz..mısır slaj ı, pancar küspesi,fig,saman süt yemi..şeklinde harmanlanmasını kendim yapıyorum süt yemini ineklerin önüne kendim veriyorum lokasyonuna göre..sorum bana bu verdiklerime ilave ne verirsem veya neyi fazlalatırsam süt üm artar..17-18 litreyi bulsam çok güzel olacak..melas vermeyi düşünüyorum melas ı sulandırıp yaptığım harmana eklemek istiyorum..faydası oluur mu teşekkür ederim..mısır sılaj ı 50 kğ..pancar küspesi 40kğ..saman 50 kğ..fiğ 30kğ..süt yemi 5kğ öyünde veriyorum bunu artırmam mmı gerekiyo yoksa ek gıda melas veya başka ne versem süt ortalamam artar.

 44. bilal dedi ki:

  merhaba ümit ün bey sizinle nasıl iletişim kurabilirim

 45. Mehmet guclu dedi ki:

  Merhaba hocam benim simental ınegin var doğum dan önce baya kiloluydu dogurduktan sonra çok kilo verdi şimdi 4 aydir doğurmuş ve 3 defa boğaya verdik dol tutmuyor ve hala çok zayıf önereceğiniz tedavi ilaç varmi

 46. Hakan dedi ki:

  Sayın buyuklerim bilgileriniz icin cok teşekkür ler lakin bu rasyonlari uygumamizin sonunda sut 3.50 tl olursa yapabiliriz.1 litre su 2 tl 2.50 litrelik gazli. İçecek 4.75 gerisini siz düşünün cifcinin halini.

Paylaş

*