Silaj Yapımı – Silajla Hayvan Besleme

Silaj yapımı için silajlık bitki ekim yeri, gerekli silaj siloları ve silaj makineleri mevcutsa silaj yapmanız kolaylaşır.

Bilindiği gibi silaj bitkilerini şöyle sıralayabiliriz. Koçanlı mısır, çiçeklenmiş ayçiçeği, lahana, şeker pancarı yaprağı, buğdaygiller, çayır otları, yonca v.s gibi bitkilerden silaj yapılabilir.

Kısaca bu silaj bitkilerinden nasıl sılaj yapılır, silaj yapım teknikleri nelerdir bunları inceleyelim.

1- Mısır Silajı Yapımı :

Mısır silajının yapılabilmesi için silajlık mısır silaj yapabilme olgunluğuna ulaşması lazımdır. Silajlık mısır koçan tanelerinin kaşar peyniri kıvanına gelmesi, silajlık mısır bitki yapraklarının yeşilliğini koruması önemlidir.

Mısır silajı yapılacak silajlık mısır, siloları hazırlanmalıdır. Silajlık mısır silolarının içi ve etrafı temizlendikten sonra silaj yapımı için kullanılan 400 mikron kalınlığında plastik örtü silaj silosunun tabanına serilir. Plastik örtünün yanları yukarı doğru kaldırılır.Tabana gelen plastik örtünün 15 – 20 yerinden delinir. Taban kısmına 10 – 15 cm kalınlığında sap veya saman yayılır.

Silaj makineleri ile 2 – 4 cm uzunluğu ve eninde parçalanmış % 60 – 70 rutubetli silajlık mısır, hazırlanmış olan silonun yan kısımlarında yarımşar metre kalacak şekilde 60 cm kalınlığında plastik örtünün üzerine serilir. Dışarı taşmamasına dikkat edilmelidir. Silaj katkı maddeleri eklenir. ( Buğday ve Arpa kırması 40 – 50 Kg/Ton, Tuz NaCl 2 – 3 kg/ton, ) Bu işlemlerden sonra Traktörle bu yığının üzrine çıkılarak , traktör düz bir şekilde ileri geri kullanılarak sıkıştırma işi yapılmalıdır. 60 cm yığın 25 cm civarına indirilmelidir.

Tekrar 25 cm kalınlıktaki malzemenin üzerine 80 – 90 cm ye gelecek şekilde sılajlık mısır malzemesi dökülerek yine aynı işlem yapılmalıdır. (Ölçüsüne göre silaj katkı maddesi koyarak) Kenar kısımları ayakla ayakla tepilerek sıkıştırılır.

Bu işlemler yapıldıktan sonra yanlardaki plastik örtünün dört tarafınıda yukarı kaldırılarak silaj yığınının üzerine kapatılır. Üst kısma yeterli miktarda ikinci bir plastik örtü kesilerek, tamamen kapatılır. Bu ilem yapıldıktan sonra arka kısımdan başlayarak öne doğru 15 – 20 cm kalınlığında toprakla tamamen kapatılır. Üst kısmına hayvanların üzerine çıkmasını engellemek için atıl durumda bulunan dış oto lastiği veya hayvanları engelleyici malzemeler konmalıdır.

Yapmış olduğumuz bu mısır silajı 45 gün içerisinde fermentasyona uğrayarak silaj yemi olarak hayvanlara verilebilir.

2 – Diğer silajlık bitkilerin silaj yapımı : Mısır silajı yapım tekniği ile aşağı yukarı aynıdır. Silaj Katkı maddelerinde farklılıklar olabilir. ( Karbonhidratça zayıf olan silaj bitkilerinde ) silaj katkı maddelerinin, mısır silajı haricindeki silajlık bitkilerde ölçüleri şöyledir. Melas ( suda eritilerek ) 10- 20 kg/ton, Buğday ve Arpa kırması 40 – 50 Kg/Ton, Kuru pancar posası 20 – 30 kg/ton, Formik Asit ( Sulandırılarak ) 2.2 lt/ton, Tuz NaCl 10 – 20 kg/ton,

Silaj ile hayvan beslenmesi :

Silaj ile hayvan beslemek, yemden % 60 civarında tasarruf edilmesini sağlar. Silajla hayvan beslenmesinde mineral madde eksikliği görülebilir. Onun için dışarıdan mineral takviyesi yapılmalıdır. Kuru ot,saman ve karma yem takviyesi kesinlikle yapılmalıdır.

Silaj açılıp alındıktan sonra açılan yer tekrar sıkıca kapatılmalıdır.

Hayvanlara Verilecek Günlük Silaj Miktarları :

Silaj hayvanlara canlı ağırlığına ve verimine göre verilmelidir. Ortalama olarak; Süt İneklerine 20 – 30 kg/gün, Düvelere 10 – 14 kg/gün, Danalara (6 aylıktan büyüklere) 5 – 6 kg/gün, Besiye alınmış Danalara 6 – 10 kg/gün, Koyun Keçilere 4 – 6 kg/gün verilebilir.

Normal bir süt ineği için, yıllık silaj ihtiyacı 1 dekar alandan alınan yeşil silaj bitkisi ile giderilir, diye hesaplanmaktadır.

Hayvanlara Silajı Nasıl Vermeliyiz :

Silaja yeni başlayan hayvanlara silaj azar azar, alıştıra alıştıra verilmelidir. Silaj açılıp kesilirken kokusuna dikkat edilmeli, küf kokusu olmamalı kendine has turşu kokusunu andıran bir kokuya sahip olmalıdır. Küf kokan silaj hayvanlara yedirilmemelidir.

Gebeliğin ileri dönemlerinde silaj verilmemeli, mümkünse doğumdan sonra verilmelidir. Yeni doğan buzağılara, rumen aktivitesini tamamladıktan sonra silaj verilmelidir. Yani 6 aylıktan sonra silaj verilmeye başlanması gereklidir. Süt hayvanlarına mümkünse silaj sağımdan sonra verilmelidir. Sılaj kokusu süte geçebilir.

Karlı bir süt veya besi hayvancılığı yapmak istiyorsanız, silaj yapımını muhakkak surette yapmanız gereklidir. Aksi takdirde silaj yapımı olmayan bir çiftlik yemleme maliyetinin yüksek olmasından dolayı kar edemez.


Yorumlar

 1. yücel özkana dedi ki:

  selemunaleukum ben düve beslemekteyyim misir silajini hergün verebilirmiyim yardiminiz icin tesekürler

 2. behcet arı dedi ki:

  mısır silajı yapılırken,

  silajlık mısırların uygun bir olgunlaşma evresinde (%33-35 kuru) biçilmeleri halinde hiçbir katkı maddesi ilave edilmemesi önerilir. tuz, mermer, tahıl ilavesi, rasyon hesabı sırasında hayvan ihtiyaçlarının hesaplanmasında zorluklara neden olur.

 3. FOREKS KİMYA SANAYİ dedi ki:

  YURT DIŞINDA SİLAJLARA BİR ÇEŞİT KONSANTRE SİRKE OLAN FORMİK ASİT KATILIR. FORMİK ASİT SİLAJIN BOZULMASINI ÇÜRÜMESİNİ DOLAYISIYLA KAYIPLARI ÖNLER. HEM DE DEZENFEKTANDIR MİKROP ÜREMESİNİ ÖNLER. AYRICA YURT DIŞINDA KURU YEMLERİN YAPIMINDA DA KULLANILIR. SÜT VE DÖL VERİMİNİ ARTTIRIR. FİRMAMIZ FORMİK ASİT ÜRETMEKTE OLUP TÜM ÇİFTÇİLERİMİZE FORMİK ASİT TEMİN EDİLİR. GÖNDERİLİR BU VESİLEYLE TÜM ÇİFTÇİLERİMİZE HAYIRLI KAZANÇLAR DİLERİZ 0282 686 55 77

Trackbacks

 1. […] çiftliğinde bulunanan önceden hazırlanmış silaj ve diğer yem maddelerinin korunması iyi yapılmalıdır. Çiftlikte hazırlanacak karma yemin […]

Paylaş

*