Hayvanlarda Dışkı Çıkarma

Hayvanlarda dışkı çıkarma, insanlarda olduğu gibi doğal bir gereksinimdir. Alınan gıdaların vücuda gerekli olmayan kısmının dışarı atılması işlemine dışkı çıkarma diyoruz. Dışkı çıkarma işlemi, insan ve hayvanlarda sindirim sisteminin her canlıya özgü anatomik yapısı ile gerçekleşmektedir.

İnsanlarda ve hayvanlarda dışkı çıkarma sırasında önemli bir püf noktası vardır. Nefes alırken mi, yoksa nefes verirken mi dışkı çıkarma işlemi yapılır? Anatomi kitaplarında yazdığına göre nefes alırken dışkılama işleminin olduğu belirtilmektedir.

Ancak geçmiş bir anımı şöyle hatırlıyorum; Anatomi hocamız “kitapta yanlış yazıyor, dışkılama işlemi nefes verirken yapılır.” demişti. Hatta “isterseniz gidin tuvalette deneyin” öğrenciyken bütün arkadaşlar deneme yapmış ancak bir karara varamamıştık. Hem nefes alırken hemde nefes verirken dışkılama işleminin yapıldığında hem fikir olmuştuk.

İşin şakası bir yana, insanlarda ve hayvanlarda dışkı çıkarma işlemi zaruri bir ihtiyaçtır. Dışkı çıkarmada hayvan beslenmesine bağlı olarak değişiklerin olabileceği normal şartlar dışında; dışkı çıkarırken kabızlık veya ishal durumu, dışkı rengi, kıvamı, kokusu gibi belirtiler canlıların herhangi bir probleminin olduğunu gösterebilir.


Paylaş

*