Canlılarda Su Tüketimi

Canlıların açlığa ve susuzluğa dayanma güçleri sınırlı olup, canlılarda su tüketimi önemlidir. Açlığa 7 – 8 gün dayanabilen canlı susuz kalmaya ancak bu sürenin yarısı kadardır. Yani 3 – 4 gün ancak dayanabilir. Vücut yapısının % 65 – 70’i sudur. Canlı vücudundan suyun % 10’u eksilirse yaşaması tehlikeye girer, % 20’sinin kaybı ise ölüme neden olur.

Suyun en önemli özelliği; içerisinde tuz, şeker gibi bazı maddeleri çözmesidir. Canlıların vücut yapısına, beslenme şekline ve iklim şartlarına göre günlük su ihtiyaçları değişmektedir. Normal bir insanda 1,5 – 2,5 litre kadardır.

Normal büyüklükte bir sığırda günlük su tüketimi 60 litre olmakta, sağımda olan bir inekte bu rakam artabilmektedir. Normal tavukta günlük su tüketimi 130 ml ila 150 ml olmaktadır. Alınan suyun çoğu idrar, ter ve solunum yoluyla dışarı atılır.

Kedilerde günlük su tüketimi 40 ml, köpeklerde ise tükettiği besinin 2,5 katı miktarında su tükettiği bilinmektedir. Yetişkin bir köpek 1 Kg katı besin alıyorsa 2,5 litre su tüketimi normaldır.

Canlılarda su tüketimi önemlidir. Beslenmeden sonra su tüketimi yapılmalı ve yaptırılmalıdır.


Paylaş

*