Besinlerin Yararları – Vitaminin Yararları

Besinlerin yararları iyi bilinmeli ki, dengeli hayvan beslenmesi yapılabilsin. Dengeli olarak hayvan beslemek önemlidir. Hayvanlara verilen gıdalardaki proteinin faydaları, karbonhidratların faydaları, vitaminin yararları ile minerallerin yararları bilinmelidir.

Besinlerin Yararları:

Proteinin faydaları: Hayvan beslenmesinde protein önemlidir. Hayvanlara proteinin dengeli verilmesi gerekir. Proteinin faydaları, hayvanlarda ve bütün canlılarda doku, organ ve kasların gelişimi için önemli bir besin olarak bilinir. Eksikliğinde ve fazlalığında metabolik bozukluklar ve hastalıklar görülebilir

Yağın Faydaları: Bütün canlılarda olduğu gibi hayvan beslenmesinde de yağın faydaları tartışılmaz. Yağ vücuda enerji sağlayan bir gıda maddesidir. Hayvanlarda sinirlerin fonksiyonu ve sağlıklı dış görünüm sağlar. Hayvan beslenmesinde önemli olan omega 3 ün kaynağıdır.

Karbonhidratların Faydaları: Bütün canlılarda olduğu gibi hayvanlarda da karbonhidratların faydaları vücuda enerji sağlamaktır.

Lifli Besinler: Bütün canlılarda lifli besinler önemlidir. Çünkü sindirimi kolaylaştırır. Lifli besinler hayvanlarda da bağırsak hareketlerini düzenler, hayvanların sağlıklı sindirim sistemine sahip olmasını sağlar. Özellikle lifli besinler geviş getiren hayvanlarda önemlidir, bol miktarda verilmelidir.

Suyun faydaları: Canlıların % 70 ni su oluşturduğu bilinmektedir. Su bütün canlı varlıklar için olmazsa olmaz besin maddesidir.

Minerallerin Yararları:

Kalsiyumun Yararları: Canlılarda olduğu gibi hayvanlarda da güçlü diş ve kemiklerin oluşmasında etkilidir.

Fosforun Yararları: Yine kalsiyum gibi canlıların diş ve kemik yapısını güçlendirir. Hayvanlara canlılık verir.

Sodyumun Yararları: Bütün canlılarda olduğu gibi hayvanlarda da vücuttaki sıvı dengesini düzenler.

Potasyumun Yararları: Canlılardaki sıvı dengesini ve kas fonksiyonlarını düzenler.

Magnezyumun Yararları: Sağlıklı kemiklerin oluşmasını sağlarken aynı zamanda metabolizmayı da düzenler.

Demirin Yararları: Bütün canlılarda kan yapımında önemli bir yere sahiptir. Demir eksikliği canlılarda anemiye sahip olabilir.

Çinkonun Yararları: Özellikle büyüme, gelişme ve bağışıklık sisteminin düzenlemesinde yardımcı olmaktadır.

Vitaminlerin Yararları:

A Vitamininin Yararları: Bütün canlılarda sağlıklı görme ve göz yapısı ile deri yapısının oluşumunu sağlar.

D Vitaminin Yararları: Canlılarda kalsiyumun vücuttaki emilimini ve kullanılmasını düzenler.

E Vitamininin Yararları: Bütün canlılarda sağlıklı bağışıklık sisteminin oluşumunu sağlar. İmmun sistemi güçlendirir.

C Vitaminin Yararları: Canlı vücudunda iyi bir antioksidandır.

B Grubu Vitaminlerin Yararları: Özellikle sindirim sisteminin düzenlenmesi, cilt ve gözlerde oluşabilecek problemlerin giderilmesi ve kan yapıcı olarak, canlıların alması gerekir.

Besinlerin yararları ile ilgili bilgiler ve vitamin ve minerallerin yararları hakkında kısaca bilgiler bu kadar değildir. Canlı vücuduna yararlı daha birçok besin, vitamin ve mineral bulunmaktadır.


Yorumlar

  1. çılgın prenses dedi ki:

    süperrrrrrrrrrrr saoln 😀 ;D

Paylaş

*