Besi Yemi Hazırlama

Eğer besi yemi rasyonu yaptıramıyorsan, pratik besi yemi hazırlama işlemini kendiniz yapmalısınız. Ancak dengeli beslenme için mutlaka besi yemi rasyonu; hayvanın yaşı, ırkı ve cinsi göz önüne alınarak yapılmalıdır.

Büyükbaş yemi fiyatları yüksek, hayvan besiciliği pahalıya mal oluyor diye bir düşünceniz var, kendi yemimi kendim yapacağım diyorsanız.

Ancak rasyon yaptıramıyor ve elinizde bulunan yem hammaddeleri ile besi yemi hazırlama işlemi yapıyorsanız şu bilgileri aklınızdan çıkarmadan yem hazırlama işlemi yapmalısınız.

Hazırlayacağınız büyükbaş hayvan yemi için kabaca şöyle yapın hazırlama işleminde;

% 60 Kesif yem

% 35 Kaba yem

% 05 Diğer mineral ve yağ gibi düşünün.

Kesif Yem: Yani dane yemler arpa, buğday, mısır v.s yemler; yalnız dane yemlerin ezme veya kırma yapılması gerekir. Kırma yemlerde zayi fazla olacağından ezme yapılması tercih edilmelidir.

Kaba Yemler: Silaj, sap-saman ve kuru ot olarak düşünün.

Mineral için mermer tozu kullanabilirsiniz.

İsterseniz 10 kg lık pratik besi yemi hazırlama nasıl yapılmalıdır kısaca izah edelim.

Kesif yem olarak mısır besi yeminin % 35 ni tamamlaması gerekir yani 3,5 Kg. Mısır ezmesi, 1 Kg. arpa ezmesi, 1,5 Kg buğday ezmesi ya da elinizde bulunan diğer dane yemleri kullanabilirsiniz.

Kaba yem olarak en az 2,5 Kg. mısır silajı diğer kalan1 kg sap saman ve kuru ot eklenerek tamamlanabilir.

Geriye kalan 0,5 kg kısımda mermer tozu eklenerek tamamlanır.

B E S İ   Y E M İ   H A Z I R L A M A
KG %
KESİF YEMLER 6 kg. % 60. 6 Kg. % 60.
Arpa 1 Kg. % 10.
Buğday 1,5 Kg. % 15.
Mısır 3,5 Kg. % 35.
KABA YEMLER 3,5 Kg. % 35. 3,5 Kg % 35.
Mısır Silajı 2,5 Kg. % 25.      
Sap-Saman 1 Kg. % 10.
MİNERAL 0,5 Kg. %0.5 0,5 Kg % 05.
Mermer Tozu 0,5 Kg. % 0.5

                        

    10 Kg. %100

Bunu siz kapasitenize göre uygulayabilirsiniz. Yalnız mutlaka besi yemi rasyonu yaptırmalısınız. Bu formülü sadece eğer besi rasyonu yaptıramazsanız uygulayın.

Aklınıza şöyle bir soru gelebilir. “Besi danası günlük ne kadar yem tüketir?” Pratik olarak besi danası canlı ağırlığının % 3 veya 3,5 gibi günlük yem tüketmesi gerekmektedir. Kısaca 200 Kg canlı ağırlığındaki bir dana besi esnasında günlük 6 ila 7 kg yem tüketimi yapmalıdır. Bazı besi sığırı ırkları, vücut ağırlığının % 4 ü kadar yem tüketebilir. Özellikle besi yaparken hayvanların önünde devamlı olarak yem bulunmalıdır.

Besi yemi fiyatları çok yüksek kendi yemimi kendim yapacağım diyorsanız, besi yemi hazırlama önemlidir. Mutlaka protein ve enerji dengesi tam bir besi yemi rasyonu yaptırmalısınız. Elinizde bulunan yem hammaddelerini rasyon yapacak kişiye verip yaptırabilirsiniz. Eğer besi yemi rasyonu yaptıramıyorsanız pratik besi yemi hazırlama işlemini yukarıdaki tabloda görüldüğü gibi besideki hayvan sayınızın yiyebileceği yeme göre ayarlayabilirsiniz.


Yorumlar

 1. ilter kartal dedi ki:

  yukarıda verilen tabloda, mineral (mermer tozu) miktarı 0,5 kg yerine 0,050 kg yani 50 gram olmalıdır. basit hesap hatası.

 2. kerem can dedi ki:

  mrb.. c.c. allah kolaylık versin 150 kg buzagı ilk başlangıç olarak kaç kilo feni yem kullaması gerek? arpa verilmiş olsa ne gibi zararları var… ? sizin tavsiyeniz ne ne kadar yem verebilirim..

 3. admin dedi ki:

  @kerem can:Besi yemi hesaplaması hayvanın canlı ağırlığının % 3 veya 3,5 gibi günlük yem hesap edin yukarıda fenni yem ve diğer yemler nasıl verilecek izah edilmiştir, okuyun ve inceleyin.

 4. ihsan kılıçkaya dedi ki:

  buzağılara arpa gibi yüksek protein içeren yemleri verirseniz dişilerde meme bezleri yağlanır adam gibi süt çıkmaz, erkeklerde de laminit gibi ayak problemleri ile karşılaşırsınız, hayvan kilo alır boyuna büyümez. Yada her cm büyüme için daha fazla yem vermiş olursunuz…..

 5. kaan bakır dedi ki:

  s.a kolay gelsin benim elimde arpa.buğday.mısır.pamuk küsbesi.yulaf.fiğ var bi rasyon yapabilirmisiniz besi danaları için

 6. ilter kartal dedi ki:

  besi yemi:
  yonca-pancar posası kullanılması halinde mermer katılmaz
  arpa 30 kg
  bugday 10 kg
  mısır 25 kg
  pamuk küspesi 13 kg
  ayçiçek küspesi 20 kg
  tuz 0,5 kg
  mermer 1,5 kg

 7. ilter kartal dedi ki:

  besi yemi

  günlük 2-3 kg yonca verilmesi halinde A vitaminine gerek yoktur. mera da otlayan hayvanlara da A vitamini verilmesi gerekli değildir. saman, mısır silajı, besi yemi ile yemlenen hayvanların besi yemine her bir kg besi yeminde 5000-10000 IU vitamin A olacak şekilde A vitamini eklenir.

 8. HÜSEYİN TULUM dedi ki:

  BEN 600 KG YEM YAPIYORUM SİZCEE RASYONUM NASIL BESİ İÇİN 200 KG ARPA 100 KG BUĞDAY 50 KG MISIR 1OO KG PAMUK KÜSBESİ 50 KG AYÇİÇEĞİ 50 KG KEPEK 25 KG BUYNUZ 2 KG VİTAMİN 7 KG TUZ 11 KG MERMER TOZU

 9. emin ege dedi ki:

  hayvanlarıma 4 aydır kendım yem yapıyorum 1 ton için 420 kg arpa 200 kg bugday 60 kg mısır 90 kg kepek 100 kg pamuk 100 aycıcegı ayrıca tuz mermer tozu vıtamın kullanıyorum sımdılık gelısmelerı guzel sızce daha kalıtalı bı rasyonu nasıl hazırlarım yardımcı olursanız sevınırım.

 10. EMİN EGE dedi ki:

  SLM BEN KENDI YEMI MI KENDIM URETMEK ISTIYORUM NASIL BI RASYON TAVSIYE EDERSINIZ ELIMDE ARPA BUGDAY MISIR KEPEK AYCICEGI KUSBESI PAMUK KUSBESI MERMER TOZU VE VITAMINIM VAR SIMDIDEN TŞKLER

 11. hayat ozgu dedi ki:

  merhaba
  öğrencilerimle köyümüzde bulunan malzemelerle hayvan yemi yapmak istiyoruz. yaşadığımız çevrede kabak çekirdeği için kabak yetiştiriciliği oldukça fazla bu kabakların çekirdekleri alındıktan sonra kalan kısmı çevreye atılıyor kalan kısmı hayvan yemi yapımında kaba yem olarak kullanılabilir mi bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz şimdiden çok teşekkür ederim

 12. Ali fuat dedi ki:

  Genelde koyunlara arpa ve mısır ezmesi veriyorum kış fazla sert geçmediği günler meraya çıkartıyorum ama hayvanların protein ihtiyacını karşılamam için hayvan başına günlük kaç kilo arpa ezmesi ve Trakya birlik pelet o/o yüzde 28 proteinli küspe

  olarak nasıl olmalı
  ayçiçeği küspesi vermeliyim?

 13. huseyın cınar dedi ki:

  Rasyondan memnun kalan lar tarif yapabilir mi

 14. Veysel dedi ki:

  Arkadaşlar besi yeminde mermer tozuna çok dikkat edin kilogramda girebileceginiz en son deger %2.5 geçmemeli yoksa sidik zorlamasi olur. Bugday da biraz tehlikeli bir ürün dür %7 oranini gecmeyin yoksa bacaklarda problem baslar.tuz miktari ton yem e 8kg vitamin mineral premixi ton yem e 1 kg

 15. metin ışık dedi ki:

  Kaba yem imal ediyoruz 25 kg çuvallara presliyoruz trakya yumşak saman mısır kepeği ayçiçek küspesi yem karma makinasında rasyon yapıyoruz tanıtım amaçlı olarak ton fiyatı 400 tl veriyoruz işletmemizi gezebilirsiniz. 05324221128

 16. MUAMMER ÇELİKPARMAK dedi ki:

  büyük baş hayvan yemi üretmek istiyoruz.toz mu olmalı yoksa peletmi.
  birde ideal reçete ne?

 17. Mehmet dereli dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar kendim yem üretmek istiyorum şuan elimde arpa buğday mısır kepek mısır silajı ve buğday silajı var nasıl bir yem yapabilirim

 18. VEDAT TALAŞ dedi ki:

  BENDE ŞEKER AĞIRLIKLI GIDA ÜRÜNLERİ VAR.HAYVAN YEMİ OLARAK KULLANILIR.NASIL DEĞERLENDİREBİLİRİM..

 19. Ceyhun dedi ki:

  Merhaba ben yeni basladim hayvan beslemeğe nerdeyse 1 yildir siğir beslyorum ama kilo almalari cok zayif zarara bile gidyor. Yardim etmeği seven arkadaşlardan ricam bir yardim etseniz. Ben hazir şekilde besi yemiyle birlikte arpa ezmeside kulaniyorum kuru ot karisik yonca veryorum. Yemin hangisini kessem ve ya baska ne versem? Hayvanlarda boy atımı nerdeyse yok

 20. volkan dedi ki:

  iyi günler 1 yaşında holstain danalarım var ve elimde
  mısır slajım buğday kepeğim saman ve besi yemim var
  bunların günlük rasyonunu nasıl yapmalıyım kaçar kilo karışım yapmalıyım
  şimdiden teşekkürler

Paylaş

*