Tarımsal Kredi Yapılandırma

Tarımsal kredi yapılandırma ile ilgili olarak Ziraat Bankası Genel Müdürü bir açıklama yapmıştır. Basında yer alan haber, 31.12.2010 tarihi itibari ile ödeme sıkıntısı çeken çiftçi kredisi almış yetiştiricilere müjde niteliğindedir.

Tarımsal kredi yapılandırması çiftçi kredisi, zirai krediler ve hayvancılık kredisi için geçerli olacaktır.

31.12.2010 tarihi itibari ile tavsiye olunacak alacaklar hesabında kayıtlı bakiyesi bulunan tarımsal kredi borçlularının, tarımsal kredi yapılandırma hakkından yararlanabilecekleri açıklanmıştır.

Kredi yapılandırma hesaplama işlemi, 31.Haziran.2011 yılına kadar müracaatla olabilecektir. Açıklamada tarımsal kredi taksitlendirme işlemi bir peşin dört taksit şeklinde yapılacaktır.

Kredi taksitlendirme işleminin ilk taksiti 2011yılı içerisinde ödenecek, diğer kredi taksitlendirme ise yıllara bölünerek dört yılda ödenecektir.

Kredi yapılandırma ile ilgili olarak Ziraat Bankası Genel Müdürü Yılmaz Altın’ın basına açıklaması aynen şöyledir;

“Ziraat’ten çiftçiye müjde!

Ziraat Bankası, çiftçiler için verilen tarımsal kredilerde yapılandırmaya gidiyor

Ziraat Bankası Bölge Başkanı Yılmaz Altın, çiftçilerin Ziraat Bankası’ndan aldığı tarımsal krediler için yapılandırmaya gidildiğini söyledi.

31.12.2010 tarihi itibariyle tasfiye olunacak alacaklar hesabında kayıtlı bakiyesi bulunan ya da bulunması gereken tarımsal kredi borçlularının bu uygulamadan yararlanabileceklerini ifade eden Altın, “31.12.2010 tarihine kadar takibe düşmüş veya düşmesi gereken hesaplar yeniden yapılandırılıyor. Yapılandırma, bu döneme kadar olan tüm takip hesaplarını kapsamaktadır. Cari faizlerin yapılandırılması TEFE/ÜFE en düşük olanı hesaplanarak bir bakiye oluşacak. Peşin yatırmak istemeyen çiftçiler bir peşin, 4 taksit olmak üzere toplam 5 taksitle yatırabilecek.

Bugünden itibaren başlayacak başvurular 30 Haziran 2011’e kadar sürecek. Bu yapılandırmadan faydalanmak istemeyen çiftçinin kredisiyle ilgili kefili ya da yakını yapılandırmadan faydalanmak istiyorsa başvurabilir. İlk taksit 2011’de ikinci taksit 2012’de diğer taksitler de borç kaç eşit parçaya bölünmüşse diğer yılda ödeyecek” dedi.”

Tarımsal kredi yapılandırma işlemini borçlu kendisi yapabileceği gibi, kefili ve yakını da kredi taksitlendirme işlemini yaptırabilecektir. Kredi yapılandırma hesaplama işlemi 31.Haziran.2011 günü sona erecektir.


Yorumlar

 1. kadir özcan dedi ki:

  hayırlı günler benim babamında çifçi kıredisi var çekmiş ama tek seferde ödeyemiyeceyiz bu yapılandırmada bizde yaralana bilirmiyiz babamda 2010 yılında 13 bin çekmişti bir sene içinde ödemesi gerekiyordu bu konuda bilgilendire bilirmisiniz saygılarınızla şimdiden teşekür ediyorum u

 2. admin dedi ki:

  Sayın Kadir Özcan,
  Yapılandırma 30.Haziran.2011 günü sona erecektir. Yazıda açık olarak yapılandırma şartları yazılıdır. Vakit geçirmeden müracaat ediniz. Yapılandırma taksitlere bölünüyor her yıl bir tasit ödeniyor. 31.12.2010 dan önceki borçlar için yapılandırma yapılıyor. Bankayla görüşmenizde yarar var.

 3. ÜMMÜ GÜLSÜM GÜMÜŞ dedi ki:

  hayvan kredisinde 4 ağustostan itibaren yeni yapılandırmamı olacak banka bize öyle söyledi baş vurumuz nisan ayından öğrenebilirmiyim

 4. admin dedi ki:

  Sayın Ümmü Gülsüm,
  Yorumunuz yanlış yere olmuş ama yine burdan devam edelim. Yeni yapılandırma bildiğim kadarı ile Ziraat Bankası gebe düve başına verdiği 6.000 TL kredi limitini Bakanlıkla yaptığı protokol gereği 02.08.2011 günü itibari ile 3.600 TL ye indirmiştir. Daha ne değişiklikler var bekleyip göreceğiz.

 5. ÜMMÜ GÜLSÜM GÜMÜŞ dedi ki:

  MÜRACATIMIZ VARDI FAKATKREDİ ŞARTLARINDA ARANAN HİPOTEK İŞLEMLERİMİZ DEVAM EDİYORDU 2 GÜN SONUNDA BANKAYA GİTTİĞİMİZDE DEVLET YENİ YAPILANDIRMA YAPTI BEKLEYİN DENİLİYOR BİZİMKİ BESİ HAYVANCILIĞI BAŞ VURUSUYDU 18 AYLIK OLACAK DENİLDİ ŞİMDİ İSE 1YAŞINDA OLACAK ŞARTLAR BÖYLE DENİLİYOR BİZİM 20 HAYVANIMIZ VAR DI ŞİMDİ BU KREDİDREN YARARLANMAK İÇİN 1 YAŞINDAMI ALMAK GEREKİYOR BANKA BENİ OYALIYR BİZE KİM NASIL YARDIMCI OLABİLİR LÜTFEN BENİ BİLGİLENDİRİRSENİZ .SEVİNİRİM DANIŞMAK İÇİN TEL VARMI ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

Paylaş

*