Et Kesim Fiyatları – Angus Sığır İthalatı

Türkiye’de et kesim fiyatları ve karkas et fiyatlarının yüksek olması, hükümeti bazı önlemler almaya zorlamıştır. Et kesim fiyatları ve karkas et fiyatlarını düşürmek için, Et ve Balık Kurumu’nca ithal getirilen angus ırkı sığırlar ülkeye gelmeye başlamıştır.

Angus ırkı boğalar Mersin Limanına getirilerek, Adana Et ve Balık Kombinasına indirilmeye başlanmıştır.
Et kesim fiyatları ve karkas et fiyatlarını aşağı çekmek için Uruguay’dan getirilen angus ırkı boğalar yolculuk esnasında epey eziyet çektikleri gazete haberlerine de yansımıştır.

Star Gazetesinin haberi aynen şöyledir;

Et fiyatlarını düşürmek için Et ve Balık Kurumu’nca Uruguay’dan ithal edilen Anguslar, Adana’daki kombine ye büyük eziyetler altında indirildi.

Üç haftalık yolculukları yetmiyormuş gibi üstü açık kamyonlara tıka basa doldurulan büyükbaş hayvanlar, Adana’nın 35 derecelik sıcağına dayanamayarak adeta baygınlık geçirdiler. Nakil sırasında oldukça bitkin düşen hayvanlar, indirilirken de büyük eziyet yaşadı. Bazı hayvanların ayakları üstünde bile zor durdukları gözlendi. Kamyonlardan açık alana nakil sırasında ise üzüntü verici görüntüler yaşandı. Uruguay’dan Mersin limanına getirilen oradan ise kamyonlarla aşırı sıcak altında Adana’ya taşınan yüzlerce Angus cinsi büyükbaş hayvan yorgunluktan dolayı yürümekte bile zorlandı.

Et ve Balık Kurumu’nun (EBK) kasaplık hayvan ithalatı için düzenlediği ihale kapsamında Uruguay’dan ithal edilen “Angus” cinsi büyükbaş hayvanlar Adana’daki Et ve Balık Kurumu kombinesine getirildi.
Uruguay’dan yaklaşık üç hafta önce yola çıkan ve içerisinde çoğunluğu Angus cinsi 8 bin 280 büyükbaş canlı hayvan bulunan Ürdün bandıralı ”Bader-3” adlı gemi Mersin Limanı’na önceki gün yanaşmıştı.

Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı Mersin Veteriner Sınır Kontrol Noktası ve Akdeniz İlçe Tarım Müdürlüğü veteriner hekimlerince gemide kontrolden geçirilen büyükbaş hayvanlardan bir kısmı Adana’ya kamyonlarla getirildi. 35 derece sıcaklıkta üstü açık kamyonlarla nakil sırasında oldukça bitkin düşen hayvanlar, inerken de büyük eziyet yaşadı. Devrilen bir tahtadan dolayı peş peşe düşen Angus cinsi büyükbaş hayvanlar, merkez Yüreğir ilçesi Yenidoğan mahallesindeki kombinede ileriki günlerde kesilmeye başlanacak.

Mahalle sakinleri kombineye ilk kez bu kadar sayıda hayvan getirildiğini gördüklerini söyledi.

Et ve Balık Kurumu Adana Kombine yetkilileri, hayvanların uzun bir yolculuk yaptığı için oldukça yorgun olduğunu söyledi.

Hayvanlara eziyet yapılmasının söz konusu olmayacağını anlatan yetkililer, “Kombineye 3 bin 300 civarında hayvan gelecek. Sevkler sırasında oldukça dikkatli davranıyoruz.” dedi.

Et kesim fiyatları ve karkas et fiyatlarının aşağı düşürülmesi için getirilen ve yakın bir zamanda kesimine başlanacak, kombinaya gelecek angus boğa sayısının ilk partide 1300 civarında olacağı söylenmektedir.


Paylaş

*