Büyükbaş Hayvan Fiyatları ve Küçükbaş Hayvan Fiyatları

Macaristan’da büyükbaş hayvan fiyatları ve küçükbaş hayvan fiyatları 4 kat arttığı belirtilmiştir. Hürriyet Gazetesinde 08.03.2012 günü çıkan habere göre, canlı hayvan fiyatlarının artmasına sebep olarak, son iki yılda Türkiye’nin, Macaristan’dan binlerce büyükbaş hayvan ithalatı ile küçükbaş hayvan ithalatı yaptığı gösterilmiştir.

Yetkililerin açıklamalarına dayanılarak verilen habere göre Türkiye’nin yapmış olduğu canlı hayvan ithalatı ile beraber Macaristan’da küçükbaş hayvan fiyatları ile büyükbaş hayvan fiyatları hayvanların azalmasından dolayı çok fazla artış göstermiştir.

Hürriyet gazetesinde Macaristan’daki büyükbaş hayvan fiyatları ve küçükbaş hayvan fiyatları hakkındaki haber aynen şöyledir.

“Türkiye’nin ithalatının, Macaristan’da büyük ve küçükbaş canlı hayvan fiyatlarının dört kat artmasına neden olduğu belirtildi.

Macaristan Türk-Macar Sanayi ve Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Mehmet Cabir Özel, iki yıl önce Macaristan’da büyükbaş canlı hayvanın kilosu 250 forint (0,90 euro) iken, Türkiye tarafından ithal edilen on binlerce büyükbaş hayvandan sonra fiyatların 1100 forinte (4 euro) yükseldiğini söyledi.

Özel, sadece büyükbaş hayvanların değil, koyun fiyatlarının da en az ikiye katlandığını, daha önce ortalama büyüklükteki bir koyunun fiyatı 17 bin forint (60 euro) iken şimdi ise 30 bin forint (105 euro) olduğunu kaydetti. Mehmet Cabir Özel, Macaristan’da neredeyse satılacak büyükbaş hayvan kalmadığını ifade etti.

Türk-Macar Sanayi ve Ticaret Odası Genel Sekreteri Fadıl Başar ise, 10 milyon nüfusu bulunan Macaristan’ın büyükbaş hayvan üretiminin yaklaşık 600 bin civarında olduğunu belirtti. Başar, Türkiye’den önce Macaristan’ın en büyük alıcısının İtalya, Almanya ve Avusturya olduğunu, ancak fiyatların dörde katlanmasıyla artık Macar halkının da dana etini çok pahalıya yiyebildiğini dile getirdi.

Yaklaşık 2 yıldan bu yana Türkiye’ye on binlerce büyükbaş hayvan satan Türk iş adamı Habib Berk de Macaristan’daki fiyatların tavan yapması nedeniyle Türkiye’ye yapılan ihracatın neredeyse durma noktasına geldiğini, bu pazarın yeniden canlanabilmesi için zamana ihtiyaç olduğunu söyledi.”

Macaristan’daki büyükbaş hayvan fiyatları ve küçükbaş hayvan fiyatları Türkiye’nin yapmış olduğu canlı hayvan ithalatına bağlı olarak artış gösterdiği yetkili kişiler tarafından açıklanmaktadır. Son iki yılda Türkiye’ye on binlerce canlı hayvan ithalatı yapıldığı, Macaristan’da hayvan sayısının azaldığı gerekçesiyle fiyatlarda artış olduğu belirtilmektedir.


Yorumlar

  1. mehmet dedi ki:

    inşallah yüz kat artarda biz üreticiler rahatlarız 500 liraya samanı 800 liraya yemi alda ayakta dur bakayım biraz allah korkusu olsun yerli üreticimizi hiçmi düşünmüyorlar mercimekteki yumurtada ki oyunları şimdide hayvancılıktamı oynuyorlar kırediyle borçla bu işe girenlerde intiharlar bile oldu bakanımız duymuyormu böyle giderse ülkemizde yetiştirici kalmayacak destekle yemi ucuzlat bakalım herşey nasıl rayına oturacak kısa dönemde ithalatla kar edenler bunun vebalini çekersiniz yerli üreticimiz ağlıyor ahı size kalmaz

Paylaş

*