Arılarda Üreme – Kraliçe Arı

Arılarda üreme şekli, koloni içerisindeki arıların görevleri gereği üremede ana arı büyük rol oynamaktadır. Ana arı yumurtlama görevini yaparken, erkek arılar ana arıyı tohumlama görevini üstlenirler. İşçi arılar ise kovanın bütün yapısını yapmak ve korumakla görevlidirler.

Arılarda üreme şekline geçmeden önce arı anatomisini incelemekte fayda vardır.

Arı Anatomisi Kısaca Şöyledir:

Arının sindirim kanalının önemli bir özelliği, kuşlardaki kursağa benzeyen ve nektarı saklayıp mayalamaya yarayan bal midesine sahip olmasıdır. Malpingi organları ( korun tabakasının altında bulunan canlı hücreler) hemolenfi süzerek böbreklerin görevini üslenirler. Arılarda açık kan damarı sistemi mevcuttur. Bu sistemde pulzanyen yapan (açılıp kapanan) dorsal damar (kalp vazifesi gören damar) ve yardımcı kalpler vardır.

Arıların bağışıklık sistemi spesifik değildir. Yalnızca fogositoz (hücre yemesi) yapılır. Bu nedenle aşı yapmak mümkün değildir. Trakea sisteminin pasif ventilasyonu ile açılıp kapanabilen stigma denen küçük delikler vasıtası ile nefes alırlar. Kraliçe arı diğer arılardan cüsse olarak daha iri yapılıdır.

Arılarda Üreme:

Kraliçe arı kuluçkadan çıktığında tam olarak gelişmemiştir. 3 – 5 gün sonra ana arı çevreyi öğrenmek için ilk tanıma uçuşlarını yapar. Aradan 5 gün sonrada ana arı çiftleşme uçuşlarına başlar. Ana arı ile erkek arı çiftleşmesi ortalama yerden 10 metre yükseklikte gerçekleşmektedir. Arı çiftleşmesi sırasında 100 milyon spermden ancak 6 milyon kadar sperm saklanacakları sperm kesesine (seminal vesikül) pompalanır. Sperm kesesi spermleri serin tutmak için özel bir doku ile çevrilmiştir.

Erkek arıların testis kanalcıkları içinde 11 milyona yakın spermin üretildiği seminifer tübüllerden (elastik dokular) meydana gelir. Arı çiftleşmesi diğer böceklerden farklıdır. Penis büyük ölçüde atrofiye (organ kuruması) olmuştur. Penisin yerine karnın iç tarafına çekilmiş olan bir endo fallus (dış uzantı) ile ejakülasyon (boşalma) yapar. Arı çiftleşmesinden sonra erkek arı ölür.

Bir arının yumurtadan erişkin hale gelmesi için bir kraliçe arı için 16 gün, işçi arı için 21 gün ve erkek arı için 24 gün zaman gereklidir.

Üç gün geçtikten sonra larva yumurtadan çıkar sonra propupadan (Larvada ilk değişim) prepupaya (larvanın son hali) geçer. Onuncu günden sonra yavru gözleri kapanır. Bundan sonra kuluçka başlar.

Arılarda Suni Tohumlama:

Arıların kışa dayanıklı, güçlü, hastalıklara karşı dirençli, zayıf oğul verme güdüsüne sahip olması ve kaliteli bal üretimine uygun olması istenir.

Arı çiftleşmesi ve davranışlarını kontrol etmek çok zordur. Arıları ıslah etmek için yeni arı suni tohumlama teknikleri geliştirilmektedir.

Bir kraliçe arı döllemek için, 7 ila 12 adet güçlü, cinsel açıdan tam gelişmiş erkek arıya ihtiyaç vardır. Erkek arılardan bir pipet içerisine çekilen spermler, 5 ila 10 günlük ana arılar sakinleştirici vasıtası ile hareketsiz hale getirilerek pipet yardımı ile suni tohumlama yapılır.

Arılarda üreme koloni içerisindeki sisteme göre şekillenmektedir. Kraliçe arı, erkek arılar tarafından tohumlandıktan sonra günde 2.000 civarında yumurtayı petek içerisine bırakılır.


Yorumlar

  1. hurdogan gul dedi ki:

    Arıların ırklarının melezleşmesi mümkünmü sunni döllenme ile.

  2. Nihal Güler dedi ki:

    Ana arının kalitesinde yapay mı önemlidir yoksa suni bir dölleme sonucu elde edilen ana arı mı kalitelidir.

  3. derda dedi ki:

    nihal güler onlar içgüdüsel olarak en verimliyi seçmeye çalışıyorlar fakat biyoteknolojinin geldiği son noktada daha verimli döller de elde edilebilir . Tabi ana arı oluşumundaki arı sütü kalitesi de çok önemli .

Paylaş

*