Arı Çeşitleri – Bal Arıları

Arı çeşitleri yaşadıkları ülkeye, bölgeye, renklerine ve vücut şekillerine göre isimlendirilmişlerdir. Arı çeşitleri yaşadıkları yerin bitki örtüsü iklimine uyum sağladıkları için bal verimi, koloni yaşam tarzı, vücut yapısı ve rengi değişiklik göstermektedir.

Bal arıları, “bal taşıyan arı” anlamında Latince’de “apis mellifera” olarak adlandırılmıştır.

Yaşadıkları bölgeye, ülkeye ve renklerine göre isimlendirilen arı çeşitleri hangileridir veya bir başka deyişle arı türleri nelerdir? inceleyelim.

1- Sarı Arı:

Sarı arının anavatanı İtalya’nın Sicilya adasıdır. Görünüm e petek üzerinde duruşu ile sakin arı türleri olarak bilinir. Bu arı türü hızlı üreme özelliğine sahiptir.

Sarı arı, kışı sert geçen bitki örtüsü az olan yerlerde yaşamaları zordur. Yağmacılık özelliği olan sarı arı türünün oğul erme özelliği düşüktür.

Görünüş olarak sakin bir yapıya sahip olan sarı arı ince yapılıdır. Sarı kitin tabakası ile kaplı olan vücudunda sarı kıllar mevcuttur. Karın altında bulunan şerit sayısına (3 şeritli 5 şeritli) göre iki tipi vardır.

Sarı bal arısında çoğalma ilkbaharda başlar sonbahara kadar devam eder. Sarı arı kışın fazla bal tüketir. Akdeniz Bölgesi iklimine ve bitki örtüsüne çok iyi uyum sağlamışlardır.

Sarı bal arısının düzgün petek yapma içgüdüsü mükemmeldir. Kovanı temiz tutma içgüdüleri iyidir.
Diğer arı çeşitlerine göre hastalıklara dayanıklıdırlar.

2- Siyah Arı: (Apis Mellifera L.)

Siyah arının diğer bir adı da esmer arıdır. Dünyanın her tarafında görülmekle birlikte Avrupa ülkelerinde yaygındır. Birçok arı ırkı ile melezleme yapılarak verimi yüksek hatlar elde edilmiştir.

Yapı olarak iri yapılı arı türleri olarak bilinir. Karın altı halkalarında sarı noktalar mevcuttur vücutları uzun ve seyrek kıllarla kaplıdır. Erkek arılardaki kıllar koyu kahverengi olup, nadirde olsa siyah kılda görülebilir.
Siyah arı, dili kısa olduğundan tohumlu bitki nektarından fazla yararlanamadığı için bazı yerlerde tercih edilmezler. Daha ziyade fundalık bitki örtüsü bulunan yerlerde çok çalışkan bir arıdır.

Siyah arı, kışa dayanıklı olduğundan kışı sert geçen yerlerde tercih edilmektedir.

Siyah bal arısının oğul vermesi zayıftır. Yavru verimleri fazla değildir. Gelişmeleri zayıftır. Yavru yerlerinde çok miktarda bal tutarlar. Açlıktan ölme ihtimali zayıftır. Çok tutumlu bir arı türleri sınıfındandır.

Siyah bal arıları üstün bir yaşama gücüne sahiptir. Çok sinirli yapıya sahip olmaları saldırgan olduklarının bir göstergesidir. Toplu olarak düşmanlarına saldırma eğilimi mevcuttur. Kovandan kaçma riskleri vardır. Siyah arı yavru hastalıklarına ve balmumu güvelerine karşı hassas olan arı türleri olarak bilinir.

3- Carniola Bal Arısı:

Carniola bal arısının ana vatanı Balkanlardır. İnce yapılı bir arı türü olup, uzun dile sahip bir arı türüdür. Vücudu kısa ve ince kıllarla kaplıdır.

Carniola bal arılarının vücudundaki kitin tabakası koyu renklidir. Karın kısmı parlak renkli kısa kıllarla kaplıdır. Erkeklerdeki kıl renkleri griden kahverengi tonlara doğru değişiklik gösterir.

Carniola bal arısının yavru verimleri yüksektir. Fazla oğul verme eğilimleri vardır. Geniş aile yapısına sahip olmak isterler. Polenleri yeteri miktarda olduğu sürece yavrulamaya devam ederler. Sonbaharda kolonideki sayıları hızla azalır. Kışları küçük aileler halinde geçirirler. Bu nedenle tüketimleri az olduğundan kışı rahat geçirirler. Tohumluk bitkilerden çok iyi yararlanırlar. Çok az propolis kullandıklarından kovanlar ve petekler temiz kalır.

Carniola bal arısı her türlü iklim koşullarına uyma özelliğine sahiptir. Diğer arı ırkları ile melezlemelerinden güçlü ve verimi yüksek arılar elde edilmektedir. Aynı zamanda karniola bal arısı, yavru hastalıklarına diğer arı türlerinden daha dayanıklıdır.

Carniola bal arısı sakin bir yapıya sahiptir. Saldırganlıkları yoktur. Kovan içinden peteği çıkarsanız bile kovanı terk etmezler. Bu durumları da değerlendirilip, oğul verme isteğinin ıslah edilmesi yoluna gidilmektedir. Carniola bal arıları bu özelliklerinden dolayı son zamanlarda en çok aranan arı konumuna gelmiştir.

4- Kafkas Arısı:

Kafkas bal arılarının anavatanı Kafkasya’dır. Kafkas arısı yaşadığı yere göre iki türe ayrlır. Bunlardan birincisi dağlarda yaşayan Kafkas arısı gri renklidir. Kafkas arısının ikinci tipide alçak veya ovalık yerde yaşayan tipidir. Bu tip olan arılar sarı renklidir.

Kafkas bal arılarının en fazla tercih edileni dağ kesiminde yaşayan tipidir. Kafkas arısı aynen carniola bal arısına benzemektedir. Kitin rengi koyu kıl örtüsü açık gridir. Erkeklerde göğüs kılları siyahtır.

Kafkas arısı uysal bir yapıya sahiptir. Yavru verimi yüksektir. Kuvvetli aile oluşumu isterler. Oğul verme özellikleri zayıftır. Kovan içerisinde propolisi çok kullanırlar. Kovan temizliği zordur. Kış için fazla bal depolarlar. Bal verimleri bazı arı türlerine göre yüksektir. Ana arıyı kolay kabul etmezler.

Kafkas bal arıların dağ tipi, ülkemizde Doğu Anadolu Bölgesinde ve Doğu Karadeniz Bölgesi yaylalarında yetiştirilmektedir.

5- Kıbrıs Bal Arısı:

Kıbrıs bal arısı küçük yapılı koyu sarı renklidir. Çok hırçın ve saldırgan bir yapıya sahiptir. Kıbrıs bal arısının bu özelliğinden dolayı kontrol ve idaresi oldukça zordur. Melezleme sonuçlarından iyi sonuçlar alınamadığından fazla tercih edilen bir arı türü değildir. Ülkemizde Akdeniz Bölgesinde azda olsa bulunmaktadır.

6- Suriye Bal Arısı:

Suriye bal arısı aynen Kıbrıs bal arısının özelliklerine sahiptir. Bu özelliklerinden dolayı fazla yetiştirilmemektedir.

7- Anadolu Arısı:

Anadolu arısı genelde esmer renklidir. Sakin tabiatlı bir arı türüdür. Her türlü iklim koşullarına uyum sağlayan Anadolu arısı çok çalışkan bir arı olarak bilinir. Anadolu’nun her tarafında yetiştirilmektedir. Diğer arı türleri ile melezleme çalışmaları da yapılmaktadır.

Arı çeşitleri bunlarla sınırlı değildir. Ancak ülkemizde ve çevresindeki yaygın olan arı çeşitleri olmasından dolayı öncelikle bu arı çeşitlerini inceledik.


Yorumlar

 1. okan yıldız dedi ki:

  tşk yardımcı oldu

 2. hilal dedi ki:

  tşk çok yardımcı oldunuz vallaaaaaaa

 3. maria dedi ki:

  cok teskur edirm türkiyı hekkına bene cok bilgı verdınız

 4. hiranur dedi ki:

  çok tşklr

 5. Sahra Lara dedi ki:

  biraz daha resim olsa….

 6. ali dedi ki:

  saolun bu bilgiler içi,n

 7. Hasan dedi ki:

  ilk Aricilik Aklina gelen birisi olarak bu bilgileri, özet net olarak Degerlendiriyorum.
  Tesekkürler.

 8. alp dedi ki:

  sağ olun

 9. ismail dedi ki:

  eyw kards işme yaradı mat prf ödevi içn

 10. ESRA dedi ki:

  eveet gerçekten güzel kelimesini kaldıralım lütfen süperr olmuşş…..:)

 11. kafkas arısı dedi ki:

  kafkas arısı bilgisi çok işime yaradı saolunnnn:)

 12. mehmet kaydı dedi ki:

  verdiğiniz bilgilerden faydalandım teşekkürler…

 13. nurhan dedi ki:

  herkese katılıyorum. ödevim için çok yaradı…….

 14. nurhan dedi ki:

  harika ve muhteşem oldu yaaaaaaaaaa……………..yyaaaaaaaa

 15. nurhan dedi ki:

  tetekkür ederim yazan kimse

 16. özgür anıl dedi ki:

  çok yardımcı oluyor performans ödevim bu teşekkür ederim :)))))

 17. iremsu dedi ki:

  inanamazsınız ama türkçe ödevim bu arı türleri 😀

 18. iremsu dedi ki:

  bu benim türkçe ödevim 😀

 19. ismail dedi ki:

  dersi olana yaradı bende arı alcam satmak isdyn varsa cvp verin lutfen kafkas olcak

 20. Eylül dedi ki:

  Çok teşekkür ederim.ßu yazı matematık performasn görevim için lazımdı..

 21. miraç :) dedi ki:

  matematik proje ödevime yardımcı oldu :) :) :) :)
  ama resim az :( :( :(

 22. BAYRAM dedi ki:

  MATEMATİK PROJEYE İYİ OLDU

 23. DOGUKAN dedi ki:

  Bal arılarının matematıkle ne alakası var arkadaşlar 😀

 24. serdar ayan dedi ki:

  çok saolun yardımcı oldu :) :(

 25. özdenur dedi ki:

  bu arı çeşitleri çok işime yaradı.Matamatik ödevim için.

 26. ayşe dedi ki:

  GERÇEK TEN YAPANIN ELLERİNE SAĞLIK MATTEMATİK PROJE ÖDEVİME ÇOOK YARDIMCI MUHTEŞEM OLMUŞŞ ELLERİNİZE SAĞLIK

 27. emre dedi ki:

  Çok sağ olun. Matematik proje için yazdım.:))

 28. BAHAR YALÇIN dedi ki:

  GERÇEKTEN ÇOK İŞİME YARADI ÖĞRETMEN 100 ÜZERİNDEN 100 VERDİ

 29. GÖRKEM KARTAL dedi ki:

  çok teşekkürler

 30. Kahraman Maraş dedi ki:

  Matematik prpje ödevi için yaradı saolun bunu yazan kımse ellerine sağlık 😀

 31. zafer tuncer dedi ki:

  mat projesı ıcın cok ıyı oldu sog olunnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn

 32. ece dedi ki:

  AMA 100 ALDIMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMM

 33. serenay dedi ki:

  çok işime yaradı saolun matamatik öğretmeninden 100 aldım ALLAH sizde razı olsun

Paylaş

*